הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

רמות PSA נמוכות בעת האבחנה אינן מעידות על סרטן ערמונית פחות אגרסיבי
7.7.09


במסגרת מחקר שכלל 1,278 גברים שעברו כריתת ערמונית רדיקלית בעקבות סרטן הערמונית נמצא כי במרבית הגברים עם רמות PSA נמוכות מ-2.5 ננוגרם\מיליליטר בעת האבחנה היה הגידול בעל מאפיינים פתולוגיים אגרסיביים; בנוסף נמצא כי בדיקת החלחולת עדיין מהווה רכיב חשוב בזיהוי מוקדם של סרטן הערמונית.
 
מטרה:
מחקר המניעה של סרטן הערמונית דיווח כי ב-15% מהגברים עם רמות PSA - Prostate Specific Antigen נמוכות מ-4 ננוגרם\מיליליטר ובדיקת חלחולת תקינה נמצא סרטן הערמונית בביופסיה. עם זאת, מעט נתונים שפורסמו מתארים את מאפייני הגידול של סרטן הערמונית שזוהה ברמות PSA נמוכות (פחות מ-2.5 ננוגרם\מיליליטר).


שיטות:
בסך הכל 1,278 גברים עברו כריתת ערמונית רדיקלית - radical retropubic prostatectomy – על ידי מנתח אחד בין השנים 2003-2008. החוקרים מתארים את המאפיינים הקליניים- פתולוגיים של 77 חולים עם רמות PSA טרום-ניתוחיות של פחות מ-2.5 ננוגרם\מיליליטר.


נתונים:
מבין הגברים עם גידול ורמות PSA נמוכות (פחות מ-2.5 ננוגרם\מיליליטר) ב-51 (66%) נמצאו ממצאים מחשידים לסרטן הערמונית בבדיקת חלחולת. אינדיקציות לביופסיה של הערמונית ביתר הגברים כללו מהירות PSA מוגברת, דם בנוזל הזרע וממצאים לא תקינים בסקירת על-קול דרך החלחולת. סרטן הערמונית זוהה בכריתה של הערמונית דרך השופכן ב-8% הגברים הנותרים. למרות רמות PSA נמוכות בזמן האבחנה ב-8 (10.4%) וב-20 (26%) גברים, בהתאמה, נמצאה בביופסיה בכריתת ערמונית רדיקלית מחלה בדרגה Gleason 7 או יותר, בעוד שב-7 (9%) ו-6 (7.8%), בהתאמה, נמצאה התפשטות של הגידול מחוץ לקופסית או גבולות ניתוחיים חיוביים. בהשוואה לגברים עם בדיקת חלחולת תקינה, נפח הגידול הממוצע היה גדול משמעותית בקרב גברים עם בדיקת חלחולת חשודה (3.3 לעומת 1.7 מיליליטר, p=0.018).


מסקנות:
למרות רמות PSA נמוכות מ-2.5 ננוגרם\מיליליטר בעת האבחנה, באחוז ניכר של גברים נמצאו מאפיינים פתולוגיים אגרסיביים בכריתת ערמונית רדיקלית. בדיקת חלחולת עודנה רכיב חשוב בזיהוי מוקדם של סרטן הערמונית.

 


למחקר >>


מקור הידיעה >>

 

The Journal of Urology, 2009, Volume 181 Issue 6, pp.2515-2519

 

הידיעה הועברה באדיבות רשת רפואה

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 


 

הוסף תגובה חדשה
תגובות
לא נשלחו עדיין תגובות.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007