הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

סקירת ספרות
התפרסם במהדורה מס' 11  (אפריל 2004) במדור סקירת ספרות
מאת ברכה שטהל

רגישות לאספירין באחד מכל חמישה מבוגרים אסתמטים

 

מחקר חדש מצביע על שכיחות של 21% ברגישות לאספירין בקרב מבוגרים אסתמטים - הרבה יותר ממה שחשבו בעבר. המחקר מבוסס על נתונים מ-21 מחקרים שציינו שכיחות התקף אסתמה שנגרם ע"י אספירין. מחקרים קודמים הצביעו על שכיחות נמוכה של 4% בלבד באוכלוסייה האסתמטית.

 

השוני נובע כנראה מההבדל בצורת המחקר. במחקרים שהתבססו על מבחן גירוי – Oral Provocation Testing, נמצאה רגישות יתר לאספירין ב-21% מבוגרים וב-5% ילדים שאובחנו כאסתמטים. ואילו  במחקרים על סמך אנמנזה בלבד (שאלה ורבלית שהופנתה לחולה), השכיחות הייתה רק 2%-3%.

 

חולים עם אסתמה שנגרמה כתוצאה משימוש באספירין היו כמעט תמיד רגישים ל-NSAIDS אחרים, כמו ,Naproxen Ibuprofen ו-Diclofenac. לעומת זאת, רק 7% מהרגישים לאספירין חוו תגובה ל-Paracetamol.

לאור נתונים אלו ממליצים החוקרים לבצע מבחן גירוי במתן דרך הפה (,(Oral Provocation Testing כאשר יש צורך קליני במתן אספירין או NSAIDS וקיימת אי בהירות לגבי בטיחותם בחולה הנבדק.

 

BMJ; 328: 434-437, 2004

 

אכילת אשכוליות כגורם לרבדומיוליזיס  (Rhabdomyolysis) בחולה המטופל בסטטין

 

Rhabdomyolysis   (פירוק שריר,שתוצרי פירוקו (מיוגלובין) מופרשים בכיליה וגורמים לפגיעה ואי ספיקת כליות) ,נחשב לתופעת לוואי נדירה אך מסוכנת, כתוצאה מטיפול בסטטינים. חב' באייר נאלצה באוגוסט 2001 להפסיק לשווק את ה- Cerivastatin, כתוצאה מריבוי מקרים של רבדומיוליזיס, כולל 100 מקרי מוות.

 

אישה בת 40 אושפזה בגלל חולשה בגפיים התחתונות. היא נהגה להתעמל והייתה בריאה בדרך כלל. אך עשרה ימים לפני אשפוזה חשה חולשה וכאבי שרירים. האישה נוטלת Simvastatin בגלל היפרכולסטרולמיה משפחתית. בבדיקות מעבדה אובחן אצלה רבדומיוליזיס ונטילת ה-Simvastatin הופסקה. לאחר הפסקת נטילת התרופה, בשילוב עם מתן נוזלים, השתפר מצבה של האישה והיא שוחררה לאחר שישה ימי אשפוז.

 

למרות שה- Simvastatin"הואשם" כאחראי לרבדומיוליזיס. תהו החוקרים לגבי זמן הופעתו, שכן האישה נטלה את התרופה משך יותר משנתיים. מחקירתה התברר, שבשבועיים שקדמו לאשפוזה נהגה החולה לאכול אשכולית כל יום.

ידוע שאשכוליות מכילות חומר המעכב ציטוכרום CYP3A4, האחראי למטבוליזם של Simvastatin (וסטטינים רבים אחרים). נראה שאכילתם גרמה  לעלייה ברמת התרופה בדם וכתוצאה מכך לפגיעה בשרירים.

לדעת החוקרים, יש להזהיר חולים הנוטלים סטטינים ולהדריכם להימנע מאכילת אשכוליות בזמן הטיפול.

 

Neurology; 62: 670, 2004   

 

עד כמה מהימנים הפרסומים המופצים על תרופות?

 

מחקר חדש שבוצע בגרמניה בדק את הפרסומים והעלונים שנשלחו ע"י חברות תרופות לרופאים כלליים. החוקרים מצאו, ש-94% מהמידע בחומר הפרסום לא היו מבוססים על נתונים והוכחות מדעיים. המחקר בוצע ע"י Institute for Evidence Based Medicine, גוף מחקר פרטי בלתי תלוי ב-Cologne, שבדק 175 פרסומים שכללו מידע על 520 תרופות שנשלחו ל-43 רופאים כלליים בדואר, או חולקו ביד, מאז חודש יוני 2003 .

 

15% מהעלונים לא הכילו מובאות (מראי מקום), בעוד שאלה שהכילו ציטטות - ב-22% מהם לא ניתן היה לאתר אותן. ב-63% מהעלונים המידע והמקור הופיעו בפרסומים, אך לא שיקפו את תוצאות המחקרים. רק 6% מהעלונים הכילו מידע מבוסס מדעית, עם מראי מקום הניתנים לזיהוי.

