הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

גליון 12
צמחים מומלצים להגברת זרימת הדם
ליקויים בזרימת הדם עלולים להופיע בעורקים הכליליים, בעורקים ההיקפיים, בכלי הדם הנימיים ובוורידים. אחת הסיבות העיקריות לליקוי בזרימת הדם היא טרשת העורקים, המתבטאת בהצטברות חומר שומני על דפנות העורקים ובהיצרות הדרגתית של העורק. סיבות נוספות לליקויים בזרימת הדם הן חסימות של העורקים על ידי קרישי דם או עיוות של העורקים.
SWITCH ראשון לסטטינים בעולם - באנגליה
ב-12 במאי 2004 הפכה אנגליה למדינה הראשונה בעולם ששינתה את הסטטוס הרגולטורי (SWITCH) של הסטטינים, מתרופת מרשם ל-OTC להתוויה של הפחתת הסיכון לאירוע לבבי ראשון גדול (first major coronary event), באנשים בעלי סיכון בינוני למחלות לב כליליות
דחיית שינוי הסטטוס של morning-after pill ל-OTC בארה"ב
הסיכוי לשינוי הסטטוס הרגולטורי בארה"ב של התרופה Levonorgestrel (Plan B) למניעת הריון במקרי חירום, ל-OTC, נמצא במצב של חוסר ודאות. ב-1999 אושרה Plan B כתרופת מרשם. היא מכילה 2 גלולות בנות 0.75 מ"ג של Levonorgestrel, ויש ליטול אותה מהר ככל האפשר, עד 72 שעות לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים. שיעור ההריון הצפוי הוא 0.4% כאשר מתחילים בטיפול תוך 24 שעות, ו-2.7% כאשר מתחילים בטיפול 48-72 שעות לאחר קיום יחסי המין.
הזנה תוך-ורידית - תמיסות החלבון
בניגוד לתמיסות השומן והפחמימות, שתפקידן העיקרי בהזנה התוך-ורידית הוא להוות מקור אנרגיה זמין, הרי שתמיסות החלבון מספקות חומצות אמינו המשמשות כ"אבני הבנייה" של החלבונים הדרושים לגופנו. יתר על כן, האנרגיה המושגת מפחמימות ושומן ניתנת לאגירה בגופנו (בצורת רקמת שומן) בעוד שלגופנו אין מאגרי חלבון. כאשר אנו צורכים חלבון בעודף, חומצות האמינו המרכיבות את החלבונים מפורקות, ואטום החנקן הופך לאוריאה ומופרש בשתן.
העברת טכנולוגיה בתעשייה הפרמצבטית
סוף סוף סיימנו את הפיתוח המוצלח של מוצר שעליו עבדנו כמה שנים ונתקבל אישורו מהרשות. האם אנו יכולים לומר בוודאות, שהייצור יכול להתחיל כבר מחר? הנטייה הטבעית שלנו היא כמובן לענות בחיוב. אחרי הכול, השקענו עבודה מרובה בתכנון ובביצוע המחקר, ועל כן, באופן טבעי, לא היינו צופים בעיות בייצור. מאחר שהמציאות בעולם הפרמצבטיקה (ואולי גם בסקטורים אחרים) שונה, אנסה להסביר בהמשך מדוע אנו נזקקים לשלב חשוב זה של העברת טכנולוגיה כדי שהייצור, או המערכת התפעולית, יוכלו להתנהל במינימום מעצורים והפרעות.
סקירת ספרות
SSRI'S בילדים - סיכון מול תועלת טיפול יעיל בהפרעות דיכאוניות בקרב ילדים הוא חיוני, שכן עד 6% מכלל הילדים והמתבגרים סובלים מדיכאון. ניסיונות אובדנות נחשבים כגורם השלישי למוות בארצות מתפתחות בקרב צעירים בגיל שבין 10 ל-19 שנים.
"אינך מממן ניסוי קליני שיפעל נגדך"
העיתונים הרפואיים הגדולים בעולם מנהלים מאבק - הדומה לעתים לקרב מאסף - מול חברות התרופות רבות-הכוח וההשפעה, בניסיון לשמור על החופש האקדמי יחסי הגומלין בין חברות התרופות לקהילה הרפואית עלו בשנים האחרונות לא אחת על סדר היום הציבורי, כאשר הדרישה לשקיפות מרבית במגעים שבין יצרניות התרופות לרופאים נשמעת יותר ויותר.
