הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

גליון 11
ייעוץ רוקחי על פי הניסיון בארה"ב - משימה לא פשוטה
בעוד שאנו בישראל מתווכחים על נושא הייעוץ הרוקחי, היתכנותו וכדאיותו, חייב הרוקח בארה"ב לתת ייעוץ רוקחי ללקוחותיו על פי חוק, והוא אף עלול להיות חשוף לתביעות בגין היעדר ייעוץ או בגין ייעוץ חלקי ו/או לקוי. בחרתי להציג בפניכם את הנושא מזוויות הראייה של שני רוקחים אמריקאים, המלינים על עבודתם התובענית שאינה מוערכת כראוי, ועל חוסר ההתאמה בין החוק הדורש מהרוקח לתת ייעוץ, לבין המציאות של תנאי העבודה בבית המרקחת. להלן קטעים מדברים שהתפרסמו בכתב העת Drug Topics.
הערכה כלכלית של תרופות בישראל – המכשול הרביעי
בישראל, כמו בכל מדינה מערבית אחרת, מתבססת ההחלטה למתן אישור לשיווק תרופה על שלושה עקרונות יסוד, לפיהם יש להעריך את כדאיות השימוש בתרופה במהלך מחזור החיים שלה: בטיחות (safety), יעילות (efficacy) ואיכות (quality). עקרונות יסוד אלה מהווים חסמי כניסה חמורים וקשיחים, ורק לאחר שנחה דעתה של הרשות הרגולטורית המתאימה, שהתרופה אכן הוכיחה את עמידתה בעקרונות אלה, ניתן האישור לשווקה.
Tetracyclines
• יש לקחת את התרופה בעמידה עם כוס מים למניעת נזק מקומי בוושט • מומלץ להשתמש בתכשיר עם מקדם הגנה גבוה בזמן לקיחת התרופה. התרופה הופכת את העור ליותר רגיש לקרינת השמש (פוטוסנסיטיביות). • לוקחים את התרופה עם האוכל, התרופה גורמת לתופעות לוואי במערכת העיכול (שלשול, כאב בטן). • לא לקחת את התרופה עם מוצרי חלב, תכשירי ברזל או סותרי חומצה(חשוב במיוחד בטטראציקלין, ופחות באחרים). טטראציקלינים יוצרים קומפלקס בלתי מסיס עם יונים רב ערכיים כמו סידן, ברזל, מגנזיום ואלומיניום, קומפלקס כזה מונע ספיגה.
כלים ושיטות לפיתוח תרופות על בסיס של מולקולות מטרה (Target oriented) באמצעות תכנון מוקדם (Drug desig
משך הזמן הדרוש כיום לפיתוח תרופה חדשה ולהכנסתה לשוק הוא כ-10 שנים בממוצע והעלות היא כ-500 מיליון דולר. לכן, להכנסתן של טכנולוגיות שישפרו וייעלו את תהליכי הפיתוח יש ערך כספי משמעותי לתעשייה הפרמצבטית. ואמנם בשנים האחרונות חל שיפור משמעותי בתהליכי הפיתוח עם הכנסתן של תוכנות ואמצעי מחשוב לתכנון מוקדם -Drug design. ככל שתהליך זה יעמיק, יש לצפות להכנסתן של תרופות חדישות ויעילות, עם פחות תופעות לוואי, שיפותחו תוך זמן קצר יותר ובעלויות קטנות יותר מאשר היום.
הרוקח הממונה בחברת התרופות
החקיקה הישראלית מעניקה סמכויות נרחבות ומטילה אחריות נכבדת על "הרוקח הממונה", האחראי על הקשר בין חברת התרופות (בעלת רישום או יבואנית במסלול הייבוא המקביל) לבין הרשויות הרגולטוריות. נוהל חדש של משרד הבריאות מסדיר את מעורבותו של משרד הבריאות בהליכי אישור הרוקח הממונה, ומגדיר לראשונה את תפקידיו ותחומי אחריותו.
