הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

קרסטור מונע אירועים וסקולאריים בגברים ונשים בריאים בעלי רמות מוגברות של CRP
6.7.09במחקר שהתפרסם לאחרונה במגזין- New England Journal of Medicine נמצא כי טיפול מונע בתכשיר Rosuvastatin – קרסטור’ באנשים הנחשבים לבריאים בעלי ערכי LDL מתחת ל- 130 מ"ג /דציליטר, אולם בעלי ערכים גבוהים של CRP, הפחית משמעותית את הסיכון לאירוע קרדיאלי מאג'ורי.


C-Reactive Protein- CRP הינו סמן ביולוגי המנבא סיכון לאירועים קרדיווסקולאריים. סטטינים המפחיתים רמות של שומנים בדם, ידועים גם כמפחיתים רמות של ה- CRP.


מטרת הניסוי הייתה לבחון את התועלת של שימוש בקרסטור כטיפול מונע באוכלוסייה שהיא יחסית בריאה, בעלת ערכי LDL מתחת לרמות הדורשות טיפול, אולם בעלת ערכים גבוהים של CRP המלווים בגורמי סיכון כגון: סינדרום מטבולי, עודף משקל’ יתר לחץ דם, עישון וכו'. עד כה שום ניסוי לא בחן את המשמעות של ההפחתה הדרסטית של ערכי ה- LDL באוכלוסייה כזו שנחשבת בריאה אולם מציגה ערכים גבוהים של CRP. חשוב לזכור כי כמחצית מהאירועים הקרדיאליים מתרחשים בחולים הנחשבים לבריאים והאירוע הקרדאילי היה הסימן הראשון שמעיד על מחלתם, לכן השאלה של איתור אוכלוסייה שנחשבת לבריאה ולכן אינה מטופלת היא בעלת משמעות קריטית במניעת אירועים קרדיאליים עתידיים.  


לניסוי נכנסו 17,802 נשים מעל גיל 60 וגברים מעל גיל 50 בריאים ללא מחלה קרדיאלית מאובחנת, ללא סוכרת שערכי ה- LDL שלהם ביום הכניסה לניסוי היו מתחת לרמה הדורשת טיפול, דהיינו מתחת ל-130 מ"ג /דציליטר ואילו ערכי ה-CRP היו גבוהים, 2 מ"ג /ליטר או יותר. האנשים חולקו אקראית לקבלת קרסטור 20 מ"ג ליום או קבלת פלצבו. המעקב אחר האנשים היה מקסימום חמש שנים (חציון 1.9 שנים). ה-  primary end point למחקר היה אירועים קרדיאליים, אירועים מוחיים, תמותה כללית, ותמותה לאחר אירוע קרדיאלי.  


התוצאות שהתקבלו מצביעות על כך שקרסטור הפחית באוכלוסיה הנחשבת בריאה ואיננה זקוקה לטיפול את הסיכון לאוטם, אירוע מוחי, ותמותה בגלל גורם קרדיווסקולארי ב- 47%. את ערכי ה-CRP ב- 37%, ואת ערכי ה- LDL ב- 50%. התוצאות היו עקביות בכל תתי האוכלוסייה ללא קשר למין, גיל, מוצא, והמצאות או אי המצאות גורמי סיכון אחרים. כמו כן נמצאה הפחתה של קרוב ל- 50% באשפוזים במהלך השנתיים הראשונות, דבר המצביע על יחס עלות-תועלת גבוה לתכשיר. גם השוואה למחקרים שנעשו עם סטטינים אחרים מצביעה על התועלת היחסית הגבוהה בשימוש בקרסטור בהשוואה לתכשירים אחרים.


לסיכום: תוצאות המחקר מצביעות כי טיפול מונע בקרסטור באנשים הנחשבים לבריאים בעלי ערכי LDL תקינים, אולם בעלי ערכי –CRP גבוהים, עשוי להפחית באופן משמעותי את הסיכון לאירוע קרדיאלי מאג'ורי.

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה
תגובות
לא נשלחו עדיין תגובות.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007