הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

מקרה מהחיים
מאת הילה זוהר קונטנטה

ד.ר, בת 55, אושפזה במחלקה פנימית בשל הופעה של המטומות (שטפי דם בעור).

 

רקע


בריאה בד"כ, נוטלת תכשיר הורמונלי חלופי וטבליות סידן. שבוע טרם אשפוזה הופיעו אירועים קצרים של קושי בדיבור ונימול ביד שמאל, שנמשכו מספר דקות וחלפו מעצמם. היא פנתה לרופא המשפחה ששלח בדיקת דם. ספירת הדם הדגימה רמת טסיות של 5,000 טסיות למיקרוליטר (הנורמה:150,000-300,000 ) והיא נשלחה לאשפוז.

 

בדיקה ואבחנה

 

במשטח דם שבוצע בהגעתה הודגמו שברי תאים והועלתה אבחנה של  TTP: Thrombotic Thrombocytopenic Purpura, שייתכן שהושרתה ע"י הטיפול ההורמונלי.

 

הטיפול במהלך האשפוז

 

החולה טופלה בפלזמה-פרזיס עם התנרמלות של ערכי הטסיות והיעלמות התלונות הנוירולוגיות.

 

הטיפול שהומלץ בזמן השחרור

 

החולה שוחררה לאחר מספר שבועות לביתה והומלץ לה להימנע מטיפול הורמונלי בעתיד, ומעקב ספירת דם.

 

Thrombotic Thrombocytopenic Purpura


מחלה נדירה, המתבטאת בהופעה של אנמיה, תרומבוציטופניה (ירידה במספר הטסיות), סימנים נוירולוגיים, עם חום והפרעה בתפקודי כליה. הסיבה למחלה אינה ברורה. לאחרונה נמצא, כי בחולי TTP קיימת מוטציה בחלבון ADAMS-T-13, הגורמת לאגרגציה של טסיות.

המחלה מופיעה בייחוד בקרב צעירים, בטווח הגילים 20-50, ושכיחותה גבוהה יותר בנשים. הסינדרום קשור לעתים לנטילת הורמונים. גורמים נוספים כוללים: טיפול כימותרפי, בעיקר Mitomycin C, תרופות כמו Ticlopidin, הריון, וכן בחולי HIV.

החולים פונים בד"כ לטיפול רפואי בשל אנמיה, דימום או סימנים נוירולוגיים, הכוללים כאב ראש, בלבול, הפרעה בדיבור, שינויים במצב ההכרה, וכן הופעת חולשת גפיים במחלה מתקדמת.

בבדיקות המעבדה מודגמת אנמיה, תרומבוציטופניה, עלייה ב-LDH והחמרה בתפקודי כליה. האבחנה הסופית של המחלה נעשית ע"י משטח דם, בו מודגמים שברי תאים.

הטיפול ב-TTP הינו ביצוע של פלזמה-פרזיס, שבו נעשית החלפה של נוזל הפלזמה של החולה ובו החלבון המוטנטי (בדומה לטיפול בחולי דיאליזה). בטיפול זה מרבית החולים מחלימים באופן מלא, אולם אצל 10%-20%

 

קיימת הישנות של המחלה.

 


Thrombocytopenia

גורמים נוספים:

  1. מחלות אוטו-אימוניות: 
    לדוגמה: ITP (idiopatic thrombocytopenic purpura), המתבטאת בנוגדנים לטסיות. הטיפול כולל סטרואידים, IV-IG, ובמידת הצורך כריתת טחול.
    דוגמה נוספת: לופוס (זאבת).
  2. תרופות, כדוגמת הפרין, הגורם ל-HIT: Heparin-Iinduced Thrombocytopenia.
  3. הגדלת טחול, על רקע מחלת כבד או מחלה לימפו-פרוליפרטיבית.
  4. תפיסת מוח העצם, המשנית למחלות דם כמו לויקמיה.

 

הכותבת מגר' הילה זוהר -קונטנטה

הוסף תגובה חדשה
תגובות
לא נשלחו עדיין תגובות.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007