הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

אינטראקציות בין תרופתיות מסוכנות בין תרופות מרשם אינן מזוהות ע"י המטפלים
24.7.09

 

במחקר שנערך ע"י חוקרים בקולג' לרוקחות של אוניברסיטת אריזונה, נמצא כי מטפלים המורשים לרשום מרשמים זיהו פחות ממחצית האינטראקציות המסוכנות בין זוגות של תרופות מרשם.
ממצאים אלו הינן מדאיגים במיוחד לאור העובדה כי מספר הולך ועולה של מטופלים בארה"ב מקבלים בכל ביקור אצל רופא מרשם עבור 2.3 תרופות בממוצע.

החוקרים שלחו שאלון למטפלים מורשים לרשום מרשמים (רופאים, עוזרי רופאים  ואחיות מורשות לרשום מרשמים) שנבחרו על סמך היסטוריה של רישום תרופות בעלות פוטנציאל ידוע של אינטראקציה בין תרופתית מסוכנת.
הנשאלים התבקשו לסווג 14 זוגות של תרופות בהתאם לאינטראקציה אפשרית ביניהן, "התווית נגד","ניתן להשתמש תוך ניטור" או "אין אינטראקציה". לנשאלים היתה גם אפשרות לציין " לא בטוח".
זוגות התרופות כללו תרופות הנרשמות בתכיפות.

מתוך 12,500 הנמענים אליהם נשלך השאלון, ענו על השאלון 950* ומתוכם 42.7% ענו נכון על השאלון. 
שילוב 4 זוגות של תרופות שהופיעו ברשימה מהווה התווית נגד, כלומר, אסורות לשילוב. מרבית המטפלים, זיהו התווית נגד מסוכנת אחת בלבד מתוך הארבע. יתירה מכך, יותר משליש המגיבים ציינו "לא בטוח" על שנים מתוך 4 זוגות התרופות ששילובן מהווה התווית נגד.
תוצאות המחקר מצביעות על יכולת זיהוי נמוכה מאד של אינטראקציות שכיחות. השימוש בחלק מן התרופות שנכללו בשאלון עלול להיות מסוכן. למשל, שילוב של Viagra®  , Sildenafil וניטראטים כגון isosorbide mononitrate, הינו שילוב מסכן חיים.
לדברי החוקרים, המטפלים אינם מכירים במידה מספקת אינטראקציות. החוקרים  ממליצים למטופלים לידע  את הרוקח שלהם על כל התרופות שהם נוטלים.

 

 

לידיעה >>

 

*  - אחוז תגובה נמוך זה נתמך בממצאים דומים שהתקבלו במחקרים בעבר, כולל במחקר שנערך ע"י ד"ר מ. ברקוביץ' בישראל (א. שומכר).


הידיעה הועברה ע"י דר' אילנה שומכר- צה"ל

 

 

 

הוסף תגובה חדשה
תגובות
לא נשלחו עדיין תגובות.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007