הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

גליון 24
ללא מרשם רופא
טיפול חדשני באלרגיה, של חברת פיתוח פארמה Cobalis, יושק בקרוב כ-OTC, אם הכול יתנהל על פי התכנון. החברה הודיעה שהסתיימו המחקרים הקליניים של שלב III של התרופה שלה למניעת אלרגיה, PreHistin. Cobalis צפויה לדווח על תוצאות יעילות התרופה ברבעון הראשון של 2007, עם בקשה לאישור תרופה חדשה ברבעון השלישי.
סקירת ספרות
בדיקה המבוססת על מדדים פרמקוקינטיים עשויה לזהות סיכון לפתח רעילות מ- 5-Fluorouracil קבוצת חוקרים מאיטליה דיווחה על אפשרות למנוע תופעות לוואי חמורות מנטילת 5-FU, ע"י מתן מנת מבחן של התרופה תוך לקיחת דגימות דם לקביעת מדדים פרמקוקינטיים של 5-FU והמטבוליט העיקרי שלו 5-FDHU. ל-Dihydropyrimidine dehydrogenase (DPD) תפקיד משמעותי במטבוליזם של 5-FU, ולכן חסר ב - DPD מהווה גורם סיכון חשוב החושף חולים לתופעות לוואי חמורות במתן 5-FU.
מקרה מהחיים
ר.ג, בן 75, אושפז במחלקה הקרדיולוגית עקב פרפור פרוזדורים. רקע:: יתר לחץ דם, דיסליפידמיה. סובל מפרפור פרוזדורים פרוקסיזמלי, ומטופל ב-Warfarin וב-Verapamil להאטת הקצב. בדיקה ואבחנה: החולה אושפז בשל פרפור פרוזדורים מהיר, שהתבטא בפלפיטציות, כאב בחזה ושינויים איסכמיים בא.ק.ג.
צעדים לפיתוח חיסון נגד איידס
איידס (AIDS : Acquired Immune Deficiency Syndrome- תסמונת הכשל החיסוני הנרכש) היא מחלה קשה של מערכת החיסון. המחלה הקטלנית וחשוכת המרפא הופיעה לראשונה במדינות המערב בסוף שנות ה-70 של המאה ה-20. מאז הפכה מחלת האיידס למגפה עולמית, ומתוקף כך לאחת המחלות המדוברות והנחקרות ביותר כיום.
פוליפנולים: פיטוכימיקלים המשרים אנזימים המגנים על התא (cytoprotective)
אנזימי PHASE II מוכרים כחלק מה-DRUG METABOLIZING SYSTEM. זוהי קבוצת אנזימים המצויים בריכוז גבוה בכבד, אך גם במקומות אחרים בגוף, בהם מתבצע חילוף חומרים בין הגוף והסביבה, כגון הריאות והמעיים. בכבד יש לאנזימים אלו תפקיד חשוב בנטרול ואלימינציה של תרופות. אנזימי PHASE I מוסיפים או חושפים קבוצה פונקציונלית בתרופה על ידי חמצון, חיזור או הידרוליזה. המוכרים מבין אנזימיPHASE I הם אלו השייכים לקבוצת ציטוכרום 450P (CYTOCHROME P450), היושבים באנדופלסמיק רטיקולום החלק. אנזימי PHASE I הופכים את התרופות למסיסות מעט יותר במים ומנטרלים במידה רבה את פעילותם, אך לעתים הופכים אותם למטבוליטים ריאקטיביים המסוגלים לפגוע בשומנים, בחלבונים וב-DNA.
אמפתיה כתרופת בחירה
השימוש בנרטיב ברפואה מצוי עדיין בחיתוליו. הנרטיב שכיח יותר כטכניקה בפסיכולוגיה ובפסיכותראפיה, במיוחד בעת משברים. רופאים מורגלים יותר בשימוש בציור עץ המשפחה כמקור לדליית מידע גנטי ומידע לגבי מחלות במשפחה. ברפואת המשפחה השימוש בטכניקת הנרטיב בעייתי מפני שהוא דורש זמן, וזמן הוא משאב נדיר. רופאים המעוניינים להקדיש זמן רב יותר לחולה מסוים נוטים להזמינו לבקר במרפאה לראיון מיוחד בסוף היום, שבאמצעותו הם מקווים להגיע להבנה עמוקה יותר של הרקע והמקור לסימפטומים, ומידת הסבל או ההפרעה בתפקוד שהם גורמים.