פרמקוגנטיקה
מדע הפרמקוגנטיקה עוסק בהשפעתם של שינויים ברצף ה-DNA על האפקט של תרופות. חולים שונים מגיבים באופן שונה לטיפול תרופתי. למה שנקרא 'מנה סטנדרתית' של תרופה יכולה להיות תגובה טוקסית אצל חולים מסוימים, וחוסר תגובה אצל אחרים. הפרמקוגנטיקה החלה כתוצאה מתצפיות בהן נראו שינויים גנטיים בעלי משמעות קלינית במטבוליזם של תרופות. רק מאוחר יותר זוהו האנזימים והגנים המקודדים להם, והשינויים ברצף הגנטי.
כשרות תרופתית
בדיון שנערך לא מכבר בוועדת העבודה של הכנסת, העוסקת בהכנתו של החוק המאפשר מכירת תרופות OTC מחוץ לבתי המרקחת, העלה יו"ר הוועדה, ח"כ שאול יהלום, את בעיית היעדר המענה לשאלות בדבר כשרותן של התרופות, כאשר הן ישווקו שלא ע"י רוקחים. ח"כ יהלום, כמו אנשים רבים אחרים, מניח כי הידע המקצועי של הרוקח אמור לתת לו גם את הכלים לדעת אם יש בהרכב התרופה רכיבים שאינם כשרים.
הנפקת תכשירים על סמך מרשמים מחו"ל - חוקית או לא חוקית?
רוקחים נתקלים מעת לעת בעבודתם השוטפת בדרישה מצד תיירים חולים לנפק להם תכשירים רפואיים, בהתבסס על מרשמי רופאים זרים. הם עומדים לא אחת בפני הדילמה: האם מחובתם כאנשי מקצוע רפואיים לכבד מרשמים אלו ולעזור לחולים, או שמא ניפוק כזה הוא בניגוד להוראות החוק הרלוונטיות.
תרכובת אנטיסנס חדשנית לטיפול במחלות מערכת העצבים המרכזית
טכנולוגיית ה-antisense היא גישה חדשנית לתהליך הפיתוח המסורתי של תרופות. טכנולוגיה זו מבוססת על סינתזת רצף קצר וייחודי של חומצות גרעין באורינטצית antisense הנקשר ל-mRNA המקודד לחלבון מטרה. הקישור הבררני לאתרים מסוימים ברצף ה mRNA-מאפשר את מניעת תהליך תרגומו, וכתוצאה מכך נגרם דיכוי ספציפי של ייצור החלבון.
סקירת ספרות
מחקר חדש מצביע על שכיחות של 21% ברגישות לאספירין בקרב מבוגרים אסתמטים - הרבה יותר ממה שחשבו בעבר. המחקר מבוסס על נתונים מ-21 מחקרים שציינו שכיחות התקף אסתמה שנגרם ע"י אספירין. מחקרים קודמים הצביעו על שכיחות נמוכה של 4% בלבד באוכלוסייה האסתמטית.
חיסיון על פעולות איכות וניהול סיכונים - האומנם?
בחלקה השני של הרשימה העוסקת בחיסיון, נתחיל בבדיקת המצב המשפטי הנוהג בישראל בעניין זה, ככל שהוא נוגע למערכת הבריאות. ראשיתו של העניין הוא בפרשת 'גלעד' שתתואר להלן, אך עיקרו הוא חוק זכויות החולה שיוצג ברשימה השלישית והאחרונה.
טיפולים תרופתיים במחלות אלרגיות
הטיפולים התרופתיים הם עדיין האמצעי העיקרי לטיפול במחלות אלרגיות. יש חולים המאוכזבים לגלות עובדה זו, ומתלוננים. התלונה השכיחה ביותר היא " דוקטור, התרופה עזרה אבל ברגע שהפסקתי התופעות חזרו". אמנם התרופות אינן משנות את מהלך המחלה, אך הן מטפלות בסימפטומים ובנזקים, ולפעמים גם מונעות סיבוכים כמו נזק ריאתי קבוע באסתמה והתפתחות סינוסיטיס ופוליפים בנזלת אלרגית. בחלק מהמחלות יש צורך בטיפול קבוע, בחלק אחר רק לפי הסימפטומים.
