הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

גליון 23
יחסי ציבור: מייחצנות לתפישות שיווקיות
תחום ותיק שאחד ממבחני ההצלחה שלו בעבר היה מספר ה"אינצ'ים" שהיחצן הצליח להכניס לכלי התקשורת כדי להציגם אחר כך בגאווה בפני הלקוח, הופך בהדרגה למקצועי יותר ומהווה כיום אחת החוליות החשובות בתהליך השיווק ובעיקר בתהליך המיתוג
קידום בריאות בבית המרקחת
בתי מרקחת ממוקמים ברחבי העולם במרכז ההוויה הקהילתית, כלומר במקום בו נמצאים לקוחותיהם: רחובות סואנים, קניונים הומי אדם, בתי חולים ובסמוך למרפאות של קופות החולים השונות, או - כפי שהם נקראות עכשיו - שירותי הבריאות. מחקרים בסקוטלנד, למשל, ,, מצביעים על כך שקרוב ל-94% מהאוכלוסייה פוקדים בית מרקחת לפחות פעם אחת בשנה וכ-67% מבקרים בבית מרקחת פעם בחודש לפחות. נתונים אלו מראים כי הרוקחים, ושאר עובדי בית המרקחת זוכים לחשיפה מתמדת לדרישות, לצרכים ולחסרים הייחודיים של לקוחותיהם באשר הם. בישראל המפגש הוא עם אוכלוסייה מגוונת במיוחד: עירונים, תושבי כפרים ערביים, עולים חדשים ועולים ותיקים, תושבי עיירות הפיתוח, או קבוצות אוכלוסייה הומוגניות יחסית כגון קשישים, אמהות צעירות, אוכלוסייה חרדית ועוד.
סקירת ספרות
Glucosamine והשפעתו על איזון סוכרת תיאורטית, Glucosamine עלול לשנות מטבוליזם של גלוקוז. תנגודת לאינסולין נצפתה במחקרים בבע"ח לאחר הזרקה תוך-ורידית של גלוקוזאמין, אך השפעות אלו לא נצפו בחולים סוכרתיים ואחרים שטופלו במינונים רגילים, פומיים. הנתונים שנאספו עד היום מוגבלים ומבוססים על מחקר אחד שבדק חולים סוכרתים מאוזנים (כפי שהתבטא בHbA1c-) לטווח קצר. במחקר זה לא נמצאה השפעה על מאזן הסוכרת. כדי לקבוע מהן ההשפעות של גלוקוזאמין לטווח ארוך בחולים סוכרתיים מאוזנים ומורכבים, יש צורך במחקרים מבוקרים. עד לקבלת נתונים נוספים, מומלץ לנטר רמות סוכר בקפדנות, בחולים סוכרתיים המתחילים טיפול ב-Glucosamine.
מעמדו של "בעל הרישום" של תרופה
החקיקה הישראלית מעניקה את הזכויות והחובות הכרוכות בשיווק תרופות לגורם שהגיש את הבקשה לרישום התרופה במשרד הבריאות, הוא "בעל הרישום" של התרופה. במקרים רבים, מדובר בגורם שאינו היצרן או בעל הזכויות לשווק את התרופה בישראל. מעמדו המיוחד של בעל הרישום מעורר שאלות משפטיות כבדות משקל, שרק לחלקן ישנה תשובה ברורה בדין הקיים.
שיקולים בקביעת מחירי תרופות פטנטיות
הסוגיה המרכזית בשוק התרופות היא מחירן הגבוה של תרופות מרשם. ההוצאה עבור תרופות היא כידוע ההוצאה שגדלה בשנים האחרונות בקצב המהיר ביותר מבין כלל ההוצאות לבריאות. הסיבה לכך היא כניסתן של תרופות חדשות, שהן יקרות יותר (מחירי התרופות הקיימות הולכים ויורדים במשך הזמן). במאמר זה אתאר את המודל הכלכלי העומד בבסיס אופן קביעת מחירי תרופות פטנט, ואת הסיבות המרכזיות לכך שהמחירים ממשיכים להאמיר בקביעות.
