הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

ארבע בדיקות פשוטות לזיהוי דלקת ריאות
28.11.17

 

מחקר גדול, המתפרסם ב-European Respiratory Journal, מצא כי ארבע בדיקות פשוטות מסייעות לזיהוי דלקת ריאות ולהפחתת שימוש מיותר באנטיביוטיקה. 

מדובר בבדיקות חום, דופק מהיר, קולות נשימה עם חרחורים (קרפיטציות) ורמות חמצן נמוכות בדם. בעזרתן רופא המשפחה מבדיל בין דלקת ריאות למצבים פחות חמורים. 

לכל רופא משפחה מטופלים רבים המגיעים עם תסמינים של זיהום בדרכי האוויר התחתונות, כמו שיעול, ליחה, צפצופים וקוצר נשימה. כ- 60% מהם מקבלים טיפול אנטיביוטי, אף שרק 1 מ-20 איש בעלי תסמיני זיהום כאלה יסבול מדלקת ריאות ואכן זקוק לאנטיביוטיקה. 

קשה לאבחן דלקת ריאות וידוע כי רופאי משפחה לא יזהו 2 מ-3 מקרים של דלקת ריאות. יש לציין כי לרוב מקרים שלא יאובחנו קלים יותר והתסמינים שלהם פחות אופייניים. 

לפיכך יש מקרים בהם הרופא מציע אנטיביוטיקה כי חושש לפספס אבחנה של מחלה קשה. 

החוקרים בדקו 28,883 מטופלים שביקרו את רופא המשפחה ב-5,222 מרפאות בבריטניה עם תסמיני זיהום בריאות או בדרכי האוויר, כמו שיעול. 

נאסף מידע לגבי התסמינים, תוצאות הבדיקות והטיפולים שניתנו ונערך מעקב אחר המטופלים במשך 30 יום. 

720 איש מכלל המשתתפים במחקר עברו בדיקת צילום חזה ואצל 115 נמצאה דלקת ריאות. 

נתגלה כי תסמינים וסימנים מסוימים שכיחים יותר בקרב אנשים עם דלקת ריאות. 

מדובר בחום גבוה מ-37.8 מעלות, קרפיטציות בהאזנה לריאות, דופק גבוה מ-100 פעימות לדקה וריווי חמצן בדם נמוך מ-95%. 

נמצא כי 86.1% מחולי דלקת ריאות יציגו לפחות אחד מהסימנים האלה. 

הערך המנבא החיובי של הימצאות לפחות אחד מ-4 הסימנים הוא 20.2%. 

מכאן, נראה כי מכשיר המודד ריווי חמצן חיוני בחדרו של רופא המשפחה, אך ייתכן ששימוש נרחב בו יגרום להפניית יתר של המטופלים לחדרי מיון, ולכן יש לשקול האם למדוד אותו לפי התמונה הקלינית. 

נמצא כי צבע הליחה אינו עוזר לאבחנה מבדלת. 

חיסרון המחקר נעוץ בכך שהתבסס רק על צילום חזה לאבחנת דלקת ריאות, בעוד שמעט אנשים יחסית נשלחים אליו, ולכן ייתכן כי מקרים קלים של דלקת ריאות פוספסו. 

 

 

לידיעה >>


 

ההודעה הועברה ע"י צוות PharmaLine

הוסף תגובה חדשה
תגובות
לא נשלחו עדיין תגובות.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007