הסכמי סודיות - חלק ב'
בכתבה הקודמת סקרנו את הטעמים שבגללם רצוי לדרוש מאנשים וגופים המבקשים שתחשפו בפניהם מידע חדשני ובעל ערך, לחתום על הסכמי סודיות, ואת עיקרי פרטיו של הסכם שכזה. בכתבה זו ובכתבה הבאה נתמקד בשני סעיפים שכיחים בהסכמי סודיות, שלגביהם אני נשאלת לעתים תכופות. שתי הסוגיות קשורות, במקרה, לעולם הליטיגציה (התדיינויות). הצדדים יזדקקו להוראות סעיפים אלה אך ורק במקרה של סכסוך. אם וכאשר תאלצו להוציא את ההסכם מהמגירה בעקבות הפרת חובת הסודיות על ידי הצד השני, רצוי שלא תופתעו.
Phenazopyridine (Sedural)
תרופה המשמשת להקלה על סימפטומים של דיסאוריה (כאב, צריבה, דחיפות ותכיפות במתן שתן), המופיעים במצבים כמו זיהום בדרכי השתן, טראומה, ניתוח, אנדוסקופיה או הכנסת קטטר המינון המקובל: 200 מ"ג 3 פעמים ביום, לפי הצורך אין צורך ליטול את התכשיר כאשר אין סימנים של דיסאוריה כאשר התרופה ניתנת בשילוב אנטיביוטיקה לטיפול בזיהום בדרכי השתן, משך הטיפול המומלץ ב-Phenazopyridine הוא יומיים בלבד התרופה לא יעילה בטיפול בזיהום ואינה משפרת יעילות של טיפול אנטיביוטי
איידס - 2007
לפני 25 שנה בדיוק דיווח רופא צעיר מקליפורניה על חמישה הומוסקסואלים צעירים שלקו בדלקת ריאות, שבדרך כלל נצפית רק בחולים הסובלים מליקוי במערכת החיסון. באותו הזמן דווח בניו יורק על עוד שלושה גברים 'בריאים' הלוקים בסרטן כלי הדם על שם קפושי, גם הוא גידול שנצפה בדרך כלל במערב רק באנשים עם דיכוי חיסוני קשה. כמה חודשים לאחר מכן כבר דווח על כמה מאות צעירים הלוקים בשלל מחלות מזדמנות הנצפות במדוכאי חיסון. הסתבר כי המחלה פוגעת בהומוסקסואלים, בהמופילים ובאנשים מהאיטי. כך נכנסה לה תסמונת הכשל החיסוני הנרכש (איידס) לעולם, בהתחלה בשקט, ובהמשך בבום גדול.
טיפול בחולי איידס באמצעות צמחי מרפא
איידס היא מחלה נגיפית הנגרמת על ידי רטרו וירוס. אופייני לקבוצת הרטרו וירוסים הוא RNA חד-גדילי. הוא הופך ל-DNA על ידי פעילות אנזימטית של אנזים הנקרא RNA reverse transtricptase. המחלה דווחה לראשונה בארה"ב בשנת 1981. השם הסופי ניתן לווירוס ב-1985, והוא נקרא HIV - Human Immundeficiency Virus. הסימפטומים של המחלה מתפתחים כתוצאה מכשל חיסוני שהווירוס גורם. מכאן נלקח שם המחלה: AIDS - Acquired Immuno Deficiency Syndrome.
ייבוא אישי של תרופות
בשנים האחרונות שינה משרד הבריאות את מדיניותו בנוגע להתרת ייבוא אישי של תרופות. שינוי המדיניות, שלא פורסם באופן מסודר, מבטא מהפכה של ממש בכל הנוגע לזכויות מטופלים בישראל, וזניחת עמדתו המסורתית של משרד הבריאות
חומצה פולית: רקע פרמקולוגי, מניעת מומים מולדים והשפעות בריאותיות אחרות
חומצה פולית (400 מק"ג) יעילה למניעת מומים מולדים בתעלה העצבית (מוח ועמוד השדרה), כשהטיפול ניתן מהתקופה הטרום-הריונית ועד סוף החודש השלישי להריון [1-6]. התעלה העצבית שמובילה מאזור המוח עד הגב התחתון מתפתחת כ-18 ימים אחרי ההפריה, ונסגרת עד 28 ימים אחרי ההפריה, בתקופה שהרבה נשים עדיין אינן מודעות להריונן. מכאן חשיבות הנטילה הרצופה של החומצה הפולית בתקופה הטרום-הריונית. התפתחות תקינה של התעלה העצבית הכרחית למניעת מומים בהתפתחות המוח ועמוד השדרה (NTD–Neural Tube Defects).
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007