הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

גליון 25
מקרה מהחיים
ב.א, בן 57, הגיע לבית חולים ונותח עקב נפילה ושבר בעצם ה-Tibia רקע: יתר-לחץ דם, מאוזן ע"י טיפול תרופתי. תסמונת של כאב גב כרוני. בדיקה: לחץ דם 131/82 מ"מ כספית. דופק 68, קצב נשימות 15, חום 36.9 מעלות צלזיוס. בדיקה פונדוסקופית תקינה, אישונים שווים דו"צ ומגיבים לאור. אין עדות להגדלת בלוטת התריס או בלוטות לימפה. ריאות נקיות ללא צפצופים. קולות לב סדירים. בטן רכה. ללא הגדלת כבד או טחול.
עדכונים מראשויות הבריאות
The European Medicines Agency) EMEA) השיקה מאגר נתונים ציבורי שכולל מידע על תרופות המאושרות לשימוש באיחוד האירופי. מאגר המידע המכונה "EudraPharm" הוא פרויקט ארוך טווח, המאשפר גישה מקוונת למידע על כלל התרופות (לשימוש בבני אדם ובחיות) המאושרות ב-EU.
סקירת ספרות
מחקר שפורסם לאחרונה מצביע על כך שמינון יומי של חומצה פולית משפר משמעותית ביצועים קוגניטיביים אצל מבוגרים, במיוחד בכל הקשור בזיכרון ועיבוד מידע. המחקר כלל 818 מבוגרים בגילאים שבין 50 ל-70 שנה, עם חסר בחומצה פולית. ממצאי המחקר הראו שאלו שנטלו mcg 800 חומצה פולית ליום במשך 3 שנים, שיפרו משמעותית את הזיכרון ואת מהירות עיבוד המידע, בהשוואה לאלו שבקבוצת הפלצבו. ריכוזי הפולאט בסרום עלו ב-576% וריכוזי ההומוציסטאין בדם ירדו ב-26% בקרב משתתפי המחקר שנטלו חומצה פולית, בהשוואה לאלו שקיבלו פלצבו.
מיקי עופר, לשעבר יו"ר ארגון הרוקחות:"אני רואה את הרוקח כמומחה לנושא התרופות"
מיקי עופר, לשעבר יו"ר ארגון הרוקחות, היום רוקח קהילתי בבית מרקחת פרטי בנהריה, הוא בן למשפחת רוקחים. אמו עלתה מרומניה בשנת 1934, עבדה כרוקחת קהילתית בתל-אביב ובירושלים המנדטורית. ב- 1945 עברה לנהריה ופתחה שם בית מרקחת, בו עבד גם אביו של עופר כעוזר רוקח.
פעילות-יתר של שלפוחית השתן: חידושים בטיפול התרופתי
תפקיד שלפוחית השתן הוא לאגור את השתן המופרש מהכליות ולהתרוקן בזמן ובמקום המתאים -בשלמות. תפקוד זה תלוי בשלמותם של השריר החלק והמשורטט של דופן השלפוחית השופכה ומנגנון הסוגר החיצוני. רקמות אלה של השלפוחית והשופכה מהוות יחידה תפקודית אחת, המבוקרת על ידי מנגנון מורכב של מערכת העצבים המרכזית, ההיקפית, וגורמי ויסות מקומיים. אלה מאפשרים שליטה רצונית ולא רצונית אוטונומית של המערכת העצבית על תפקוד השלפוחית.
סדרה חדשה של חומרים אנטי-מוסקריניים לטיפול בפעילות-יתר של שלפוחית השתן
פעילות-יתר של שלפוחית השתן (Over Active Bladder) מתאפיינת במצב פתולוגי בו מתקיימת פעילות בלתי מבוקרת בשריר הדופן של שלפוחית השתן. מערכת השתן התחתונה אחראית על אגירת השתן וריקונו. היא מורכבת משתי יחידות נפרדות: שלפוחית השתן - כיס שרירי, והשופכה - הצינור דרכו מפונה השתן מן הגוף.