דל פחמימות ועתיר חלבון - זהו ה"טרנד" החדש לשמירת משקל
עדיין מוקדם מדי להספיד את אופנת ה-"low-carbohydrate" - דל פחמימות, אך היא כבר עברה את שיא הפריחה שלה. פשיטת הרגל של דיאטת אטקינס והירידה במכירות של מזונות דלי פחמימות מיוחדים, מסמלות את תחילת הסוף. עדויותיהם וסיפוריהם של מיליוני צרכני דיאטות דלות בפחמימות, שטענו שהמשקל העודף שב וחזר, הניאו צרכנים רבים מלהתנסות בשיטה זו. אך מכיוון שאנו עדיין סובלים מהשמנת-יתר, אשר יש המכנים אותה מגיפה, ברור שחייב להימצא פתרון לבעיה.
טיפול בלוקמיה באמצעות צמחי מרפא
הצמחים שניתן לסייע בעזרתם בחולי סרטן פועלים לפי מנגנונים שונים: צמחים נוגדי חמצון המגינים מפני הרדיקלים החופשיים שפוגעים בקרום התא, בחדירות הסלקטיבית שלו, ועלולים לפגוע ב-DNA. פגיעה ב-DNA עלולה לגרום למוטציה ולעורר תהליך סרטני. צמחים המגבירים את פעילות מערכת החיסון מסייעים במהלך הטיפול הכימותרפי, כאשר מערכת החיסון נפגעת והמטופל נחשף למחלות זיהומיות. צמחים הפועלים על תופעות לוואי של המחלה ושל הטיפולים שהחולה מקבל, כגון: נוגדי הקאה, נוגדי חרדה, אדפטוגנים המסייעים לעמוד במצבי לחץ, משככי כאבים, צמחים לטיפול בהפרעות שינה, צמחים מנקזים המגבירים פעילות של מערכות הפרשה וניקוי בגוף. הצטברות של פסולת בגוף עלולה להיות בין הגורמים למחלה או בין אלה המחריפים אותה.
שימוש בגלי רדיו (RF) לטיפול בכאב כרוני
מזה 30 שנה משתמשים באנרגיה המופקת מגלי רדיו לטיפול בכאב. בעבר שימש הטיפול בגלי רדיו לחימום ויצירת נזק בלתי הפיך לרקמת העצב במוקד הכאב. עם הבנת המנגנונים העצביים של הכאב הסתבר כי שיטה זו של הרס העצבים הפריפריים אינה יעילה לאורך זמן ועלולה לגרום סיבוכים קשים. לפני כעשור הוכנסה לשימוש שיטת גלי הרדיו המקוצבים (pulsed radiofrequency). בשיטה זו משתמשים בפולסים קצרים של גלי רדיו בתדר של כ-300 קילוהרץ, טמפרטורת הרקמה עולה במעט ולא נגרם לה נזק בלתי הפיך. ההנחה היא שהשדה המגנטי החזק המופעל על תאי העצב באמצעות גלי הרדיו משבש את יכולתם להעביר אותות כאב.
אם מאחדים כוחות, זה צריך לשקף את כוחה היחסי של כל קבוצה בארגון.
החלטנו הפעם לתת את הבמה לארגוני הרוקחים בישראל. כמה מכם יודעים שיש לנו שלושה ארגוני רוקחים? בבדיקה אקראית שערכה מערכתPharmaLine התברר לנו שלא רבים יודעים על קיומם של השלושה, מעט יותר יודעים על קיומם של שני ארגוני רוקחים (בעיקר אם במקרה הנשאל הוא חבר אחד הארגונים). מהן מטרותיו של כל ארגון? מה אנחנו יודעים על פעילותו? התשובות לשאלות אלו היו בנוסח "אני מניח שמטרתם היא...", וכל השאר הוא ניחוש.
