הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

גליון 21
התכסיסים החדשים שמוציאות הרשתות מהכובע
ליד דלפק נקי יועצת יופי מסייעת לאישה למצוא את גוון המייק-אפ ההולם אותה ביותר. באזור אחר, איש עושה בדיקה לגילוי חיידקי סטרפ בגרונו. בדלפק נוסף, בחורה צעירה מקבלת את פרופיל העור שלה באמצעות אנליזת עור מתקדמת ביותר. סבתא הגרה בפלורידה אוספת בקדמת החנות תמונות שבתה שבניו-יורק הטעינה באתר האינטרנט רק לפני שעה. אלו רק אחדים מהשירותים החדשניים שמוגשים ברשתות הפארם בארה"ב.
הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית
Benign prostatic hyperplasia - BPH , הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית הוא מצב פתולוגי של הגדלה הדרגתית של מבנים, סיבי שריר ואפיתל בבלוטת הערמונית. זהו גידול שפיר של הבלוטה. תופעה זו נפוצה מאוד אצל גברים מעל גיל 50. הערמונית המוגדלת גורמת ללחץ על השופכה ולחסימה בדרכי השתן, שמתבטאת בזרם חלש של השתן, התרוקנות בלתי יעילה של השלפוחית וטפטוף בסוף ההשתנה. כתוצאה מלחץ על שלפוחית השתן עלולים להופיע כאבים, וכן השתנה תכופה במשך היום והלילה. ככל שהבלוטה גדולה יותר היא חוסמת יותר את השופכה, הצורך להטיל שתן נעשה תכוף יותר ויותר, וכמות השתן וזרימתו קטנים עד לכדי טיפות. הצטברות השתן עלולה לגרום לזיהום של שלפוחית השתן ולתחושה של צריבה בזמן הטלת שתן. בהמשך עלולה להופיע חסימה מלאה שתמנע הטלת שתן.
סל שירותי הבריאות - עדכון 2006
מאז 1995 מתעדכן בכל שנה סל שירותי הבריאות שלפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי. בכל שנה, לאחר הוצאת חוזר המנהל הכללי של משרד הבריאות כ"קול קורא", מוגשות בקשות לעדכון הסל ע"י מנהלי קופות החולים, מנהלי בתי החולים, יושבי ראש המועצות הלאומית, ההסתדרות הרפואית בישראל, יחידות משרד הבריאות, חברות תרופות, קבוצות חולים, פוליטיקאים, נציבת קבילות הציבור לחוק ביטוח בריאות ממלכתי ועוד.
סיווג לקטגוריות רגולטוריות: ההבחנה בין תרופות לתמרוקים
ההבחנה בין תרופות לבין תמרוקים נראית על פניה פשוטה. בפועל, שאלת הסיווג של מוצרים כתמרוקים או כתרופות היא במקרים רבים בעייתית, הן מסיבות היסטוריות והן בשל ההתפתחויות של השנים האחרונות.
איבוד משקל ותת-משקל בקרב קשישים
משקלו הממוצע של אדם, איש ואישה כאחת, עולה במהלך חייו עד לעשור השישי. אחרי כן יורד והולך המשקל הממוצע תוך שילוב של איבוד מסת שריר ואי-עליית מסת שומן. תהליך זה, המגיע לשיאו בסרקופניה קשה בעשור העשירי, נתפס בד"כ כפיזיולוגי. אולם קיימות עדויות מצטברות והולכות לאופי הפתולוגי של ירידת מסת גוף בקרב קשישים ולתרומתה לנכות, תחלואה ותמותה. בסקירתנו הקצרה נציין ונדגיש את הגדרתה הרפואית/ תזונתית של תופעה זו, את שכיחותה, ממדיה ותרומתה לתהליכים פתולוגיים. במאמרים עוקבים נפרט מנגנוני ירידת משקל ותת-משקל בקשיש, ליקויים בוויסות התיאבון ותסמונת FTT (Failure-to-Thrive).
עידכונים מרשויות הבריאות
משרד הבריאות הצרפתי בוחן מחדש תכשירים מכילי Nitrofurantoin ומוסיף אזהרות בעלון לרופא לאחרונה הודיע משרד הבריאה הצרפתי על בחינה מחודשת של פרופיל סיכון/ תועלת ושינוי העלון לרופא של תכשירים אנטיביוטיים מכילי Nitrofurantoin, זאת בעקבות דיווחים על בעיות בכבד ובריאות שדווחו לאחר שימוש בתכשירים.