כיצד הפך רעלן הבּוֹטוּלינוּם המסוכן לתרופה בעלת שימושים נירולוגיים וקוסמטיים
עוד בסוף המאה ה-19, לפני למעלה ממאה שנים, תוארו לראשונה השפעותיו של רעלן (toxin) הבוטולינום. זאת, בעקבות מקרים של מחלת עצב-שריר קשה שהופיעה בדרך כלל כתוצאה מאכילת מזון המזוהם בחיידק האנ?ארוֹבי- קלוסטרידיום בוטולינום. המחלה כונתה אז בוטוליזם, ובחלק לא מבוטל מהמקרים נגרמה כתוצאה מאכילת נקניק מקולקל, ומכאן נגזר שמה העברי - נקנקת.
הבעייתיות בטיפול תרופתי בכאב
בשנים האחרונות הושקעו בארץ מאמצים רבים לשיפור הטיפול בכאב. הגישה הטיפולית השתנתה והמודעות לנושא עלתה הן בקרב החולים והן בקרב המטפלים. עם זאת, לעתים קרובות אנו עדים עדיין לכך, שכאב כרוני אינו מבוקר דיו בחולים אונקולוגיים ובחולים אחרים הסובלים מכאב כרוני
תסמונות טרשתיות קרדיווסקולריות:
תסמונות טרשתיות קרדיווסקולריות הן גורם התמותה והתחלואה מספר אחת בעולם המערבי ובמדינת ישראל. המחלות הללו נגרמות בעיקר כתוצאה מהצטברות רבדים טרשתיים עשירי כולסטרול ומרכיבים דלקתיים וסידניים בתוך דפנות העורקים בגוף האדם (תמונה 1). האיברים הפגיעים ביותר הם הלב והמוח, וזאת לנוכח השכיחות הרבה של מגוון התסמונות הקליניות הנגרמות כתוצאה ממחלה זו: תסמונת תעוקתית כרונית וחריפה, אוטם שריר הלב, מוות לבבי פתאומי, שבץ מוחי, מחלה קרדיוסקולרית טרומבואמבולית וכו'.
ServeRx System - מערכת ממוחשבת למניעת טעויות במתן תרופות ושיפור ניהול מלאי התרופות בבתי החולים
מתן תרופה לחולה המאושפז בבית חולים הוא תהליך מורכב הכולל מספר שלבים ומשתתפים: רישום ההוראה הרפואית על ידי הרופא המטפל, העתקת ההוראה לרשומה הרפואית על ידי אחות, הכנת התרופה הרלוונטית על ידי רוקח או אחות, איתור החולה הנכון ומתן התרופה הנכונה בזמן הנכון, במינון, באופן המתן ובקצב הנכונים על ידי אחיות שונות בזמנים שונים.
מהו מרשם תקף לניפוק תרופות מרשם?
החוק אינו מגדיר מהו מרשם רופא שעל פיו ניתן לנפק תרופת מרשם. מן הראוי כי משרד הבריאות יפעל לתיקון החוק ולהבהרת הסוגיה. עד שהדבר ייעשה, יש לפרש את הוראות החוק באופן הנותן מענה הולם לצרכי המטופלים. הפרקטיקה של שימוש במרשמים כתנאי לניפוק תרופות מעוררת שורה ארוכה של סוגיות משפטיות, שהחקיקה הישראלית מתקשה לספק להן תשובות. למעשה, מעבר לקביעה העקרונית לפיה אסור לרוקח לנפק תרופה המוגדרת כתרופת מרשם, שלא על פי מרשם חתום בידי רופא, אין בחקיקה הישראלית כל התייחסות לשאלות המעשיות שכל רוקח בבית מרקחת נאלץ להתמודד עימן.
פיתוחים וגישות חדשניים לטיפול במחלות ממאירות
בעבר התמקדו הטיפולים במחלות ממאירות בהקרנות ובמתן חומרים כימותרפיים. טיפולים אלה היו מכוונים נגד כל התאים הגדלים ועוברים פרוליפרציה, לכן הם פגעו גם בתאים הבריאים וגם בתאים החולים. השימוש בחומרים אלה נעשה למרות תופעות הלוואי הקשות, והתבסס על העובדה שקצב הגידול והחלוקה של התאים הממאירים גדול מזה של התאים הבריאים, ולכן גם מידת ההרג בהם תהיה באופן משמעותי רבה יותר מההרג בתאים הבריאים.
