הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

גליון 22
האם השינויים בחושים (chemosensory) החלים עם הגיל משפיעים על הצריכה התזונתית?
כאשר אנו טועמים ופל שוקולד עם קרם קרמל הממלא את פינו, איזו תחושה יש לנו? או הטעם המריר האופייני של שוקולד מריר, איזה ריח מגיע לאפנו בתהליך הלעיסה? האם ילד בן 5 יחוש ריחות וטעמים אלו באופן שונה מאדם בן 50? מהו הקשר בין טעם לבין ריח?
צמחי מרפא המסייעים לשמירה על חיוניות השיער
השיער בנוי מקרטין, המיוצר בתוך זקיק השיער בקרקפת. הקרטין הוא קבוצה של חלבונים מבניים סיביים, בלתי מסיסים. קרטין מצוי בעור, בציפורניים, בנוצות, בצמר, במשי ובקרניים. הקרטין שבשיער בנוי מ-18 חומצות אמיניות ששתיים מהן, ציסטאין ומתיונין, מכילות גופרית. מרבית הגופרית שבגוף מצויה בשיער, בעור ובציפורניים. הקרטין שבשיער הוא מסוג אלפא-קרטין. החומצות האמיניות קשורות זו לזו בקשר מימני בין הקבוצות הקרבוקסיליות לבין הקבוצות האמיניות - בין ובתוך המולקולות. בנוסף, הגופרית המצויה בציסטאין יוצרת גשרים בי-סולפידיים, המעניקים עוצמה וקשיחות לשיער, וכן את אי-מסיסותו במים, בחומצות חלשות, באלקלי חלש ובתמיסות של מלחים. השיער העדין והרך מכיל פחות גשרים בי-סולפידיים בין השרשרות.
נגישות לתרופות חדשות בישראל - תהליך רישום תרופות
בשנים האחרונות התרגלנו להתייחס לסוגיית הנגישות לתרופות חדשות בישראל רק בפרספקטיבה של הכללתן בסל התרופות ושאלת המימון הציבורי. עם זאת, יש צריך לזכור שהנגישות לתרופות, הלכה למעשה, מוגדרת בראש ובראשונה מעצם הליך רישום תרופה חדשה. כזכור, העקרונות עליהם מושתת מתן האישור לשיווק תרופה חדשה (המכונה בישראל "תהליך הרישום") הם שלושה - בטיחות, יעילות ואיכות. אגף הרוקחות במשרד הבריאות הוא האמון על תהליך רישום התרופות במדינת ישראל.
CT-אנגיוגרפיה של העורקים הכליליים (Cardio-CT)
אנגיוגרפיה בטומוגרפיה ממוחשבת (CT-angio) היא כיום בדיקת הבחירה להערכה ראשונית של פתולוגיות בכלי הדם, המתבססת על סריקה של האזור או כלי הדם המבוקשים בחתכים צפופים עם חפיפה ביניהם. הבדיקה מתבצעת לאחר הזרקה אוטומטית של חומר ניגוד בפרק הזמן שבו כלי הדם הנסרקים מתמלאים בחומר הניגוד. בתום הבדיקה, המידע שנרכש נשלח לתחנת עבודה שבה הרדיולוג המפענח מבצע שחזורים במספר מישורים, כולל בתלת-ממד.
מקצועיות,אמינות, שקיפות ואירגון נכון- אלו הם המרכיבים שאתם יוצאת לדרך דר' קפלן המנהלת החדשה של המכון
במארס השנה מונתה דר' מימי (מרים) קפלן לעמוד בראש המכון לביקורת ולתקנים של חומרי רפואה. דר' קפלן סיימה את לימודי הדוקטורט במדעי החיים במכון וייצמן ב-1980, ואת השתלמות הפוסט דוקטורט עשתה באוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה. בשובה ארצה עבדה דר' קפלן קרוב לעשר שנים כחוקרת באוניברסיטה העברית בירושלים, בבית הספר לרפואה. ב-1996 הצטרפה למשרד הבריאות ועבדה שם עד שנת 2000 בניהול מעבדות בבריאות הציבור. למכון הצטרפה בשנת 2000 כמנהלת אחראית על הערכה של תכשירים כימיים. בריאיון עם דר' קפלן ביקשה מערכת ParmaLine להבין על מה מופקד המכון שבראשו היא עומדת, כיצד הוא פועל ומה חשיבותו לגבינו כצרכני תרופות.
חוק "מרשם הרוקח" – מהפכה בעירבון מוגבל
לאחרונה אישרה הכנסת, בהליך שנוי במחלוקת, תיקון לפקודת הרוקחים, המתיר באופן עקרוני ניפוק תרופות מרשם בידי רוקחים, שלא על פי מרשם. במישור העקרוני מדובר באחת ההתפתחויות החשובות ביותר בדיני הרוקחות בישראל מאז ומעולם. ימים יגידו אם להתפתחות זו יהיו גם השלכות מעשיות.
