הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

האם חוש הריח משתנה בהיריון?
5.11.19

לפני שנים מספר יצא אחד מסניפי רשת הסופרמרקטים "טסקו" בקריאה לנשים בהיריון לשמש טועמות יין. היוזמה החלה כאשר ארבע מבין טועמות היין של הסניף נכנסו להיריון ודיווחו כי חוש הטעם שלהן הפך רגיש יותר. מכיוון שטועמי יין אינם שותים אותו אלא יורקים לאחר הלגימה, הרשת טענה כי היוזמה אינה מעודדת נשים בהיריון לצרוך אלכוהול, אלא פשוט מנצלת את היתרונות של מצבן. מומחים שונים טענו כי מדובר בגימיק שיווקי, שכן נושא השינויים בחושי הטעם והריח בהיריון שנוי במחלוקת. 

 

אכן, נשים רבות מדווחות על שינויים בחושי הטעם והריח במהלך היריון, בעיקר במהלך השליש הראשון, ורבים מבין ספרי ההכנה ללידה מכינים נשים לשינויים אלו. למעשה, התופעה כל כך נפוצה בקרב נשים בהיריון, עד כי נראה שיש בסיס כלשהו לתופעה, גם אם הוא עדיין אינו מובן במלואו, ומשהו אכן משתנה בצורת החישה. אך הקהילה המדעית עדיין חלוקה בדעתה אם היריון אכן מוביל לשינויים בחושי הטעם והריח, ואם כן – מדוע. מחקרים שנעשו בחיות הראו כי אכן מתרחשים אצלן שינויים בחישה במהלך ההיריון. לדוגמה, מחקרים שנעשו בחולדות בהיריון אפשרו לבחון שינויים פיזיולוגיים אשר עשויים להשפיע על חוש הטעם. הם מצאו כי ההיריון מוביל לשינויים מבניים בבלוטות הטעם, וכי חולדות הרות מגיבות יותר לטעם המלוח. ואולם, לא נמצאו שינויים בפעילות המוח של חולדות בהיריון לעומת קבוצת הביקורת. החוקרים משערים כי השינויים המבניים נגרמים בין השאר כתוצאה מהשינויים ההורמונליים במהלך ההיריון.  

 

 מאת ד"ר דנה יפה

הוסף תגובה חדשה
תגובות
לא נשלחו עדיין תגובות.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007