הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתר



כניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

גליון 19
אוטומציה בבית המרקחת - פגיעה בענף הרוקחות?
האוטומציה מגיעה לבית המרקחת. מערכות APM Pharmaceutical Automated Product Machine , פזורות כבר בבתי המרקחת בארה"ב ברשתות כמו Longs, Duane Reade, Safeway, Kmart, Walgreens . עלותה של מערכת כזו נעה בין 65,000 ל-95,000 דולר, ויש כבר חברות המפתחות מערכות זולות יותר.
התקווה הכפולה להפחתת רמת הסוכר והשומנים בדם - עומדת להיגנז טרם לידתה
הפתגם הלטיני "primum non nocere" פירושו: "בראש ובראשונה, בל ייגרם נזק", והוא הפך זה מכבר למעין מוֹטוֹ ועקרון ברזל בעשייה הרפואית: כאשר מטפלים בחולה בטיפול כירורגי, או כאשר עושים זאת בטיפול תרופתי, או אפילו במתן עצה או הדרכה רפואית - בכל אלה היסוד המקצועי והמוּסרי העליון הוא בהקפדה על כך שהטיפול האמור לסייע למטופל ולהקל על סבלו, לא יתברר בדיעבד כגורם למטופל נזק עקיף. הדוגמה המובהקת ביותר לנזק בלתי צפוי בעשייה הרפואית היא טיפול באמצעות תרופות, שלעתים קרובות מתברר שיש להן, בצד ההטבה והיתרון למטופל, תופעות לוואי בלתי רצויות ולעתים אף קטלניות.
סקירת ספרות
קולכיצין היא תרופה טובה לטיפול בהישנות פריקרדיטיס אחר כישלון טיפול קונבנציונלי. זוהי מסקנת מחקר ה-CORE TRIAL - Colchicine for Recurrent pericardtitis, שבדק במחקר פתוח, פרוספקטיבי, 84 חולים עם אירעות ראשונה של הישנות פריקרדיטיס. החולים חולקו באקראי, כשמחציתם טופלו באספירין ומחציתם באספירין + קולכיצין (mg 1-2 ביום הראשון ואח"כ 0.5 mg למשך 6 חודשים); חולים שהייתה לגביהם הוראת-נגד למתן אספירין, טופלו עם Prednisone (1-1.5 mg/kg/d) למשך חודש ואח"כ הופחת המינון בהדרגה.
כמה עובדות על ביספוספונאטים
למניעה של אוסטיאופורוזיס בנשים פוסט-מנופאוזליות (Alendronate, Risedronate) למניעה ולטיפול באוסטיאופורוזיס הנגרמת עקב טיפול תרופתי בסטרואידים (Alendronate, Risedronate) לטיפול באוסטיאופורוזיס (Alendronate, Risedronate) לטיפול בפירוק של עצם הנובע מממאירות (Clodronate, Pamidronate, Ibandronate, Zoledronic acid) לטיפול בהיפר-קלצמיה (Clodronate, Ibandronate, Pamidronate, Zoledronic acid) לטיפול במחלת פאג'ט (Didronel, Pamidronate, Risedronate)
מקרה מהחיים
ד.ר, בת 55, אושפזה במחלקה פנימית בשל הופעה של המטומות (שטפי דם בעור).
תגמול הרוקח כאמצעי להשגת טיפול תרופתי מושכל
פעולת הניפוק של תרופות בידי רוקחים אינה דומה למכירה קמעונאית רגילה. לפחות בכל הנוגע לתרופות מרשם, מדובר בפעולה המצריכה מומחיות מקצועית. ניתן להסיק זאת מעצם העובדה שהפעולה יוחדה לרוקחים על פי חוק. במקרים רבים, ניפוק תרופה על פי מרשם מצריך גם הפעלת שיקול-דעת מקצועי - מסקנה המתבקשת מהסמכות שניתנה לרוקח לשקול שמא מדובר במרשם שגוי, לבצע החלפה גנרית ולספק למטופל מידע על התרופה ואופן השימוש בה.
טיפול בילדים באמצעות צמחי מרפא
השימוש בצמחי מרפא לטיפול בתינוקות ובילדים הוא עתיק יומין והיה קיים בכל התרבויות. הטיפול נעשה ברובו באמצעות צמחים הן לשימוש פנימי והן לחיצוני. בחודשים הראשונים לחייו מצויים בגופו של התינוק נוגדנים שונים שהועברו אליו מאמו דרך השליה. רוב הנוגדנים נעלמים תוך 3-6 חודשים, והתינוק צריך לבנות את מערכת החיסון שלו. אבל בגיל זה, לעתים קרובות, מוציאים את התינוק למעון או לפעוטון, ואז מתחילות מחלות הילדות. מערכת החיסון של התינוק בגיל זה אינה חזקה דיה כדי להגן עליו, והוא נדבק בקלות מתינוקות אחרים או ממבוגרים.
