הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

הנקה מגינה נגד מחלות קרדיווסקולאריות לאחר חדלון הוסת
7.7.09


החוקרים בחנו את היחס בין משך ההנקה לבין הסיכון מחלה קרדיו-וסקולרית בקרב נשים לאחר חדלון הוסת. נאספו נתונים על הנשים אשר תוקנו בהתם למשתנים סוציו-דמוגרפיים, סגנון חיין והיסטוריה רפואית. נמצא כי משך הנקה של 7 חודשים ויותר מפחית את הסיכון למחלה קרדיו-וסקולרית, כולל יתר לחץ-דם, סוכרת והיפר-ליפידמיה. עם זאת נמצא כי הסיכון להשמנת יתר אינו קשור במשך ההנקה.
 
מטרה:
לבחון את יחסי המנה-תגובה בין מספר החודשים בהם הניקה האם לבין גורמי סיכון למחלה קרדיו-ווסקולרית בעת חדלון הוסת.


שיטות:
בחנו נתונים של 139,681 נשים בזמן חדלון הוסת (חציון גיל 63) אשר דיווחו על לפחות לידה אחת במחקר תצפיתי או מבוקר של בריאות האישה. נעשה שימוש במודלים רבי שונויות על מנת לבקר משתנים סוציו-דמוגרפיים (גיל, שוויון, גזע, השכלה, הכנסה, גיל בעת חדלון הוסת), סגנון חיים והיסטוריה משפחתית בעת בחינת השפעת משך ההנקה על גורמי סיכון למחלה קרדיו-וסקולרית, כולל השמנת יתר (BMI שווה או גדול מ- 30), יתר לחץ-דם, סוכרת מדווחת, היפר-ליפידמיה, ושכיחות והיארעות מחלה קרדיו-וסקולרית.


נתונים:
נצפו יחסי מנה-תגובה. במודלים המתוקנים, לנשים אשר דיווחו על היסטורית חיים של יותר מ- 12 חודשי הנקה היה סיכוי מופחת לפתח יתר לחץ-דם, או מחלה קרדיו-וסקולרית לעומת נשים שמעולם לא הניקו, אך לא היה להן סיכון מופחת להשמנת יתר. במודלים המתוקנים לכל המשתנים ול-BMI נצפו יחסים דומים. בעזרת יחסי שכיחות מתוקנת ממודלים לינאריים כלליים, הערכנו כי בקרב נשים שוויוניות אשר לא הניקו לעומת אלו שהניקו במשך 12 חודשים לפחות, 41.2% לעומת 38.6% יפתחו יתר לחץ-דם, 5.3% לעומת 4.3% יהיו סוכרתיות, ל- 14.8% לעומת 12.3% יהיה היפר-ליפידמיה, ו- 9.9% לעומת 9.1% יפתחו מחלה קרדיו-וסקולרית בעת חדלון הוסת. במהלך ממוצע של 7.9 שנים של חדלון וסת, לנשים עם לידה אחת אשר הניקו במשך 7-12 חודשים היה סיכון מופחת לפתח מלה קרדיו-וסקולרית לעומת נשים אשר לא הניקו.


מסקנות:
משך הנקה ארוך יותר היה קשור בשכיחות נמוכה יותר של יתר לחץ-דם, סכרת, היפר-ליפידמיה ומחלה קרדיו-וסקולרית, בקרב נשים לאחר חדלון הוסת.

 

 

למחקר >>

 

מקור הידיעה >>

 

 Obstetrics & Gynecology, Vol. 113, Issue 5, 974-982, May 2009

 

הידיעה הועברה באדיבות רשת רפואה

 

 

 

 

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה
תגובות
לא נשלחו עדיין תגובות.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007