הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

עליה במספר הזרקות השווא של אפיפן Epipen
 
הזרקה עצמית  של אדרנלין יכולה לעצור תגובה אלרגית מסכנת חיים, אם זאת מסתבר כי הזרקה מקרית של התכשיר מהווה בעיה ההולכת ומתגברת.
 
בסקירה של דיווחי מקרה (case reports) של 20 השנים האחרונות, גילו החוקרים כי מספר הזרקות השווא עלה עם הזמן. יותר משני שליש מתוך 69 המקרים המדווחים, התרחשו בשש השנים האחרונות.
 
אין בידי החוקרים נתונים אמיתיים על שכיחות הזרקות השווא, אך הנתונים הקיימים מצביעים על כך כי בעיית הזרקות השווא הופכת לשכיחה יותר ויותר.
 
מזרק אוטומאטי המכיל אדרנלין (או בשמו האחר אפינפרין), כגון EpiPen®, משמש לטיפול באנפילקסיס, תגובה אלרגית מסכנת חיים המתבטאת בפריחה, נפיחות, קשיים בנשימה וירידה בלחץ הדם. אפינפרין פועל ע"י הרפיית שרירי הנשימה וכיווץ כלי הדם המאפשר לאנשים מרווח זמן עד לקבלת טיפול בבית החולים. על מנת שהתכשיר יפעל ויהיה יעיל ובטוח, הוא צריך להיות מוזרק לירך.
 
המחקר הנוכחי שנערך ע"י חוקרים באוניברסיטת מניטובה בקנדה, בחן 26 דיווחים של הזרקות שווא שפורסמו בספרות המקצועית בשני העשורים האחרונים. החוקרים מצאו כי מרבית הזרקות השווא אירעו כאשר המטפלים או משהו שניסה לעזור להם  הזריק בטעות  את המזרק לאצבע. 
 
כ- %94 מהזרקות השווא היו לאגודל או לאצבע. בכ- %10 מן המקרים, הנפגע היה מטפל שנדקר תוך כדי מתן הסבר למטופל כיצד להפעיל את המזרק.
 
במרבית המקרים, הסימפטומים מהם סבלו היו קלים, וכללו בעיה עיצבית זמנית (נימול או תחושת דקירות), כמו כן דווח על מספר מקרים של עליה בקצב הלב ודפיקות לב. 
 
אף דיווח לא הכיל מידע אודות המטופל האנפילקטי שהיה אמור לקבל את הזריקה.
 
מחקר זה מצביע על חשיבות הדרכת המטופלים באשר לשימוש הנאות במזרק האוטומאטי. שיפור בעיצוב המזרק יכול גם הוא להקטין את שכיחות הזרקות השווא.

 

 
למקור הידיעה >>
 
Annals of Allergy, Asthma and Immunology, 2009, vol. 102, no. 4, pp. 282 - 287

 

לידיעה >>

 
הידיעה הועברה ע"י דר' אילנה שומכר- צה"ל

 

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה
תגובות
לא נשלחו עדיין תגובות.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007