הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

הגנת יתר מצד הורים תורמת להתפתחות תסמינים גופניים ותפקודיים במתבגרים
7.7.09


במחקר זה בדקו החוקרים האם הגנת-יתר של הורים על ילדיהם תורמת להתפתחות תסמינים גופניים תפקודיים (Functional somatic symptoms) במתבגרים צעירים. כמו כן נבדק האם השפעה כזו מתווכת על-ידי מצוקת-הורות (parenting distress) ו/או ממותנת על-ידי מינו של המתבגר. במחקר נכללו 2230 מתבגרים. מסקנת החוקרים הייתה כי הגנת-יתר של הורים על ילדיהם תורמת להתפתחות תסמינים גופניים תפקודיים במתבגרים צעירים.
 
מטרה:
לבדוק האם הגנת-יתר (overprotection) של הורים על ילדיהם תורמת להתפתחות תסמינים גופניים תפקודיים (Functional Somatic Symptoms (FSS)) במתבגרים צעירים. נוסף לכך, נעשה נסיון לבדוק האם השפעה אפשרית כזו של הגנת-יתר מצד ההורים מתווכת על-ידי מצוקה הורית (parenting distress) ו/או ממותנת על-ידי מינו של המתבגר.


דגם המחקר:
תסמינים גופניים תיפקודיים נמדדו ב- 2230 מתבגרים בגילאים 12-10 מתוך "הסקר למעקב אחרי חייהם של מתבגרים" (Tracking Adolescents' Individual Lives Survay). המדידה של תסמינים אלו נעשתה לפני תחילת המחקר ופעם נוספת לאחר שנתיים וחצי של מעקב באמצעות סולם המדידה לתלונות גופניות (Somatic Complaints subscale) של הדיווח העצמי של בני נוער.
הגנת-יתר מצד ההורים כפי שנתפס על-ידי הילד הוערכה באמצעות כלי מחקרי להערכת הילדים את התנהגות ההורים (ה- EMBU-C). בנוסף, ההורים מילאו את השאלון לקביעת רמת מצוקת הורות (Parenting Stress Index). ניתוח נתונים בצורה של רגרסיה לינארית בוצע תוך תיקנון למינו של המתבגר ולתסמינים הגופניים התיפקודיים שנמדדו לפני תחילת המחקר. 


תוצאות:
הגנת-יתר של הורים על ילדיהם הייתה גורם מנבא להתפתחות תסמינים גופניים תפקודיים בקרב מתבגרים צעירים (β=0.055 , P<.01). ניתוח נתונים עם ריבוד הראה כי הגנת-יתר מצד האם הייתה גורם מנבא להתפתחות תסמינים גופניים תיפקודיים בבנות (=0.085β , P<.02), בעוד שהגנת-יתר מצד האב הייתה גורם מנבא להתפתחות תסמינים כאלו בבנים (β=0.072 , P<.01). נמצאה השפעה מתווכת קטנה אך משמעותית (5.7%) למצוקה הורית אימהית בקשר שבין הגנת-יתר מצד ההורה לבין התפתחת תסמינים גופניים תפקודיים.


מסקנות:
הגנת-יתר של הורים על ילדיהם משחקת תפקיד בהתפתחות תסמינים גופניים תיפקודיים בקרב מתבגרים צעירים.

 


למחקר >>

 

מקור הידיעה >>


Journal of Pediatrics, Vol. 154, Issue 6. pp. 918-923.e1 

 

הידיעה הועברה באדיבות רשת רפואה

 

 

 

הוסף תגובה חדשה
תגובות
לא נשלחו עדיין תגובות.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007