הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

גליון 18
מנכ"ל הסופר-פארם: "תרופות המרשם גירעוניות, תרופות ה- OTC הן שתורמות לרווחיות"
ליאור רייטבלט, מנכ"ל הסופר-פארם, הגיע לרשת ב-1988 כמנהל כספים, וחמש שנים לאחר מכן, ב-1993, החל לנהל אותה. השכלתו - בוגר החוג לכלכלה וחשבונאות של אוניברסיטת תל-אביב, ובעל תואר MBA מאוניברסיטת ברקלי שבקליפורניה. ה"קשר" של רייטבלט לליבת העסקים של הסופר-פארם - בית המרקחת - עובר דרך סבא רוקח, בעל בית מרקחת רייטבלט בת"א, הזכור אולי לוותיקי העיר, ואבא רופא בבית חולים "איכילוב".
Terlipressin כטיפול חירום בתת-לחץ דם בלתי נשלט כתוצאה משוק ספטי בילדים
תת-לחץ דם בלתי נשלט כתוצאה משוק ספטי (septic shock) בילדים אחראי למרבית התמותה משוק ספטי בחולים אלו. במאמר זה נתאר מחקר שערכנו במחלקת טיפול נמרץ ילדים, ובו נבדק הטיפול בילדים שסבלו מתת-לחץ דם בלתי נשלט כתוצאה משוק ספטי ע"י טרליפרסין, ונסקור את תוצאות מחקר זה.
סקירת ספרות
METFORMIN משפר פוריות בנשים לא שמנות עם (PCOS)POLYCYSTIC OVARY SYNDROME מחקר שפורסם לאחרונה כלל שתי קבוצות נשים לא שמנות עם בעיות של חוסר ביוץ ו-PCOS. קבוצה אחת טופלה ב-Metformin ( 850mgפעמיים ביום) בתוספת פלצבו; הקבוצה השנייה טופלה ב-Clomiphene Citrate 150mg) ל-5 ימים) מהיום השלישי של הדימום לאחר הפסקת הפרוגסטרון, יחד עם פלצבו, למשך 6 חודשים.
פרשת השלט של בית הספר לרוקחות
בשנת 1997 ערך בוגר בית הספר לרוקחות מגר' אמנון מיכלין ביקור נוסטלגי בבניין בית הספר לרוקחות לשעבר, שבכיכר ספרא (מגרש הרוסים), בקריית העירייה בירושלים. בבניין זה נוסד ביה"ס לרוקחות הראשון בישראל של האוניברסיטה העברית בירושלים, שפעל שם בשנים 1953-1973 ובוגריו תופשים כיום עמדות בכירות במגזרי הרוקחות השונים.
צמחים ותכשירים מחזקי עצם
עצמות השלד בנויות מתאי עצם חיים (אוסטאוציטים) המוקפים בחומר יסוד המכיל מינרלים וקולגן. פעילות התאים יוצרי העצם נמשכת כל החיים. אצל האדם הבוגר העצמות אמנם חדלות לגדול, אך תהליכי החיים אינם נפסקים. העצמות הן מאגר של מינרלים, בעיקר של סידן וזרחן, המשתתפים בשמירה על הרכב נוזלי הגוף ותומכים בפעילויות מטבוליות. המינרלים נקשרים לרקמת העצם ומשתחררים ממנה ללא הרף. התהליכים מווסתים באמצעות הורמונים המכונים "בוני עצם" ו"הורסי עצם". מצב העצם בכל עת תלוי ביחס שבין התהליכים המביאים לבניית עצם לבין אלו הגורמים להריסתה.
איך להרוויח כסף מתרופות מרשם
נראה שמצב בתי המרקחת רק מחמיר מיום ליום. הגזירות מקופות החולים נוחתות על בתי המרקחת, תחומים נוספים "יברחו" מבית המרקחת ל-GSL (הומיאופתיה), ובשנה הבאה עלינו לטובה יתחיל למעשה ה-GSL לקרום עור וגידים וניפרד, לצערנו, מחלק ממכירות תרופות ה-OTC.
אוסטיאופורוזיס
אחת ההתפתחויות המשמעותיות ביותר במילניום האחרון היא העלייה הניכרת בתוחלת החיים הממוצעת. ככל שאנו מעוניינים בעומק ליבנו לזכות בחיי נצח, הארכת משך החיים מביאה עמה ללא ספק גם עלייה בשכיחותן של מחלות האופייניות לגיל המבוגר, שאחת המשמעותיות מביניהן היא אוסטיאופורוזיס. התרגום המילולי של המילה מרמז על משמעות המחלה: אוסטיאו=עצם, פורוזיס=מחוררת. המחלה מתאפיינת בעצמות חלשות מהרגיל. בגלל חולשתן, הסיכון שאדם הלוקה במחלה יפתח שברים גדול יותר מאשר אצל אדם בריא. מכאן, שברים הם הסיבוך העיקרי של אוסטיאופורוזיס, והוא עלול לפגוע משמעותית באיכות החיים ולעתים אף לגרום למוות. האמצעים שאנו נוקטים בהם היום לטיפול באוסטיאופורוזיס מיועדים לזהות בהקדם את האנשים שעלולים לפתח את המחלה ולטפל בהם, כדי להקטין את הסיכון להתהוות שברים.
