הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

שרירים למבוגרים? חלבון מונע אובדן שריר
3.12.19

שרירים אחראים לכ-40 אחוז ממשקל גופנו ומאפשרים לנו לבצע פעולות חיוניות כגון נשימה, אכילה ותנועה. אובדן של מסת שריר, או סרקופניה (sarcopenia), יכול להוביל לקשיים תפקודיים ומגדיל את הסיכון לנפילות, לפציעות ואף לזיהומים אצל מאושפזים. אובדן מסת שריר אופייני להזדקנות: ככל שאנו מתבגרים, כך אנו מאבדים נפח וחוזק של השרירים. סיבה אחרת לאובדן מסת שריר היא פגיעה עצבית שגורמת לשיתוק, שכן שריר שלא משתמשים בו לאורך זמן, מידלדל.

 

צוות חוקרים מאוניברסיטת סורבון שבפריז ניסה לאפיין את הבסיס המולקולרי של התהליך הזה. כדי להבין את השינויים המתרחשים בשריר בעקבות חוסר שימוש, השתמשו החוקרים במודל של נזק עצבי בעכברים: הם ניתקו את עצב השֵת, ובכך גרמו לשיתוק של אחת הרגליים האחוריות. השיתוק הוביל לירידה של כ-30 אחוזים במסת השרירים ברגל.

 

בהמשך בחנו החוקרים אילו גנים מתבטאים באופן שונה בשרירים לפני ואחרי הניתוק. אחד הגנים שבדקו היה Cacnb1, המשפיע על ייצורם של ששה  חלבונים (המכונים CaVb1A-F). החוקרים מצאו כי בשרירים של עכברים בוגרים בריאים מתבטא חלבון מסוג CaVb1D (כלומר גרסת D של החלבון הזה). לעומת זאת, חלבון מסוג CaVb1E (גרסת E של החלבון) מתבטא בעיקר בשלבי התפתחות עובריים, וחיוני להתפתחות תקינה של מערכת השרירים בעובר. בעכברים בוגרים, חלבון זה מתבטא בכמות קטנה יחסית, אך רמתו עולה בשרירים שספגו נזק עצבי. לפיכך, החוקרים שיערו שלחלבון זה יכול להיות תפקיד חשוב בשיקום השריר או בשמירה על מסת השריר לאחר פציעה.

 

 

לידיעה באתר מכון דוידסון >>

 

 

 מאת אנה ריבקין

הוסף תגובה חדשה
תגובות
לא נשלחו עדיין תגובות.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007