שימוש במודל פרמקופור לסינתזה של אנטגוניסטים לקולטן האדרנרגי אלפא 1 לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמ
הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית (BPH-Benign Prostatic Hyperplasia) כוללת בלוטת ערמונית (פרוסטטה) מוגדלת, מורחבת, לא רכה, הגורמת לחסימה של השלפוחית. כמעט 60% מהגברים בגיל 40-59 יסבלו מ- BPHומעל 50% מהגברים יסבלו מ- BPHבמשך חייהם. בלוטת ערמונית נפוחה, המגיעה בד"כ לנפח הגדול פי 2-3 מנפחה הרגיל, עלולה ללחוץ על השופכה ולהפריע להשתנה תקינה. התסמינים החסימתיים והאיריטטיביים גורמים לחולה להימנע מפעילויות מחוץ לביתו וממפגשים חברתיים, להימנע משתייה מספקת, וכן עייפות כרונית וחוסר יכולת ריכוז במשך היום, עקב הקימות התכופות בלילה.
Biosimilars – עידן חדש ברגולציה של תרופות
אחת הסוגיות בתחום הרגולציה של תרופות שנידונה בשנים האחרונות בהרחבה היא סוגיית אופן אישורן של תרופות ביולוגיות דומות (גנריקה לתרופות ביולוגיות ולהלן Biosimilars). הסוגיה שעל הפרק היא כבדת משקל שכן במקרה זה מתחדד הצורך באיזון בין נתוני בטיחות, יעילות ואיכות התכשיר לבין עלותו. ידוע לכל כי ייחודן של תרופות גנריות הוא בהורדת המחירים המושגת בעקבות כניסתן לשוק. לפני מספר שנים, עם הציפייה לפקיעות הפטנט הראשונות של תרופות ביולוגיות, החל דיון נוקב בסוגיה כיצד יש להתייחס לתרופות ביולוגיות דומות (Biosimilars), בשל ההבדל במאפיינים בין תרופות ביולוגיות לתרופות סטנדרטיות "כימיות".
מקרה מהחיים
ג.ש, בת 70, הגיעה למחלקה הפנימית עם תלונות של עלייה במשקל הניכרת במיוחד בפנים, בצקת וכתמים סגולים על פני העור.
מסנני קרינה מדור חדש
מסנני קרינת UV חדשים פותחו לאחרונה בביה"ס לרוקחות של האוניברסיטה העברית בירושלים על ידי פרופ' אלקה טויטו וקבוצת המחקר שלה. המסננים החדשים מאופיינים על ידי חוסר ספיגה סיסטמית לאחר מריחתם על העור.
הטיפול התרופתי בהגדלה שפירה של הערמונית
הגדלה שפירה של הערמונית Benign Prostatic Hyperplasia (BPH) היא מחלה נפוצה מאוד בקרב גברים ושכיחותה עולה עם הגיל. קשה לקבוע את שכיחות המחלה במדויק לאור שימוש בהגדרות שונות בספרות, אך נראה כי בגיל 40-50 13%-14% מהגברים סובלים מתסמיני מחלה זו, ובגברים מעל גיל 60-70 עולה שכיחות המחלה ל-28%-43% [1,2]. עדות היסטולוגית ל-BPH שכיחה הרבה יותר ונמצאת בקרב 50% מהגברים בגיל 50 ובקרב 80% מהגברים בגיל 80 [3].
ישראל הפכה ל"מעצמת-על" בכל הקשור בפשיעה פרמצבטית
זיוף תרופות הוא נושא שהחלו לטפל בו ברמה הבינלאומית בשנת 1985. ב-1992 התקיים בז'נבה המפגש הבינלאומי הראשון בנושא תרופות מזויפות, שאורגן ע"י ה-WHO והאיגוד הבינלאומי לתעשיינים הפרמצבטיים - IFPMA (International Federation of Pharmaceutical Manufacturers Associations). בשנת 1995 השיק ה- WHOפרויקט בנושא, שבעקבותיו פרסם בשנת 1999 מסמך שכותרתו: the development of measures to combat counterfeit drugs" :"Guidelines for.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007