הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

גליון 15
צמחים היפוגליקמיים
צמחים בעלי השפעה היפוגליקמית תופשים מקום מרכזי ברפואה המסורתית. קיים תיאור של הסימפטומים השונים הקשורים למחלת הסוכרת והצמחים המומלצים לטיפול בה. הרפואה הסינית מתארת שני טיפוסים שונים של המחלה, המקבילים לסוכרת מטיפוס I וטיפוס II. היא מודה שבמקרה הראשון אין אפשרות של ריפוי, ושהמחלה היא לטלית. למעלה מ-700 צמחים הגדלים בארצות שונות ומשתייכים לכ-180 משפחות, מומלצים לטיפול בסוכרת או בסימפטומים הקשורים למחלה. מתוכם 127 מינים משתייכים למשפחת הקטניות - Leguminosae, 98 משתייכים למשפחת המורכבים - Compositae, 35 משתייכים למשפחת השושניים - Liliaceae, 35 למשפחת השפתניים - Labiaceae, 30 למשפחת הדגניים - Gramineae, והשאר מפוזרים בין שאר המשפחות.
גנריקה
נושא התרופות הגנריות איננו יורד מסדר היום בדיווחי העיתונות היומית בישראל ובעולם. עיקר "הרעש התקשורתי" נסב סביב תביעות משפטיות שהוגשו הן ע"י חברות המקור והן ע"י החברות הגנריות. כל צד וטיעוניו. בחרנו הפעם, בעקבות פניות של קוראים, להפנות סדרה של שאלות זהות בנושא לחברה שליבת עיסוקה הוא גנריקה, ולחברה שעיסוקה הוא פיתוח תרופות מקור. עלינו להדגיש, שהתמונה איננה שלמה והחברות הפרמצבטיות הן רק חלק מ"השחקנים" במגרש.
כמה עובדות על תרופות ממשפחת הקומרין
התרופות ניתנות לשם מניעת קרישי דם. לפיכך, יש לעקוב אחר מדדי קרישה (PT או INR) באופן קבוע, בתחילה כל יום, ואח"כ אחת לשבועיים. הסכנה של פעילות-יתר של התרופות היא דימום. שני המצבים: תת-פעילות של התרופות או פעילות-יתר שלהן, הם מסכני חיים. INR המטרה נקבע על ידי הרופא, בהתאם לאינדיקציה. ברוב הטיפולים מומלץ להגיע ל-INR בטווח של 2-3. אין צורך להימנע ממאכלים המכילים ויטמין K, אולם יש להקפיד על תזונה קבועה, הכוללת כמות פחות או יותר אחידה של הוויטמין. כל שינוי קיצוני בתזונה מצריך איזון מחדש של ה-INR כל שינוי תרופתי, או שינוי במצב הרפואי (כמו מחלות תירואיד), מצריך איזון מחדש של ה-INR. לתרופות ממשפחת הקומרין הרבה אינטראקציות עם תרופות אחרות - ראו "דף תלייה", Warfarin (Coumadin) , ,Drug Interactions Pharmalineעדכון פברואר 2004.
תרופות חדשות לטיפול בסוכרת
הסוכרת ידועה ומוכרת לאדם מזה כחמשת אלפים שנה. אוכלוסיית חולי הסוכרת בעולם מונה כ- 100 מיליון נפש, ומספרם גדל בקביעות. סוכרת היא מחלה כרונית המתבטאת בעלייה ברמות הסוכר, ברמות השומנים וברמות חומצות האמינו בדם. קיימים שני סוגים של מחלת הסוכרת: סוכרת מסוג 1 (Type 1 Diabetes), שחולים בה כ-10% מכלל הסוכרתיים. אצל חולים אלה פורצת המחלה לאחר הרס תאי הביתא, תהליך המוביל לחוסר מוחלט של הפרשת אינסולין ולחשיפה לקטואצידוזיס (מצב של חמצת סוכרתית עם עליית רמות הגלוקוז, הצטברות חומצות שומן בכבד, הצטברות של חומצות קטוניות בדם ואצטון בדם ובשתן). ניתן לזהות אנשים הנמצאים בסיכון גבוה לפתח סוג זה של סוכרת, כאשר מופיעים בדם נוגדנים נגד הלבלב. כן קיימת שכיחות גבוהה של סימנים גנטיים המופיעים בסוכרת.
סקירת ספרות
תופעות לוואי כתוצאה של שימוש בתרופות (ADR - Adverse Reaction), הגורמות לאשפוז בבתי חולים, היא מעמסה כבדה על מערכת הבריאות - מבחינת תחלואה, תמותה ועלויות. כדי להגדיר את שכיחות התוצאה, הסיבה ואפשרות המניעה של אשפוזים עקב ADR ביצעה קבוצת חוקרים מאנגליה מחקר פרוספקטיבי ובדקה את הנתונים על אשפוזים בשני בתי חולים גדולים באנגליה, בתקופה שבין נובמבר 2001 לאפריל 2002. המחקר נמשך 6 חודשים ועקב אחרי 18,820 אשפוזים, מתוכם 1,225 (65%) נגרמו ע"י תופעות לוואי (ADR). הגיל הממוצע של החולים שאושפזו כתוצאה מ-ADR היה 76 שנים (65-83 שנים), רובם נשים (59%).
GSL בעולם - הנתונים ומהם אומרים
מגמת המעבר של תרופות ללא מרשם למכירה על מדפים הולכת ותופסת תאוצה ברחבי העולם. הפריצה מחוץ לארה"ב החלה באנגליה ב- 1970 והמשיכה למדינות נוספות כמו דנמרק, נורבגיה, הולנד, יפן וגם ישראל. בכל מדינה מוטמע התהליך בקצב שונה, על פי דפוסי התרבות העסקית, הפוליטית והתנהלות של השוק שלה, תוך כדי פיתוח חסמי זהירות בכל הקשור למוצר, שהוא בהגדרתו "תרופה", לצורך הצבתו על מדף ושיווקו כמוצר צריכה לכל דבר ועניין.