תופעות לוואי בטיפול תרופתי - משמעויות קליניות וכלכליות
השפעתם העצומה של תרופות ומוצרי רפואה אחרים על בריאותנו ואיכות חיינו ידועה ומובנת לכל. תרופות הן מוצר צריכה ייחודי וחיוני בשל היותן חלק אינטגרלי ועיקרי ברפואה המודרנית. שימוש מושכל בתרופות יכול להציל חיים ולשפר את איכותם, בעוד ששימוש לא נכון עלול לגרום נזקים משמעותיים ואף מוות.
תכשירים אישיים לדחיית יתושים
עקיצות חרקים מטרידות אנשים באזורים רבים בעולם, ובאזורים חמים זוהי בעיה קבועה. עקיצות החרקים עלולות לגרום העברת מחלות כגון מלריה, קדחת הנילוס וקדחת צהובה. כמו כן, העקיצה עצמה גורמת לגירוי העור, מה שעלול לעתים להביא להתפתחות זיהום משני ואף להופעת רגישות.
השפעת המצב התזונתי והרגלי האכילה על זמן האשפוז של קשישים – מחקר מעקב
רקע: על פי ההערכה, כ-30%-57% מהקשישים המאושפזים נמצאים במצב תזונתי ירוד, ורבים עוד יותר נמצאים בסיכון להידרדרות תזונתית. סיכון תזונתי ותת-תזונה נמצאו קשורים לעלייה בסיכון לתמותה ולתחלואה. מטרה: מטרת מחקר זה הייתה להעריך את ההימצאות של סיכון תזונתי בקרב קשישים שמגיעים לאשפוז אקוטי ולקבוע את ההשפעה של מצב זה על השימוש בשירותי בריאות לאחר האשפוז.
לטפל או לא לטפל, זו השאלה!
צביה היא אישה בת 67, ילידת תימן, אם לחמישה ילדים שאינה יודעת קרוא וכתוב. לפני עשר שנים נפגע בעלה, זכריה, בתאונת דרכים קשה, הפך לנכה, איבד את יכולתו לעבוד בחקלאות, וכתוצאה מכך פשט את הרגל. הוא ביקר אצלי לעתים קרובות על פי בקשת פרקליטו, שרצה "לנפח" את התיק הרפואי שלו.
מגמות בשוק התרופות ללא מרשם - ובתי המרקחת בישראל, 2007
שוק התרופות ללא מרשם (OTC + GSL) משתנה ועוד יוסיף להשתנות מנקודת מבטם של היצרנים והקמעונאים. ניתן להבחין במספר מגמות בשוק שיתחזקו במהלך 2007:
ליקויים בשלפוחית השתן
ליקויים בשלפוחית השתן עלולים להופיע בכל גיל, אבל שכיחותם עולה ככל שמתבגרים. הסבירות לפגיעה אצל נשים כפולה מהפגיעה אצל גברים. אחת מכל שלוש נשים מעל גיל 60 סובלת מדחיפות, תכיפות או אי-שליטה במתן שתן. האי-שליטה מתבטאת בהרטבה לא רצונית ועלולה לגרום לזיהומים בשלפוחית השתן ובכליות, לצריבה, להסתגרות ולדיכאון. זוהי בעיה פיזילוגית הגורמת לבעיה נפשית וחברתית.
קפסולה אנדוסקופית (Capsule Endoscopy)
טכנולוגיית הקפסולה האנדוסקופית פותחה על-ידי החברה הישראלית Given Imaging ומבוססת על קפסולת-וידאו (M2A Capsule) בגודל 11 x 26 מ"מ ובמשקל 4 גרם, המכילה מצלמת וידאו זעירה, תאורה, סוללה ומשדר. הקפסולה נבלעת ע"י הנבדק ומתקדמת במשך כ-8 שעות במערכת העיכול באמצעות תנועת המעיים הטבעית, עד הפרשתה הטבעית מן הגוף.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007