טיפול תרופתי בהשמנה
הטיפול התרופתי בהשמנה שונה מטיפולים תרופתיים אחרים. השוני מתבטא בכך שהתרופות אינן גורמות לאפקט הטיפולי (ירידה במשקל) באופן ישיר, אלא עוזרות למטופל לשנות את הרגלי חייו ועל ידי כך להשיג את הירידה הרצויה במשקל. לדוגמה, מידת הירידה בערכי לחץ הדם במטופל הנוטל תרופות נגד יתר לחץ דם תלויה במינון התרופה ובהיענות החולה לטיפול, אולם אדם הנוטל תרופה לטיפול במשקלו, מידת הירידה במשקל תלויה בעיקר במה שהמטופל אוכל ובמידה פחותה במינון התרופה.
שיבוט, ביטוי, קיפול וניקוי חלבונים מהונדסים גנטית המשמשים לטיפול תראפויתי - המצב כיום
שיבוט, ביטוי, קיפול וניקוי חלבונים מהונדסים גנטית המשמשים לטיפול תראפויתי - המצב כיום שיטות הביולוגיה המולקולרית וההנדסה הגנטית מאפשרות זה יותר משני עשורים יצירת מספר רב של חלבונים, שיש להם שימוש תראפויתי בחיי היום-יום (הורמון גדילה, אינסולין, אינטרפרונים למיניהם, אריטרופויטין וכן נוגדנים הומניים חד-שבטיים). השיטות הנ"ל מאפשרות קבלת כמויות גדולות (קילוגרמים) של החומרים האלה בדרגת ניקיון גבוהה, בצורה הזהה לחומר המקורי ובעלות סבירה יחסית.
ביספוספונטים בעלי פעולה כפולה לטיפול באוסטיאופורוזיס
אוסטיאופורוזיס היא מחלה הפוגעת בצפיפות העצם, מפחיתה את חוזקה ופעמים רבות גורמת להיווצרות שברים. המחלה נוצרת כאשר מתערער שיווי המשקל בין תהליכי הפירוק להם אחראים התאים האוסטיאוקלסטיים, לבין תהליכי הבנייה מחדש להם אחראים התאים האוסטיאובלסטיים. עקב כך, העצם מידלדלת יותר משהיא נבנית. מחלת האוסטיאופורוזיס פוגעת בעיקר בנשים לאחר גיל המעבר, אולם גם גברים מבוגרים סובלים ממנה.
כמה עובדות על חוסמי משאבת הפרוטון
תרופות מקבוצת חוסמי משאבת הפרוטון גורמות להקטנת הפרשת החומצה בקיבה. הן משמשות לטיפול במגוון מחלות הקשורות בחומציות יתר בקיבה כמו כיב קיבה, כיב תריסריון, ריפלוקס (gastroesophageal reflux disease), מצבים של הפרשת יתר ועוד.
הרפורמות המוצעות בשוק התרופות - חוק ההסדרים לשנת 2006
כמו בכל שנה, נפתחת מחדש סאגת הרפורמה במערכת הבריאות לפי תפיסתו של משרד האוצר. בחודש אוגוסט התקבלו החלטות הממשלה המהוות את הבסיס להצעת חוק ההסדרים לשנת התקציב 2006. מטרת מאמר זה לסקור את משמעויותיו של חוק ההסדרים בהקשר החקיקתי והפוליטי ולדון בהצעות השונות המפורטות בהצעת החוק לשנה הקרובה.
האמנם קץ ההומיאופתיה?
הומיאופתיה היא טיפול אלטרנטיבי או משלים, נפוץ בשימוש אך שנוי במחלוקת. הנחת היסוד של ההומיאופתיה היא שהדומה נרפא ע"י הדומה, כלומר, ניתן לטפל במחלות ע"י חומרים המייצרים את אותם התסמינים באדם בריא.
עידכונים מרשויות הבריאות
משרד הבריאות הצרפתי משנה את ההתוויה של Alka Seltzer לאחרונה שינה משרד הבריאות הצרפתי (Afssaps) את התוויית התכשיר Alka-Seltzer, המפורסם בשימושו לטיפול בתופעות שלאחר אכילה ושתייה יתרות. עד כה הותווה התכשיר לטיפול בכאב, בחום ובכאבי ראש הקשורים בעיכול והנובעים בעיקר מהגזמה באכילה ושתייה.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007