טיפול מרובה-תרופות(polypharmacy) בקשישים וחולים כרוניים בקהילה: אפיון הבעיות ותוכניות התערבות בתחום
הטיפול התרופתי בקשישים בקהילה הינו סוגיה מורכבת הדורשת מודעות וגיבוש דרכי התייחסות מתאימות. הנושא נדון במסגרת ועדה מטעם המועצה הלאומית לגריאטריה, שהיו חברים בה נציגים ממשרד הבריאות ומקופות החולים. העבודה לא הסתיימה, אך חשוב להביא את העובדות המרכזיות כפי שהן עולות מסקירת הספרות בנושא.
טכנולוגיה חדשה: אבחון גנטי טרום השרשתי (PGD)
אבחון גנטי טרום השרשתי (PGD – Pre-implantation Genetic Diagnosis) הינה טכנולוגיית אבחון גנטי מולקולרי, המבוצעת לפני השרשת ביצית מופרית ברחם אישה העוברת הפריה חוץ-גופית (IVF). הטכנולוגיה מאפשרת לזהות שורה של מחלות גנטיות בביצית המופרית וכן את מין העובר, טרם השרשתה ברחם האישה. PGD תוארה לראשונה בתחילת שנות ה-90, מתוך מטרה לבצע בדיקות גנטיות בביצית מופרית טרום-עוברית עוד לפני ההריון.
סיווג לקטגוריות רגולטוריות: הבחנה בין תרופות לציוד רפואי (אמ"ר)
ההבחנה בין תרופות לציוד רפואי (אמ"ר) קשה במקרים רבים. על פי המצב המשפטי בישראל, לסיווג מוצר כתרופה או כאמ"ר יש השלכות מרחיקות לכת, ובכל זאת הדין בעניין אינו ברור. פסק דין שניתן לאחרונה בבג"צ מגביר עוד יותר את אי-הבהירות.
פסיכוקרדיולוגיה
סימפטומים של דיכאון וחרדה שכיחים מאוד בקרב חולי לב. לעתים, הרופא המטפל ואף החולה והסובבים אותו סבורים כי התפתחות סימפטומים והפרעות דיכאון וחרדה אצל חולה הלב היא מהלך צפוי וטבעי. לאחרונה נמצא כי דיכאון מהווה גורם סיכון משמעותי להתפתחות מחלות קרדיווסקולריות ואף לתחלואה ותמותה מוגברים אחרי אירועים לבביים חדים. בשנים האחרונות הולכים ומתרבים הפרסומים בספרות המדעית, העוסקים בנושא בין-תחומי חדש - פסיכוקרדיולוגיה. דיסציפלינה זו עוסקת בקשר שבין דיכאון וחרדה למחלות לב, ונחקרים בה המנגנונים והתהליכים הביו-פסיכו-סוציאליים, אשר מכוונים לפיתוח ולשילוב של גישות טיפוליות מיטביות. למרות הנטייה הגוברת להתמחות-יתר ברפואה, תחום חדש זה מייצג גישה אינטגרטיבית, השואבת את מקורותיה מן הפסיכולוגיה, הפסיכיאטריה הביולוגית והקרדיולוגיה כאחד, גישה המחזקת את חשיבות התפיסה הפסיכוסומטית ברפואה, שזוכה לעדנה מחודשת לאחרונה. המאמר סוקר את האפידמיולוגיה, ההיפותזות הנוגעות לאטיופתולוגיה וגישות טיפוליות.
סריקה ממוחשבת אחר אנטגוניסט לקולטן אלפא 1a המעורב בוויסות לחץ דם במחלות במערכת העצבים המרכזית
הקולטן האדרנרגי אלפא 1 מעורב, בין היתר, בוויסות לחץ הדם על ידי השפעה על טונוס שרירי כלי הדם. חוסמים לקולטנים אלו, כגון indoramin, ניתנים לטיפול בלחץ דם גבוה, בעוד אחרים, כגון prazosin, נחשבים כיעילים לטיפול בערמונית מוגדלת. קולטנים אלה משתייכים למשפחת קולטנים מסוג G מצומדים (G-protein coupled receptors), המעורבים בפעילויות פיזיולוגיות ופתולוגיות רבות בגוף האדם. מלבד היותו של הקולטן אלפא 1 מווסת לחץ דם, קיימים קולטנים נוספים ממשפחת קולטנים זו המעורבים במחלות של מערכת העצבים המרכזית, כמו סכיזופרניה (D2/5-HT2A), דיכאון ומיגרנה (5-HT1), באלרגיה (H1) ובאסטמה (2β). לא מפליא אפוא שקולטנים אלו מהווים מטרה מועדפת לפיתוח תרופות.
Herceptin - תרופה מצילת חיים עבור חולות סרטן השד
"מכבי שירותי בריאות", בהיוועצות עם בכירי המומחים לאונקולוגיה בישראל, החליטה לכלול את התרופה Herceptin בהתוויה חדשה של טיפול אדג'ובנטי (מונע) בחולות סרטן שד בשלב מוקדם של המחלה. התוויה זו אינה כלולה בסל שירותי הבריאות בישראל, אינה רשומה עדיין בארץ או בעולם, וכרוכה בתוספת עלות ניכרת ל"מכבי", ללא מקור תקציבי מהמדינה. מימון התרופה למבוטחות מכבי נעשה בשיתוף עם "קרן התרופות של מר סמי עופר, החברה לישראל, כימיקלים לישראל וצים שירותי ספנות".
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007