הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

השפעה מיטיבה של סטטינים כטיפול מונע לפני ניתוחים בכלי דם
18.9.09


מחקר הולנדי חדש (כפול סמיות, מבוקר פלסבו) מצביע על כך כי מתן סטטינים במינון מניעתי למטופלים העוברים פרוצדורות לפתיחת חסימות בכלי דם פריפריים מוריד תחלואה ותמותה ממחלות לב.
בניסוי שהחל בשנת 2004 כאשר השימוש בסטטינים עדיין לא היה נפוץ כמו היום, ניתן למטופלים טיפול מונע בחוסם β בתוספת  fluvastatin או פלצבו  לפני או אחרי הפרוצדורה. ניתוח התוצאות הצביע על כך כי הסיכוי ללקות בהתקף לב או למות ממחלת לב במטופלים שנטלו סטטינים היה מחצית מהסיכון של  מטופלים שלא קיבלו טיפול זה.
מצבי הלחץ (stress) שחווים המטופלים לפני פרוצדורה פולשנית, עלולים לגרום לערעור הפלאק הטרשתי ולגרום לקרעים וחסימת כלי דם בייחוד בכלי הדם הכליליים. לפיכך, הרופאים רצו לבדוק האים לטיפול בסטטינים (להם מייחסים תכונות של ייצוב הפלאק)  השפעה מגנה מפני הסיבוכים השכיחים בניתוחי לב וכלי דם.
לצורך הניסוי גויסו כ 500 מטופלים  שלא נטלו לפני הניסוי סטטינים ועמדו לעבור ניתוח בכלי דם האאורטה/הגפיים או הצוואר. מחצית המטופלים קיבלו סטטין ומחציתם פלצבו למשך חודש לפני הניתוח ובמהלך החודש שאחריו.
250 מטופלים קיבלו סטטין ו- 247 פלצבו. החוקרים עקבו אחרי רמות הכולסטרטול, LDL,  interleukin-6, ו  C-reactive protein ומצאו כי פרמטרים אלו היו ירדו באופן משמעותי בקבוצת נוטלי הסטטין ונשארו ללא שינוי בקבוצת נוטלי הפלצבו. 27  (10.8%) מטופלים נוטלי סטטין ולעומתם 47 מטופלי פלצבו (19%)  לקו בהתקף לב.  תמותה בשל אירועים קרדיווסקולאריים או התקפי לב נצפתה ב -12 (4.8%)  ממטופלי הסטטין וב-25 (10.1%) ממטופלי הפלצבו. גם סימנים אחרים לנזק לבבי היו שכיחים פחות בקבוצת נוטלי הססטין לעומת אלו שנטלו פלצבו. לא נצפה הבדל בתופעות הלוואי מהן סבלו מטופלי שתי הקבוצות.
יש לציין כי מחקר זה מומן ע"י Novartis, שסיפקה את הסטטין (Lescol), אם כי לדברי החוקרים לסטטינים אחרים צפויה להיות השפעה מטיבה דומה וכי אין סיבה למנוע טיפול יעיל זה ממטופלים הסובלים ממחלות כלי דם פריפריות ובייחוד לאלו המיועדים לעבור ניתוחים.

 

 

לידיעה >>


הידיעה הועברה ע"י דר' אילנה שומכר- צה"ל

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה
תגובות
לא נשלחו עדיין תגובות.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007