הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

גליון 20
סרטן הפרוסטטה - טיפול ומניעה באמצעות צמחי מרפא
סרטן הפרוסטטה הוא סוג הסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים. אצל גברים רבים הסרטן ממוקם בבלוטת הערמונית והם אינם יודעים כלל על קיומו. הוא מתגלה לעתים קרובות על ידי בדיקה שגרתית של PSA- prostate-specific-antigen. אך בחלק מהמקרים הסרטן מתפרץ, שולח גרורות והופך לסרטן ממאיר.
סקירת ספרות
לפי תוצאות מחקר שפורסם לאחרונה, שימוש ממושך בWarfarin- מעלה את הסיכון לשברים אוסטיאופורוטיים בגברים המטופלים באמצעות התרופה לפרפור פרוזדורים (AF). ה-Warfarin מונע קרישת דם ע"י חסימת השפעול של גורמי קרישה התלויים בוויטמין K, מאחר שוויטמין K משמש גם לשפעול של OSTEOCALCIN, וחלבוני מטריקס של העצם נוגדי וויטמין K כמו WARFARIN עלולים להגדיל את הסיכון לשברים אוסטאופורוטים.
מקרה מהחיים
כ. ל., בת 21, סובלת מספר ימים מתחושה של צריבה ותכיפות ודחיפות במתן שתן. החלה ליטול Phenazopyridine (Sedural) על דעת עצמה. רקע: ידוע רקע משפחתי של חוסר ב-G6PD. היא פנתה לרופא המשפחה עקב התמשכות התלונות האורינריות, ורופא המשפחה התרשם מצהבת בלחמיות העיניים ובעור, והפנה אותה למיון.
עידכונים מרשויות הבריאות
לאחרונה הזהיר משרד הבריאות הגרמני (ה-BfArM) לגבי הסיכון בשימוש בתכשירים המכילים ביתא קרוטן בכמות גבוהה (מעל 20 מ"ג ליום) במעשנים כבדים. בעקבות פרסום שני מחקרים קליניים חדשים, המעידים על הקשר בין ביתא קרוטן וסרטן הריאות במעשנים כבדים, החליט ה-BfArM להוסיף אזהרה ע"ג אריזות התכשירים. מ-1.5.2006 יידרש כל תכשיר המכיל ביתא קרוטן לשאת אזהרה כי הוא מכיל ביתא קרוטן. האזהרה אינה נדרשת בתכשירים המכילים ביתא קרוטן כחומר צבע.
ללא מרשם רופא
ב FDA-המרכז להערכה ולמחקר תרופתי אישר את Advil PM של חברת Wyeth כתרופת OTC להירדמות/שיכוך כאבים. התרופה תשווק בשתי פורמולציות: קפליות מצופות (ibuprofen 200mg/diphenhydramine citrate 38mg)וקפסולות ליקווי-ג'ל (solubilised ibuprofen 200mg / diphenhydramine HCl 25mg). זהו השילוב הראשון של איבופרופן עם דיפנהידראמין בהתוויית מסייע לשינה בארה"ב, למרות שמספר משככי כאבים מובילים על בסיס פראצטמול, המובלים ע"י טיילנול PM של מקניל, מציעים שילובים דומים ללילה.
רישום תמרוקים בישראל
כיום רשומים במדינת ישראל כ-25,000 תמרוקים, ומדי שנה נרשמים כ-5,000 תמרוקים חדשים. נושא התמרוקים מוסדר על פי צו פיקוח מצרכים ושירותים (תמרוקים) תשל"ג-1973, ועפ"י נוהלי משרד הבריאות. בהתאם להוראות החוק, תמרוק מוגדר: "כל מוצר המשמש או המיועד לשמש לטיפול, לייפוי, לניקוי, לצביעה, לשינוי או לשיפור של עור הפנים, עור הגוף, השיער, חלל הפה, הציפורניים או השיניים, לרבות מוצרים כיוצא באלה". בקטגוריה זו נכללים מוצרים כגון צבעי שיער, תכשירים לשטיפה וגינלית, תכשירי הגנה מפני קרינת השמש ומשחות שיניים.
