הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

הקשר שבין מיופתיה סטאטינים ונזק לשרירים
17.7.09בניסוי שבחן את הקשר בין חולים המשתמשים בסטאטינים וסובלים ממיופתיה, נמצא כי יש פגיעה בסיבי השירי, גם אם לא היה ביטוי בעלית ערכי הקריאטינין פוספוקינאז בדם.

חולים רבים המשתמשים בסטאטינים מתלוננים לא אחת על כאב וחולשת שרירים.
הקשר בין עוצמת הכאב והנזק לשריר לא ידועה, ניסוי שנערך בחולים הסובלים ממיופתיה ומשתמשים בסטאטינים בחן שאלה זו באמצעות בדיקת ביופסיה לשריר.
בניסוי השתתפו 83 חולים. 44 מתוכם אובחנו כסובלים ממיופתיה כתוצאה משימוש בסטאטינים. 29 מתוכם המשיכו להשתמש בסטאטינים במהלך הניסוי ואילו 15 הפסיקן את השימוש לפני הביופסיה. בניסוי הוכללו גם 19 חולים שהשתמשו בסטאטינים אך לא סבלו ממיופתיה ו- 20 חולים שמעולם לא השתמשו בסטאטינים ולא סבלו ממיופתיה.
ההגדרה של פגיעה בשריר הייתה 2% או יותר נזק לסיבי השריר. החוקרים גם בחנו את הגנים העלולים להיות קשורים לפגיעה מיוציטית.

תוצאות המחקר מצביעות על פגיעה בשריר ב- 25 חולים מתוך ה- 44 שאובחנו כסובלים ממיופתיה וחולה אחד עם פגיעה בשריר אך ללא מיופתיה.
בדיקת רמת הקריאטינין פוספוקינאז בדמם של משתתפי הניסוי, הראתה כי רק לחולה אחד היו ערכים גבוהים מעל לנורמה של קריאטינין פוספוקינאז.בחולים שהייתה פגיעה בשריר נמצאה עדות לפעילות לא תקינה של רצפטור 3 ריאנודין.
מסקנות המחקר מצביעות כי מיופטיה במשתמשים בסטאטינים יש לה ביטוי גם בנזק לסיבי השריר, גם אם רמות הקריאטינין פוספוקיאז אינן מעל לערכי הנורמה.

 

 

לידיעה >>

 

הידיעה הועברה ע"י מגר' יונה בס אל-חנני - ראש אגף הרוקחות (לשעבר) במשרד הבריאות, יועצת רוקחית ב"אלחנני שירותי יעוץ"

 

 


 

 

 

הוסף תגובה חדשה
תגובות
לא נשלחו עדיין תגובות.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007