הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

גליון 10
"הרוקח האחראי" בבית המרקחת - על מה הוא אחראי?
מוסד הרוקח האחראי בבית המרקחת או בחדר התרופות הוא מוסד ייחודי בחקיקה הישראלית. אין, ככל הנראה, שום מקרה אחר בו החוק מסדיר בצורה כה מפורטת את מעמדו של המנהל המקצועי של עסק פרטי ומחייב קבלת אישור אישי מידי נציג הרשויות. יחד עם זאת, ייחודו של מוסד הרוקח האחראי אינו מתמצה בהליכי מינויו, אלא מתבטא בראש ובראשונה במידת אחריותו על פעילות המוסד אותו הוא מנהל.
יפעת בקרת פרסום: עוגת הפרסום לשוק התרופות קטנה ב-5.7% בשנת 2003
על פי נתוני "יפעת בקרת פרסום", סה"כ עוגת הפרסום למוצרי טבע וויטמינים וכן לתרופות עלתה באחוז אחד בלבד בשנת 2003 והסתכמה ב-41,369,952 מיליון דולר במחירי מחירון, לעומת 40,649,991 מיליון דולר בשנת 2002 (המחירים בפועל נמוכים ב-50%-60% ממחירי המחירון).
עדכונים מרשויות הבריאות - ינואר 2004
בחודש ינואר אישר ה-EMEA איחוד התוויות לכל התכשירים מכילי Simavastatin הרשומים באירופה. נקבע כי קיים יחס תועלת/סיכון חיובי בשימוש בתכשירים לטיפול בעודף כולסטרול. התהליך לאיחוד ההתוויות החל בנובמבר 2002. להלן ההתוויות שאוחדו: טיפול בעודף כולסטרול ראשוני או בהפרעה משולבת של שומני הדם (mixed dyslipidaemia ) המשולב עם דיאטה, כאשר התגובה לדיאטה ולטיפולים לא תרופתיים אחרים (כגון פעילות גופנית) אינה מספקת.
תרכובות מזון לתינוקות (תמ"ל)- תרכובות מיוחדות
מרבית ארגוני הבריאות בעולם, כולל משרד הבריאות בארץ, ממליצים על הנקה כהזנה אידיאלית של תינוקות בשנת חייהם הראשונה. אולם כאשר תינוק אינו יונק או יונק חלקית, משמשות תרכובות המזון לתינוקות (תמ"ל) להזנה במקום חלב-אם עד גיל שנה. בסקירה הקודמת הרחבנו אודות תמ"ל על בסיס חלב פרה וסויה והתאמתן לתזונת תינוקות. בכתבה זו נסקור את התמ"ל המיוחדות, הכוללות תמ"ל היפואלרגניות, תמ"ל ללא לקטוז, תמ"ל להחזר קיבה-ושט (reflux), תמ"ל המותאמות לפגים לאחר שחרורם מבית החולים, ותמ"ל המיועדות לתינוקות עם מחלות מטבוליות מולדות.
סקירת ספרות
אשה בת 65 נטלה טבליות שהכילו תמצית Gingko Biloba,40 mg X3 ביום למשך שנתיים .במהלך ניתוח קטרקט, לאחר הזרקת Lidocaine ו- Bupivacaine לאזור ה-Inferotemporal של ארובת העין השמאלית, פיתחה האישה בלט עין Proptosis)) ודימום באזור העפעפיים. האישה התלוננה על כאב בעין שמאל וירידה בחדות הראיה, העפעפיים היו מתוחות ותנועות העין היו מוגבלות. אובחן דימום חריף רטרובולברי והאישה הובהלה שוב לחדר הניתוח. שעתיים לאחר הניתוח, חלה הטבה והראיה שבה לקדמותה.
טיפול בדיכאון לפי הרפואה הסינית המסורתית
לפי הרפואה הסינית, למחלות עלולים להיות גורמים חיצוניים וגורמים פנימיים. הגורמים החיצוניים הם: חילופי מזג האוויר, תנאי אקלים קיצוניים, קור, חום, לחות, יובש, גורמים פתוגניים החודרים לגוף דרך מערכת הנשימה והעור או דרך המזון, אירועים טראומטיים ועוד. הגורמים הפנימיים מיוחסים לרגשות, במיוחד לרגשות מוגזמים.