מנהלת שוברת מוסכמות, שהעזה ליישם את התפישה לפיה העבודה הטכנית בבית מרקחת נעשית ע"י טכנאים!
חדרה של מרים אדם, מנהלת שירותי הרוקחות בבית החולים שיבא, תל-השומר, הוא יותר מכול הזמנה לבית. בחדר מואר, שעל קירותיו תמונות פרי מכחולה וחפצי נוי על אדן החלון, מאחורי שולחן גלי יושבת המנהלת, הידועה כ"אימפולסיבית, קשוחה, זו שלא מהססת לומר בקול ובכל מקום את דעתה". הקוטביות, אם אכן היא קיימת, בין המנהלת המעידה על עצמה ש"איננה דמוקרטית בשיטות הניהול שלה", לבין המנהלת שחדרה בעבודה אומר יותר מכול "היכנס לביתי", מתבטאת אולי גם בכך שמרים, על אף היותה אם לשתי בנות בוגרות (רופאה, וסטודנטית לפסיכולוגיה), עדיין רואה את העולם יותר בשחור-לבן מאשר באפור.
עדכונים מרשויות הבריאות ינואר 2004
בינואר 2004 פרסם משרד הבריאות הדני תוצאות מחקר שערך לבדיקת תרופות המוחזרות לבתי מרקחת בדנמרק. המחקר הקיף 28 בתי מרקחת. נמצא כי 50% מהאריזות המוחזרות נרכשו במהלך 12 החודשים שקדמו להחזרה, ואילו חלק קטן בלבד נרכש בפרק זמן העולה על חמש שנים ממועד ההחזרה.
קדחת השחת – Hay Fever
קדחת השחת היא אלרגיה עונתית לאבקות פרחים הנישאות באוויר. ישנם צמחים שהם אלרגנים שכיחים, כגון הזית, כותלית יהודה (Pariataria judaica) ומיני דגניים, שהאבקה שמתפזרת מהפרחים שלהם גורמת לתגובות אלרגיות אצל בני אדם רבים. למעשה, כל צמח עלול להוות אלרגן עבור אדם מסוים.
המרת חומרים אלרגניים לחיסון פעיל
תגובה אלרגית היא תגובת יתר של המערכת החיסונית הגורמת לפגיעה ברקמות השונות של הגוף. אותם מנגנונים המשמשים את המערכת החיסונית במצב נורמלי להגנה על הגוף מפני פולשים חיצוניים, מגיבים ביתר שאת במפגש עם אלרגנים שונים. כך קורה שנוגדנים, לימפוציטים, ותאי מגן נורמליים של מערכת החיסון, מעורבים בתגובה האלרגית.
נהלים למתן TPN
תמיסות ה- TPN מוכנות ע"י צוות בית מרקחת מיומן שעבר הדרכה על נהלי הכנת התמיסות וכן דרכי ניטור החולה במשך תקופת הטיפול. יש להקים צוות TPN בבתי החולים שיכלול: רופא, רוקח, אחות ודיאטנית לצורך בדיקת החולים לנחיצות הטיפול ב TPN, יצירת מרכיבי ה- TPN וכן מעורבות בניטור החולה במשך הטיפול.
הזנה תוך-ורידית
הזנה תוך-ורידית (TPN) משמשת מאז שנות השישים כלי טיפולי כאשר המעי אינו מתפקד. בזמן מתן TPN אנו עוקפים מנגנוני בקרה רבים הקיימים בגוף, ולמעשה אנו שולטים במשק האנרגיה, הנוזלים, האלקטרוליטים, הפחמימות, החלבונים, השומנים והוויטמינים. לכל אחד מהמרכיבים שצוינו יש תכונות אופייניות ותפקידים ייחודיים.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007