כמה עובדות על משפחת הביגואנידים (Biguanides)
לטיפול בסוכרת מסוג 2. מומלץ לקחת עם אוכל כדי להקל על כאב בטן הנגרם מהתרופה. יש להתחיל טיפול במינון נמוך ולהעלותו בהדרגה, כדי ליצור סבילות לתופעות הגסטרו-אינטסטינליות. מינון מקסימלי מותר: 2550 מ"ג ליום (850 מ"ג 3X). יש להפסיק את הטיפול באופן זמני לפני מתן חומרי ניגוד (המשמשים בבדיקות CT, צינתור וכד'), ולהחזירו עד 48 שעות לאחר המתן, בתנאי שתפקודי הכליה לא נפגעו.
הכוונה של גנים תרופתיים לרקמת גידול הערמונית
תרפיה גנית היא שיטת מחקר לטיפול במחלות באמצעות החדרת גנים (טבעת הקרויה פלסמיד DNA) ספציפיים לתאי מטרה, כדי שהגנים יקודדו לייצור של חלבון טיפולי עבור אותה מחלה. אחת הדרכים להחדרת הגנים לתאים היא באמצעות נשאים פולימריים ((Non-viral vectors- יתרונם של נשאים אלה על נשאים ויראלים בכך שהם יכולים לשאת מקטעים גדולים של DNA, הם אינם מפעילים את מערכת החיסון, והם ניתנים לכיוון ספציפי לתאים מסוימים בגוף. איור 1 מתאר את שלבי הכנת והחדרת פלסמיד לתא מטרה.ערבוב פולימרים קטיונים (סינתטיים או פוליסכרידים) עם מולקולות ה-DNA האניוניות גורם לדחיסה של ה-DNA לתצמיד ננומטרי דחוס, החודר את ממברנת התא ומעביר את ה-DNA לגרעין שם יתבטא ליצירת חלבונים.
קוצב וגאלי לטיפול באפילפסיה (VNS - Vagal Nerve Stimulation)
טכנולוגיית VNS פותחה בשנות ה-80 ומיועדת לטיפול בחולי אפילפסיה קשים ועמידים לטיפול תרופתי, אשר אינם מועמדים לניתוח מוח לשם הסרת המוקד האפילפטי. הטכנולוגיה מבוססת על גירוי חשמלי של עצב הואגוס (vagus) השמאלי באזור הצוואר. הגירוי מושג באמצעות גנראטור (קוצב) זעיר המושתל תת-עורית באזור בית השחי ומחובר באמצעות אלקטרודה לעצב הואגוס. הקוצב שולח גירוי חשמלי לעצב הואגוס לפי פרוטוקול מקובל, הגורם לדיכוי פעילות חשמלית לא תקינה במוח, ובכך מפחית את תדירותם ועוצמתם של התקפי האפילפסיה. מאפייני הגירוי (כגון תדירות ועוצמה) ניתנים לתכנות ולשינוי, על פי החלטת הנוירולוג המטפל.
חוק חופש המידע: השלכות חדשות על פעילות משרד הבריאות
חוק חופש המידע הישראלי נכנס לתוקפו לפני קרוב לשבע שנים. עד היום הייתה השפעתו על התחומים הנוגעים לרוקחים ולתעשייה הפרמצבטית מועטה, בשל האופן בו פירש משרד הבריאות את הוראות החוק. פסק דין חדש של בית המשפט העליון עשוי להביא לשינוי משמעותי בנושא ולהגברת השקיפות בפעילות רשויות הבריאות.
סרטן הערמונית
הערמונית היא מבנה בלוטי הממוקם במוצא שלפוחית השתן וחובק את השופכה (תמונה 1). תפקידה הוא ליטול חלק בייצור נוזל הזרע. סרטן הערמונית הוא גידול ממאיר של בלוטה זו, לרוב מסוג Adenocarcinoma (תמונה 2) והוא הגידול השכיח ביותר בגברים: מהווה כ-33% מכלל הגידולים וגורם ל-10% ממקרי התמותה מסרטן בגברים. סה"כ מאובחנים 174 מקרים חדשים ל-100,000 גברים בשנה, ועל-פי נתוני ה-American Cancer Society צפוי כי בשנת 2005 יאובחנו 232,090 מקרים חדשים של סרטן הערמונית ו-30,350 גברים ימותו מהמחלה בארה"ב [1,2].
