הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

אוי, זה מגרד!
19.7.20

 

אזהרה: ייתכן שכתבה זו תעורר בכם צורך עז להתגרד... אם הכותרת לבדה לא עשתה כבר את העבודה. ואכן הגירוד איננו רק תחושה מציקה ומוכרת, אלא גם מידבקת. בין גירודים קלים לאורך היום לאלה שלא נותנים מנוח נשאלת השאלה: למה? מה הטעם בתחושת עקצוץ מטרידה שהדרך היחידה להיפטר ממנה היא להכאיב לעצמנו? ואיך זה שתופעה כזו שרדה במהלך האבולוציה?

 

לפני יותר מ-350 שנה הגדיר הרופא הגרמני סמואל האפנרפר (Hafenreffer) את תחושת הגירוד כ"אי נוחות שמעוררת רצון או רפלקס להתגרד". למרות פשטותה, ההגדרה תקפה גם כיום, מאחר שלא נמצאה טובה ממנה. שנים של מחקר מדעי לא הצליחו להסביר את הסיבה לגירוד. עם זאת, חלה התקדמות משמעותית בהבנת הבסיס הביולוגי של התופעה והצורך החיוני ברפלקס המשונה הזה.

 

לא רק היסטמין

לא כל הגירודים זהים. רוב אלו שאנו חווים בחיי היומיום הם גירודים חולפים שנגרמים מגירויים פיזיים על העור, כמו חרקים קטנים או לכלוך. עם זאת, יש גם מחלות שמלוות בגירוד כרוני, שהופך למטרד מתמשך ומסוכן. למרות ההבדלים במקורם ובעוצמתם, כל הגירודים נובעים מהפעלתם של תאי עצב עוריים על ידי חומרים המכונים פרוריטוגנים (pruritogens), או מעוררי גירוד. בתגובה לגירוי התאים האלו מעבירים אותות חשמליים לחוט השדרה ולמוח, שמעירים את הרפלקס לגרד את האזור המגורה.

 

מאת אוהד זיס

 

 

למאמר>>

 

הוסף תגובה חדשה
תגובות
לא נשלחו עדיין תגובות.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007