מקרה מהחיים
תיאור המקרה ב.י., בן 93, אושפז במחלקה פנימית בחודש אוקטובר עקב זיהום בדרכי השתן.
סוכרת מסוג 1 ומסוג 2 - סקירה כללית
סוכרת היא מחלה עתיקה ויש לנו רמז לקיומה עוד מתקופת מצרים הקדומה, לפני כ-5,000 שנה. הרמב"ם, גדול הרופאים בקרב העם היהודי בכל הזמנים, היה בין הראשונים שהבדיל בין חולי סוכרת מסוג 1, אותם אפיין בהשתנת-יתר ופרוגנוזה גרועה (לא ניתן היה אז לקבל טיפול באינסולין), וחולי סוכרת מסוג 2, אותם הגדיר כעצלנים ושמנים. עד היום אנו מבחינים בין שני סוגי סוכרת עיקריים אלה ומתפעלים מחוכמתו של הרמב"ם, שלמרות דלות האמצעים והמידע שעמדו לרשותו, הצליח לפרש את "כל התורה על רגל אחת".
סינרגו - טיפול מתקדם לסרטן שלפוחית השתן
דיווחים שונים בעולם מצביעים על עלייה בשכיחות סרטן שלפוחית השתן. על-פי נתוני מרכז רישום הסרטן של משרד הבריאות (1980-2000), גם בישראל נרשמה עלייה בשכיחות המחלה, בעיקר מסוף שנות השמונים, הן בקרב האוכלוסייה היהודית והן הלא-יהודית.
עדכונים מרשויות הבריאות
משרד הבריאות בישראל אישר טיפול משולב של Rosiglitazone ואינסולין בהמשך למידע על תזכורת משרד הבריאות האנגלי לתגובת-נגד בשימוש משולב של Rosiglitazone ואינסולין (PharmaLine, גיליון מס' 14, עמ' 34), עפ"י עדכון מחברתGSK ישראל, אישר משרד הבריאות בישראל, באוקטובר 2004, טיפול משולב של שני התכשירים. האישור ניתן על סמך אישור של ה-FDA.
פרמקו-תזונה (Nutraceuticals ) - לקחים מצריכת ויטמין E
השימוש בתזונה או בתוספי תזונה, מתוך כוונה להיטיב עם הבריאות או אפילו לרפא מחלות מסוימות, נפוץ ברפואה המסורתית ברחבי העולם. חומרים בעלי פעילות ביולוגית קיימים במזון וניתנים להוצאה ולריכוז לתוספי מזון. דוגמאות לכך הם: פולי-פנולים (polyphenols), פיטו-אסטרוגנים (phytoestrogens), פיטו-סטרולים (phytosterols) וחומצות שומן רב-לא-רוויות (PUFA).
פרשת מעיין והשלכותיה
בסוף שנות השבעים חלה מר א. מעיין, עורך עיתון "על המשמר" בזמנו, עיתון יומי מפלגתי שייצג את מפ"ם. מחלתו של מעיין הייתה ממאירה, וכל הטיפולים הכימו-תראפיים לא עזרו ואף החמירו את מצבו. באותו זמן הופצה ידיעה בעיתונות, כי רופא ישראלי חזר מקליפורניה שבארה"ב כשברשותו "תרופת פלא" לכל המחלות הממאירות. התברר, שמדובר בתכשיר המופק משתן בעל-חיים שטופל בחומר מסוים. הרופא הישראלי ביקש אישור ממשרד הבריאות לטיפול "מציל חיים" זה, אך בהיעדר כל בסיס מדעי-רפואי, סירב משרד הבריאות לאשר לו את הטיפול.
קביעת סדרי עדיפות בעת קבלת ההחלטות על עדכון סל שירותי הבריאות
בימים אלו אנו עדים לתהליך עדכון סל שירותי הבריאות לשנת 2005, לאחר שנתיים בהן לא קוים התהליך, כנהוג. מאחר שבחוק ביטוח בריאות ממלכתי לא נקבע מנגנון לעדכון סל השירותים, פותח תהליך עדכון הסל על ידי משרד הבריאות, כפי שתואר כאן בעבר. המנגנון שפותח ע"י משרד הבריאות מתבסס על קביעת סדרי עדיפויות לטכנולוגיות השונות המועמדות להיכלל בסל, באמצעות תהליך של הערכת טכנולוגיות רפואיות. על פי מנגנון זה, הערכת הטכנולוגיות מתבצעת על ידי אנשי המקצוע במשרד הבריאות, ואילו קבלת ההחלטות בדבר סדרי העדיפויות - ובהתאם לכך גם ההחלטה הסופית על הטכנולוגיות שייכנסו לסל - היא באחריות הוועדה הציבורית לעדכון סל שירותי הבריאות, הממונה על ידי שר הבריאות.
שימוש שגוי בתרופות ללא מרשם רופא
בחסות המועצה הלאומית למידע ולחינוך המטופל (NCPIE) בארה"ב, קואליציה ללא מטרת רווח של ארגוני בריאות, נערך ב-2001 סקר טלפוני שביקש לברר מהי מידת הבנת המידע לגבי תרופות ללא מרשם רופא (OTC) ועיבודו בקרב האוכלוסייה הבוגרת בארה"ב. שיעור המבוגרים שהשתמשו בתרופת OTC בששת החודשים האחרונים לסקר היה 59% מכלל האוכלוסייה.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007