ה"עלון לצרכן" ותרומתו למעורבות המטופל בטיפולו הרפואי
על פי תקנות הרוקחים, עליהן מופקדים אגף הרוקחים הארצי והרוקחות המחוזית במחוזות השונים בארץ, לכל אריזת תרופות (מלבד זריקות) מצורף "עלון לצרכן", עם הסבר מפורט על טיב התרופה ובאילו תנאים יש להשתמש בה במסגרת הטיפול הרפואי. לאריזות הזריקות מצורף "עלון לרופא", עם מפרט רפואי במינוחים שאינם נהירים לקהל הרחב. את "העלון לרופא" חייבים להפיץ באמצעות כתבי עת המיועדים לרופאים ולרוקחים (על פי תקון בתקנות משנת תשס"ג).
תרופות חדשות לטיפול במחלת אלצהיימר
מחלת אלצהיימר (מ"א) היא הצורה השכיחה ביותר של דמנציה ראשונית מתקדמת בקרב האוכלוסייה המבוגרת והיא בעלת מרכיב גנטי-משפחתי האחראי לכ-2%-5% מהמקרים, על-ידי תורשה אוטוזומלית דומיננטית. לפי הערכה, בעשור השביעי לחיים שכיחה מ"א בכ-2% מהאוכלוסייה, ועולה ליותר מ-30% בגיל 90 ומעלה.
הצעת חוק של ה-FDA לשינוי הדרישות להגשת נתוני זמינות ביולוגית בבני אדם
ה-FDA מציע לתקן את החוקים להגשת נתוני זמינות ביולוגית במסגרת הגשת תיק גנרי (ANDA), שתחייב את מגיש הבקשה להגיש את כל ניסויי הזמינות הביולוגית (BE- BioEquivalance) שביצע במשך תקופת פיתוח המוצר עם הפורמולציה שהוגשה לרישום. עד היום נדרשו החברות להגיש רק את ניסויי ה-BE שהוכיחו זהות בזמינות הביולוגית ועמדו בקריטריונים להוכחת BE לצורך אישור ה-ANDA - ולא הגישו בדרך כלל ניסויים שלא צלחו.
חיסיון על פעולות איכות וניהול סיכונים בישראל - מצוי ורצוי
כל מי שמחפש מידע על "טעויות בתרופות" לסוגיהן, נחשף לאתרי אינטרנט, מהם פנימיים תוך ארגוניים שמשמשים לצרכים של חברי הארגון, ומהם פתוחים לכל דכפין, המזמינים את כל המעוניין בכך לבוא ולדווח על כשל או תקלה בטיפול תרופתי, מבלי להיחשף בשמו. מאידך, ארגון המעוניין לשנות את דפוסי העבודה שלו בכל הקשור לתרופות, יצטרך לדעת מהן נקודות התורפה של תהליכיו, ואת אלה ניתן ללמוד באמצעות דיווח של אנשי הארגון.
שיטה חדישה להחדרת תרופות דרך המחסום דם-מוח (Blood Brain Barrier)
הטיפול התרופתי במחלות פסיכיאטריות מחייב החדרת תרופות למוח. אך התרופות, שנלקחות בד"כ דרך הפה או בהזרקה, בהגיען לדם - ייתקלו ב"מחסום" שבין הדם למוח (Blood Brain Barrier), לפני שיוכלו לחדור לתוך המוח. מחסום זה נוצר ע"י התאים המצפים את כלי-הדם הקטנים במוח ותפקידו לווסת את מעבר החומרים, הסוכר, וכמובן גם התרופות מהדם אל המוח. בכך שומר המחסום שהסביבה הפנימית של המוח לא תיחשף לשינויים וזעזועים מבחינת הרכב המלחים והחומרים הנכנסים או יוצאים מסביבת המוח.
תרופות נוגדות פסיכוזה
התרופות הפסיכוטרופיות (המשפיעות על התפקודים הנפשיים) מתחלקות למספר קבוצות עיקריות, בהתאם למטרות הטיפוליות המוגדרות בתחום התסמונות הפסיכיאטריות, ואלו הן: תרופות נוגדות חרדה, תרופות נוגדות דיכאון, תרופות מייצבות אפקט, תרופות מעוררות ותרופות אנטי-פסיכוטיות (א"פ). מאז הופעתן, ששימשה בסיס להתפתחות הפסיכיאטריה הביולוגית, אנו עדים למהפכה בגישה הטיפולית הפסיכיאטרית המודרנית, המעמידה את השילוש הביו-פסיכו-סוציאלי במוקד ההתייחסות לחולה הנפש.