מחלות המועברות מבעלי חיים לבני אדם
לפי המילון הרפואי על שם דורלנד, זואונוזות (ZOONOSES) הן מחלות המועברות מבעלי חיים לבני אדם במצבים טבעיים. הגדרה זו דורשת ללא ספק מחשבה שנייה לאור התפתחויות שחלו בשנים האחרונות. כדאי לציין, כבר בשלב זה, שמרבית המחלות הזיהומיות שהגיחו לאחרונה (כמו AIDS, SARS, שפעת העופות ורבות אחרות) מקורן בבעלי חיים. קיימת רשימה ארוכה מאוד של מחוללי מחלות זיהומיות שמקורם בבעלי חיים ושמסוגלים לגרום למחלות בבני אדם. מתוך 1,407 מחוללי מחלות זיהומיות ידועים בבני אדם, 58% הם בקטגוריה של מחוללים זואונוטיים.
פיתוח טיפול תרופתי למחלות מערכת העצבים המרכזית - מחסום דם-מוח
שוק התרופות לטיפול במחלות של מערכת העצבים המרכזית מוערך בכ-59 מיליארד דולר. למרות גודלו, שוק זה קטן באופן משמעותי משוק התרופות למחלות קארדיווסקולריות (כ-20% משוק התרופות הקרדיווסקולריות). הסיבה העיקרית לכך היא שאין בנמצא טיפול תרופתי טוב לחלק ניכר מהמחלות הנוירולוגיות השכיחות, כדוגמת אלצהיימר, פרקינסון ושבץ מוחי.
מחסורים תזונתיים בגיל המבוגר - המלצות לתוספים
האוכלוסייה המבוגרת נמצאת בסיכון לחוסר במרכיבים תזונתיים מסיבות שונות: ירידה במצב הכלכלי, ירידה בתיאבון, חולי, שימוש בתרופות, בעיות בספיגה של מרכיבי מזון ועוד. בסקרי תזונה שנערכו בארץ (באזור הנגב) ובעולם התגלה מחסור בקרב אוכלוסיית הקשישים במגוון רחב של ויטמינים ומינרלים. צריכתם של אלו הושוותה להמלצות ה-DRI ובחלק מהסקרים נערכו גם בדיקות דם לבדיקת רמות הויטמינים והמינרלים. הויטמינים והמינרלים ה"מועדים" ביותר למחסור הם ויטמינים מקבוצת B, חומצה פולית וויטמין B12, וכן הויטמינים D ו-E. בקבוצת המינרלים התגלה מחסור ניכר בעיקר באבץ וסידן. להלן נפרט לגבי הויטמינים והמינרלים ונביא המלצות למטפלים לשקול מתן תוספי ויטמינים ומינרלים או תוספי מזון לאוכלוסייה המבוגרת.
עלייתו ונפילתו של העידן האנטיביוטי
אלקסנדר פלמינג (Alexander Flemming), מיקרוביולוג אנגלי, גילה את הפניצילין ב-1928. כאשר חזר מחופשה, התבונן בצלחות הפטרי שהשאיר בכיור וראה שהאזור שמסביב למושבת עובש (Penicillium notatum (היה חופשי מחיידקי סטפילוקוקוס המוזהב (Staphylococcus aureus), שצמחו בחופשיות באזורים מרוחקים יותר. יעברו עוד 13 שנים עד שהחולה הראשון יטופל בפניצילין.
מה-1 לינואר 2006, קבילה שהנציבה קובעת שהיא מוצדקת - מחייבת את קופות החולים
בסקר קצר שערכה מערכת PharmaLine התברר שרבים אינם מודעים לכך שסירובה של קופה לאשר טיפולים/ בדיקות/ תרופות איננה גזירה סופית. עם החלת חוק ביטוח בריאות ממלכתי הוקמה נציבות קבילות לחוק זה. זהו גוף אליו יכול המבוטח לפנות ולערער על החלטות הקופה. נציבת הקבילות לחוק ביטוח בריאות ממלכתי, היא דר' קרני רובין.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007