הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

מתג הכיבוי של הכאב
26.5.2020

כשאנחנו נכנסים לניתוח, הרופאים מרדימים אותנו: בהשפעת החומרים שהם נותנים לנו אנחנו לא מרגישים כל כאב. חומרי ההרדמה גורמים לאובדן הכרה זמני, וההשערה הרווחת היא שבעקבות זאת המוח אינו מסוגל לתפוס כאב. עם זאת, יש מטופלים שמספרים כי נותרו בהכרה במהלך הניתוח, ובעל זאת לא חשו כאב. גם חיילים שנפצעו קשה בשדה הקרב מספרים לא פעם כי ברגעי הפציעה הם לא חשו בכאב פיזי, למרות שהיו בהכרה מלאה. מעבר לכך, משככי כאבים מסוימים, למשל קטמין, מפחיתים את הכאב בלי לגרום לאובדן הכרה. נראה אם כן שתהליכי אובדן ההכרה ואובדן תחושת הכאב אינם בהכרח תלויים זה בזה, וייתכן שמדובר בשני מנגנונים מוחיים נפרדים. 

 

חוקרים ממעבדו של פאן וונג (Wang) בארצות הברית ביקשו לפענח איך בדיוק חומרי ההרדמה מבטלים את תחושת הכאב. לשם כך הם חשפו עכברים לחומרי הרדמה במשך שעתיים ובחנו אילו תאי עצב הופעלו בעקבות החשיפה. מבין שלושת האזורים במוח שתאים בתוכם הגיבו לחומרי ההרדמה, הם בחרו להתמקד באזור שנקרא האמיגדלה המרכזית. הם מצאו שכל התאים שהגיבו להרדמה היו תאי עצב שמפרישים את המוליך העצבי גאבה (GABA). גאבה הוא המוליך העצבי העיקרי במוח שאחראי על דיכוי הפעילות העצבית: תאי העצב שמפרישים אותו מפחיתים את הפעילות של תאי העצב אליהם הם שולחים שלוחות. 

 

 

לידיעה באתר מכון דוידסון >>

 

 

 מאת דניאלה אפלבלט 

הוסף תגובה חדשה
תגובות
לא נשלחו עדיין תגובות.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007