הכשרת רוקחים קליניים בישראל והעסקתם צריכה להיות מעניינה של המדינה, לקופות החולים אין מספיק משאבים "ל
דר' שמואל (שמוליק) קלנג, יליד חיפה, נשוי +3, עומד בראש מערך הרוקחות של "שירותי בריאות כללית", ומנהל את שתי מחלקותיה: מחלקת הרוקחות והמחלקה לפרמקולוגיה. דר' קלנג סיים את לימודיו במסלול ישיר לדוקטורט בבית הספר לרוקחות. בשנתו האחרונה כדוקטורנט, עבד באגף הרוקחות כעוזר לראש אגף הרוקחות. עם סיום לימודיו ב- 2000 הוא עבר לעבוד בשירותי בריאות כללית כמחליפו של דר' א. גולדשמיד, מנהל המחלקה לפרמקולוגיה שפרש לגמלאות, אך ממשיך לעבוד כיועץ של אגף הרפואה. עם פרישתו לגמלאות של מגר' אורי מגל ז"ל, מונה דר' קלנג גם למנהל מחלקת הרוקחות.
המחשב ככלי ניהולי לשיפור רווחיות בית המרקחת
בבתי מרקחת רבים משתמשים במחשב רק לצורך מכירת תכשירי מרשם למבוטחי הקופות ואילו את שאר פעילויות בית המרקחת מנהלים ללא כל שימוש במחשב. הרוקחים שאינם משתמשים במחשב באופן מלא מתחלקים לשלוש קבוצות: אלו שאינם "אוהבים" את המחשב ובשבילם הוא בבחינת מעמסה; אלו שחוששים שמא כל מה שנרשם במחשב יגיע בצורה זו או אחרת לגורמים מחוץ לבית המרקחת, ללא ידיעתם; ומי שלא הפנימו את יישומי המחשב ככלי ניהולי.
תרומת הרוקח לקידום הבריאות בקהילה
מקצוע הרוקחות עבר באחרונה שינויים מהותיים מבחינת ייעודו והאופן בו הוא נתפס בעיני הציבור. הרוקח כמטפל החליף את התפקיד הקלאסי של רקיחת תרופות. תהליך זה הוא תוצאה של שילוב בין ההכרה בחשיבות העברת מידע עדכני ומהימן לחולים, וההתפתחויות מרחיקות הלכת בתחומי הרפואה השונים. מאמרים רבים בעולם דנים בהעצמת המטופל בכל הקשור לטיפול הרפואי בו, ובמיוחד בשימוש המושכל בתרופות. במקביל, בשנים האחרונות אנו עדים לשינוי בהתייחסות לחולה וראייתו כ"צרכן בריאות", תוך העצמתו כפרט. ביטוי לכך ניתן למצוא בחוק זכויות החולה (אוגוסט) 1996 , המציב את המטופל במרכז מערכת הבריאות.
על המשמעות הביולוגית והקלינית של יתר-הומוציסטאין בדם
מאז תחילת שנות ה-90 אנו עדים לגל גואה של מחקרים ומאמרים, המצביעים ברובם הגדול על רמה מוגברת של הומוציסטאין בדם כעל גורם סיכון משמעותי בתחלואה של כלי-דם. הומוציסטאין היא חומצת אמינו בהרכבה, אם כי אינה נכללת ב-20 חומצות האמינו המרכיבות את חלבוני הגוף, אלא נוצרת בגוף כתוצר ביניים מטבולי על ידי דה-מתילציה של מתיונין, חומצת אמינו חיונית המכילה אטום גופרית. כאשר נוצרת מולקולת הומוציסטאין, היא עשויה להיכנס לאחד משני מסלולים מטבוליים (ראה תרשים): המסלול המוכר כ"טרנס-סולפורציה", בו מוסב ההומוציסטאין בשני שלבים אנזימיים לציסטאין, כאשר אנזים המפתח במסלול זה הוא CBS ((cysthationine-β synthase, הזקוק לוויטמין B6 כקו-פקטור.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007