צהבת נגיפית - מניעה ודרכי טיפול
"צהבת" הוא שם כולל לשורה של מחלות הגורמות לדלקת בכבד (Hepatitis), המתבטאת בין היתר בגוון צהבהב של העור, הפנים וגלגל העין. צבע זה נוצר כתוצאה מהצטברות של עודף Bilirubin עקב תפקוד לקוי של הכבד. במאמר זה אתמקד בצהבת הנגיפית, העלולה להיגרם בגלל שורה ארוכה של נגיפים שונים: (HBV), Hepatitis C (HCV) Hepatits A (HAV), Hepatitis B) (, Hepatitis D, Hepatitis E, Hepatitis F, Hepatitis G and Others,
טסטים קליניים בתמרוקים
במאמר הקודם סקרנו את תהליך רישוי התמרוקים בישראל המוסדר בצו הפיקוח על מצרכים ושירותים (תמרוקים), תשל"ג-1973. על גבי תוויות המוצרים מופיעות טענות שיווקיות (CLAIMS). אימות טענות שיווקיות במוצרים קוסמטיים הוא תחום בעל חשיבות רבה הן לתעשייה והן לציבור הצרכנים. לא אחת אנו מוצאים כתוב על גבי התוויות של מוצרים: היפואלרגני, נבדק דרמטולוגי, נון-קומודוגני, אל-דמע וכו'. במאמר זה נסקור את פשרם של מונחים אלו ומה עומד מאחוריהם.
נשירת שיער והתקרחות
אורך ההיסטוריה האנושית התקרחות נחשבה תמיד סימן להזדקנות. לפני השתלות השיער והפאות הנוכריות, גברים נאלצו להתמודד עם חברה שייחסה חשיבות סוציאלית ותרבותית רבה לשיער ולאופנות שיער שונות. יוליוס קיסר גידל שיער וסירק אותו לפנים על מנת להסתיר את התקרחותו. גם נפולאון עשה כמוהו.
חוסמי 5 אלפא רדוקטז חדשניים לטיפול בהתקרחות
התקרחות גברית טיפוסית (Androgenetic Alopecia) היא סיבת ההתקרחות השכיחה ביותר בקרב גברים, המאופיינת באיבוד השיער והידללותו בחלקה העליון של הקרקפת. התקרחות זכרית היא תופעה תורשתית שנובעת מההשפעה של ריכוז דיהידרו-טסטוסטרון על תהליכים המתרחשים בזקיקי השיער.
סקירת ספרות
Deferasirox (Exjade יעיל לטיפול בעודף ברזל כתוצאה מעירויי דם מתן פומי חד-יומי של Deferasirox קושר ברזל, נמצא יעיל לטיפול בעודף ברזל כתוצאה ממתן עירויי דם לחולי ביתא-טלסמיה. לדעת חוקרים מאיטליה, הקלות והנוחות של מתן טיפול פומי מאפשרים ליותר חולים הזקוקים לעירויי דם (במיוחד ילדים צעירים) לנהל אורח חיים נורמלי.
מקרה מהחיים
ז.א, בת 71, אושפזה במחלקה פנימית עקב חום ופאנציטופניה (ירידה כמותית המערבת את כל השורות של תאי הדם השונים: כדוריות הדם האדומות, לויקוציטים וטסיות). רקע: יתר לחץ דם, כריתת כליה שמאלית עקב מחלת אבנים, אבני מרה. לפני כשנה, אובחן אצלה Chronic Lymphoid Leukemia (CLL) בדרגה IV, בעקבות ספירת דם לא תקינה, עם מעורבות של טחול ובלוטות לימפה בצוואר ובבית השחי. מטופלת במכון ההמטולוגי.
האם רחצת ידיים היום? הקפדה על היגיינת ידיים - קריטית למניעת העברת מחלות
היתרונות של רחיצת ידיים והקפדה על היגיינת הידיים מוכרים מזה שנים רבות. ב-1822 פרסם רוקח צרפתי מאמר על רחיצת ידיים בתמיסה אנטיספטית. הוא הדגיש שלרופאים ולשאר המטפלים בחולים במחלות מדבקות תצמח תועלת רבה מרחיצת ידיהם בחומר מחטא. כיום טוען המרכז לבקרה ומניעת מחלות בארה"ב (CDC) כי רחיצת ידיים היא האמצעי הבודד החיוני ביותר למניעת העברת מחלות וזיהומים1. בשנים האחרונות בוצעו מחקרים רבים במטרה להעריך את השפעת מנהגי רחיצת הידיים בבתי חולים ובמוסדות רפואיים. ברובם נמצא כי פחות מ-50% מהצוות הרפואי נוהג בהתאם להמלצות הסטנדרטיות לרחיצת ידיים2. מחקרים אחרים מצביעים על כך כי המטפלים משקיעים רק 6.6-30 שניות לרחיצת ידיהם ולרוב אינם רוחצים את כל פני השטח של ידיהם3. בהתחשב בכך שבנושא זה קיימים סיכונים רבים הן למטפל עצמו והן לחולה, חשוב להכיר את המקור לחוסר ההיענות לנהלים ולהנחיות הקשורות בהיגיינת הידיים. הספרות בנושא זה מציעה מספר הסברים, ביניהם חוסר תרגול, מחסור בחומרים ועמדות ניקוי, גישות מוטעות ודעות קדומות בקשר למוצרים, מינוח (טרמינולוגיה) בלתי ברור ומבלבל ומחסור בזמן - התורמים כולם לרמה ירודה של היגיינת הידיים.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007