יציבה ונפילות בגיל השלישי - הקשר התזונתי
פציעות ואירועים טראומטיים הקשורים בנפילות הם בעלי משמעות קריטית בתחומים של בריאות הציבור, הן מבחינת הסבל האישי והן מבחינת העלויות הגבוהות למערכת הבריאות{1 }. הידרדרות במדדי יציבה וניעה מעלה את הסיכון לנפילות בקרב קשישים. בישראל, בכל שנה, 20% מבני 60 ומעלה ו-40% מבני 80 ומעלה מגיעים לחדר מיון עקב טראומה שקשורה בנפילות [ 2].
תרופת סרק ותועלת בצידה
הגישה המדעית גורסת כי יש לבחון כל הצעה לתרופה חדשה באופן אובייקטיבי ושיטתי על מנת למנוע הטיות והטעיות העלולות להכשיר אמצעי סרק כאילו יש בו תועלת רפואית. בדיקה כזו חייבת להתחשב בתופעה הידועה כי עצם העובדה שהחולה מודע לכך כי הוא מקבל טיפול כל שהוא עשויה להשפיע עליו, לטוב או לרע, גם אם בפועל הוא מקבל תרופת סרק חסרת כל פעילות ידועה.
הסכמי סודיות
יש לך רעיון מבריק? הינך מומחה במקצועך והגית רעיון שלדעתך יהווה פריצת דרך מהסוג שהטרנזיסטור עשה לאלקטרוניקה? שיחקת עם הקונספט ומצאת שיש לו יישומים מעשיים? נפגשת עם עורך הפטנטים, שעשה את החיפושים המתאימים ואישר כי לדעתו ההמצאה שלך עומדת במכלול הקריטריונים לרישום? נתת לעורך הפטנטים אור ירוק להכין בקשה לרישום פטנט? אם כן, נראה שיש לך יסוד איתן לאופטימיות - תהיה ליזם ותקים חברת הזנק לתפארת המדינה וגם לביתך. אך מה עושים הלאה?
כמה עובדות על סידן
סידן דרוש לגוף לשם בניית עצם, למניעת וטיפול באוסטיאופורוזיס, למניעת שברים אוסטיאופורוטיים, לטיפול בחוסר סידן (הקיים במחלות כמו אי ספיקת כליות, היפר-פרא-תירואידיזם, רככת ועוד), ולטיפול במצבים של היפר-פוספטמיה.
בטיפול בלוקמיה - טובים השניים מן האחד?
לוקמיה מיאלואידית חריפה היא מחלה של שורת התאים המיאלואידיים האחראית לייצור כדוריות הדם הלבנות. מקורה בהחלפה (טרנסלוקציה) של קטע מכרומוזום 22 עם קטע מכרומוזום 9, כך שנוצר אונקוגן כימרי המשועתק ל-mRNA ומתורגם לחלבון תפקודי((BCR-ABL, הפועל כאנזים טירוזין קינאז. משמעות שינוי זה באה לידי ביטוי בתהליכים בתא הכוללים עידוד התרבות והתמיינות, הגברת הדבקות ועיכוב מוות תאי מתוכנת, או במילים אחרות - סרטן.
לוקמיה מיאלואידית כרונית
לוקמיה מיאלואידית כרונית (להלן: למ"כ - chronic myeloid leukemia), אשר תוארה לראשונה בשנת 1845 ע"י Hugh Bennet, הינה הלוקמיה הראשונה שאופיינה ע"י שינוי כרומוזומלי הידוע ככרומוזום פילדלפיה. שינוי זה הוא תוצאה של טרנסלוקציה בין הזרועות הארוכות של כרומוזומים 9 ו- 22. למ"כ כוללת שלושה שלבים: שלב כרוני, שלב מואץ (accelerated) ומשבר בלסטי. הטיפול בלמ"כ עבר שינוי מהפכני בשנים האחרונות, עם הכנסתה לשימוש של התרופה imatinib (או בשמה המסחרי גליבק) - תרופה המהווה אב-טיפוס לטיפולים ממוקדים.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007