עדכונים מרשויות הבריאות מאי 2004
במאי 2004 הודיע ה-MHRA - משרד הבריאות האנגלי, על הוספת Simvastatin במינון 10מ"ג לרשימת המוצרים שסיווגם שונה מתכשיר מרשם (POM), לתכשיר ללא מרשם הנמכר ע"י רוקח בביהמ"ק (P). התרופה מיועדת להפחתת הסיכון לאירוע כלילי ראשוני באנשים העלולים להיות נתונים בסיכון בינוני למחלת לב כלילית.
תרומתם של ארבעה רוקחים לעיצוב הרוקחות המוסדית בארץ
ד"ר י. קובלמן ז"ל. הכול או כמעט הכול מכירים את "בית קובלמן" שבדרך פתח-תקווה (כיום דרך מנחם בגין) בתל-אביב, זהו הבניין היחיד בארץ הנושא שם של רוקח. כבעל תואר דוקטור לרוקחות (באותן שנים הספיקו לכך שלוש שנות לימוד) נתקבל ד"ר קובלמן לעבוד בקופת חולים של ההסתדרות הכללית של העובדים העבריים בא"י כאחראי לבית המרקחת המרכזי ברח' זמנהוף בתל-אביב. בגלל תנאי המחיה הדלים באותה תקופה והזיקה האידיאולוגית, ניפוק התרופות למבוטחים השכירים לא היה כרוך בכל תשלום.
תרופות בסל שירותי הבריאות - הגדרת הזכאות למימון ציבורי
בחוק ביטוח בריאות ממלכתי נקבע סל שירותי הבריאות, לרבות רשימת התרופות שבו, המהווה את הבסיס לטיפול הרפואי שהמדינה מחויבת לספק לאזרחיה, אם בעצמה ואם באמצעות קופות החולים. סל התרופות, כחלק מסל שירותי הבריאות, מעודכן בימים כתיקונם מדי שנה, כדי להתאים את תוכנו לקצב התפתחות הטכנולוגיות הרפואיות ולשמור על רמה קבועה של איכות סבירה במתן שירותי הבריאות בישראל.
טעויות ברישום תרופות - האם הן באמת כורח המציאות?
טעות בטיפול התרופתי (Medication Error)מוגדרת כאירוע העלול לגרום או להוביל לשימוש בלתי מתאים בתכשיר רפואי או לגרום נזק לחולה - כל עוד התכשיר נמצא ברשות הרופא, הרוקח, האחות או החולה. אירוע כזה פוגם באיכות הטיפול הרפואי, בין אם הוא מסתיים בפגיעה חמורה ואף קטלנית לחולה ובין אם נגרמו "רק" בלבול, חרדה או תסכול אצל המטפל או החולה.
כמה עובדות על סטטינים
יש לקחת בבליעה פעם ביום לפני השינה, עם או בלי מזון האנזים פעיל יותר בלילה. לגבי התכשיר Lipitor, ניתן לקחת במשך היום רצוי להימנע משתיית מיץ אשכוליות או מאכילת אשכוליות למשתמשים בתכשירים הבאים: ,Lipitor Lovalip, Simovil, ,Simvastatin Simvacor. ישנן חברות המאפשרות שתיית מיץ אשכוליות עד 1 ליטר, בספרות יש דעות סותרות על כך. מיץ אשכוליות מעכב CYP3A4 אין להשתמש בזמן ההריון ובהנקה
תומכנים (סטנטים) פולטי קרינה
הצנתור מהווה היום נדבך חשוב ביותר בהתערבות האבחנתית והטיפולית בחולים הסובלים ממחלות קרדיווסקולריות. חלק מהבעיות ניתן לטיפול במהלך הצנתור, אם באמצעות בלון ואם בהחדרת תומכן (stent). תומכן הוא גליל רשת מתכתי בעובי מיקרוני, המורכב על הבלון שבקצה הצנתר. כאשר מנפחים את הבלון, התומכן נצמד לדופן העורק ונשאר במקום לאחר התרוקנות הבלון והוצאתו אל מחוץ לגוף. תחום התומכנים נתון בתנופת פיתוח אדירה. שינויים בסוג המתכת, בעוביה ובמבניה הרשתי וכן ציפויה בתרופות, משפרים באופן ניכר את תכונות התומכן. טיפול תוך-ורידי במהלך הצנתור, בתרופות המונעות יצירת קרישי דם, מפחית את הסיבוכים ומשפר את תוחלת החיים ואיכותם.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007