 

BMJ; 328: 485, 2004

 

מתן יומי של (Valacyclovir (Valtrex מפחית את הסיכון להעברת הרפס גניטלי

 

חוקרים מסיאטל עקבו אחר 1,484 זוגות שקיימו יחסי מין והיו נגועים ב-Herpes Simplex Virus מסוג HSV-2. אחד מבני הזוג שהיה נגוע, טופל ב- mg500  Valacyclovirאו בפלצבו פעם ביום למשך שמונה חודשים. כל הנבדקים היו immuno competent  וכל הזוגות היו הטרוסקסואלים ומונוגמים (חד-זיווגיים).

 

מתוך 743 נבדקים שבני זוגם טופלו ב-Valacyclovir, ארבעה פיתחו זיהום סימפטומטי של HSV-2, בהשוואה ל-16 מתוך 741 בקבוצת הפלצבו. 27 בני זוג בקבוצת הפלצבו נדבקו ב-  HSV-2בהשוואה ל-14 בקבוצת ה- .Valacyclovir

 

בדומה למחקרים קודמים, Valacyclovir גרם לירידה של כמעט 8% במספר הימים בהם ניתן היה לגלות את ה-DNA הווירלי בהפרשות הגניטליות.

מאחר שהמניעה אינה מושלמת, מציינים החוקרים שעדיין יש צורך באמצעים נוספים לשמירה על קיום יחסי מין בטוחים.

 

NEJM; 350: 11-20, 67-68, 2004

 

סטטינים עשויים להפחית סיכון לשבץ מוחי

 

סטטינים עשויים להפחית סיכון לשבץ מוחי, כך מתברר מתוצאות מחקר גדול אקראי שפורסם לאחרונה ע"י חוקרים מאנגליה. המחקר כלל 20,536 בני אדם ונמשך חמש שנים. ל-3,280 חולים הייתה היסטוריה של שבץ או מחלה צרברו-וסקולרית, ול-17,256 חולים הייתה מחלה חסימתית של כלי דם – Occlusive arterial disease או סוכרת.

קבוצה אחת טופלה ב-Simvastatin 40 mg וקבוצה שנייה בפלצבו. הקבוצה שטופלה ב- Simvastatin הפחיתה בממוצע LDL-cholesterol ב-1mmol/L. שכיחות השבץ ((Stroke הייתה 4.3% (444) בקבוצת ה- Simvastatinו-5.7% (585) בקבוצת הפלצבו. הירידה בשכיחות השבץ הפכה למשמעותית במהלך השנה השנייה של המחקר: ירידה פרופורציונלית של 25% בסה"כ מקרי השבץ ו-28% ירידה בשכיחות .Ischemic stroke השכיחות של Hemorrhagic stroke הייתה דומה בשתי הקבוצות.

 

שכיחות TIA (Transiant Ischemic Attack) ו-Carotic endorectomy או angio plasty הייתה נמוכה יותר בקבוצה שטופלה ב- Simvastatin. מספר מקרי השבץ לא פחתו בקבוצת ה-Simvastatin שבעבר סבלו ממחלה צרברו-וסקולרית, אך הייתה ירידה של 20% בסיכון המשולב לאירועים וסקולריים, כמו אוטם שריר הלב, שבץ ופרוצדורות צינתור - 24.7% לעומת 29.8%.

 

לסיכום, המחקר הראה ש-Simvastatin יעיל להפחתת אירועים צרברו-וסקולריים באנשים עם סיכון גבוה, אך יעילותו פחותה בחולים שחוו שבץ בעבר.

 

LANCET; 362: 757-762, 2004

 

מדבקת Fentanyl  גורמת פחות עצירות מאשר Opioids אחרים


לאופיאטים תפקיד מפתח בטיפול בכאב כרוני. אולם, עצירות היא אחת מתופעות הלוואי השכיחות והמטרידות בטיפול זה.


במחקר שנערך בין השנים 1996-2001 ב- John Hopkins, נבדקו 1836 חולים מבוגרים. החולים סבלו מכאב כרוני כתוצאה ממאירות או מכאב כרוני שלא קשור לממאירות. החולים לא סבלו בעבר מעצירות ולא טופלו עם אופיאטים לפחות שלושה חודשים לפני המחקר.

 

מבין 1836 החולים, 601 טופלו עם מדבקת Fentanyl , 721 עם Oxycodone-CR
514 טופלו עם Morphine CR.

 

תוצאות המחקר הצביעו על עצירות בשכיחות של 3.7% בקבוצת מדבקת  ה- Fentanyl
6.1% בקבוצת ה-Oxycodone CR , ו- 5.1% בקבוצת ה-Morphine CR.

לאחר חישוב משתנים שונים נמצא שהסיכון לעצירות היה גדול ב- 78% בקבוצת ה- Oxycodone CR ו- 44% בקבוצת ה- Morphine CR בהשוואה לקבוצת ה-.Fentanyl

החוקרים מציינים מס' מגבלות במחקרם, אך לאור שכיחות הבעיה, יתכן שממצא זה יכול להקל על חולים נבחרים.


South Med J; 97: 129-134, 2004

 

 

הכותבת מגר' ברכה שטהל- מנהלת המרכז למידע תרופתי, מרכז רפואי רבין

הוסף תגובה חדשה
תגובות
לא נשלחו עדיין תגובות.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007