הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

מדריך בדיקות מעבדה - מאת פרופ' בן-עמי סלע / אלדולאזה - Aldolase

 באדיבות ויקירפואה 

  

 

אלדולאזה - Aldolase

 

מעבדה

 

כימיה בדם

 

תחום


ערכת מפגעי שריר ומחלות שריר כרוניות


יחידות מדידה


יח' פעולה לליטר; U/L

 

טווח ערכים תקין

 

מבוגרים-1.0 עד 7.5 יחידות לליטר; ביילודים ותינוקות עד גיל 7 ימים ערכים הגבהים פי-4 מערכי הנורמה במבוגרים; בילדים בגיל 10 חודשים עד שנתיים-3.4 עד 11.8 יחידות לליטר; בילדים מגיל שנתיים עד גיל 16 שנה-1.2 עד 8.8 יחידות לליטר

 

 

מטרת הבדיקה


בחינה של מפגע ראשוני בתא שריר שאינו על רקע פגיעה עצבית הגורמת לנזק משני לרקמת השריר.בסיס פזיולוגי 
 

אלדולאזה הוא אחד מאנזימי הביניים במהלך הגליקוליזה, והוא מפרק את המצע fructose-1,6-diphosphate ליצירת דיהידרוקסי-אצטון פוספאט וכן גליצראלדהיד 3-פוספאט. בשנות ה-70 וה-80 היה אנזים זה מקובל כמדד לפגיעה בשריר, המביאה לעלייה ברמתו בדם. יתרה מכך, המחשבה המקורית הייתה שאם הפגיעה בשריר היא משנית למפגע של מערכת העצבים, לא תהיה לכאורה עלייה ברמת אלדולאזה. אך במרוצת השנים פחת העניין במדד זה עד כדי המלצה של מספר גופי בריאות לחדול מביצוע בדיקה זו מסיבות אחדות: האנזים נפוץ לא רק בשרירי שלד ולב, אלא גם מופיע בכליה ובמוח וכן בתאי כבד. הניסיון שנרכש עם אנזימים מקבילים כמו CPK, טרנסאמינאזות (SGOT ו-SGPT) ואף LDH (לקטאט דהידרוגנאזה), מייתר את הצורך למדוד רמות אלדולאזה. סקר גדול שהתפרסם ב-Clinical Chemistry כבר ב-1985, העלה ספק בנחיצות של מדידת אלדולאזה במצבים של Polymyositis, או מחלות דלקתיות ומפגעים אחרים של רקמת שריר בעידן של שימוש רווח ב-CPK.פענוח תוצאות הבדיקה


תוצאות מאוד גבוהות של אלדולאזה תתקבלנה במחלת ניוון שרירים ע"ש Duchenne, ב-Limb-girdle dystrophy, בדרמאטוציוזיטיס, בפולימיוזיטיס, ברבדומיוליזה, מיוגלובינוריה וכן בנגיעות בטפיל טריכינלה (Trichinosis). רמות מוגברות של אלדולאזה נמצא גם בהפאטיטיס (במקביל לעלייה דומה ברמת האנזים SGPT), אך גם במצבים מגוונים כאוטם שריר הלב, פנקראטיטיס חריפה, נמק רקמתי, ובממאירויות שונות עם גרורות לכבד, וכן במלאנומה, בגידולים מוחיים, בממאירות של מערכת העיכול, בלויקמיה גרנונולוציטית, באנמיה מגאלובלסטית או המוליטית, ב-60 עד 80% ממטופלים במצבים חריפים של סכיזופרניה או מצבי פסיכוזה, בצפדת (טטאנוס), במחלת MaCArdle, וב-Infectious mononucleosis.


במחלות עם פגיעה משנית בתפקוד שרירים כמו טרשת נפוצה או במיאסטניה גרביס רמות אלדולאזה בדם תקינות. כאשר מסת השריר קטֵנה, כך תפחת גם רמת אלדולאזה בדם.

 

 

הוראות לביצוע הבדיקה

 

אין צורך בצום. יש לקחת דם במבחנה כימית (פקק אדום או צהוב) או במבחנת הפארין (פקק ירוק), ולסרכז אותו בהקדם. נסיוב או מפלזמה המוליטיים אינם ראויים למדידת אלדולאזה.

 

הוסף תגובה חדשה
תגובות
לא נשלחו עדיין תגובות.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007