הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

מקרה מהחיים
התפרסם במהדורה מס' 20  (פברואר-מרץ 2006) במדור רוקחות קלינית
מאת קובי שחם והילה זוהר קונטנטה

כ. ל., בת 21, סובלת מספר ימים מתחושה של צריבה ותכיפות ודחיפות במתן שתן. החלה ליטול (Phenazopyridine (Sedural על דעת עצמה.

 

רקע


 ידוע רקע משפחתי של חוסר ב-G6PD. היא פנתה לרופא המשפחה עקב התמשכות התלונות האורינריות, ורופא המשפחה התרשם מצהבת בלחמיות העיניים ובעור, והפנה אותה למיון.

 

בדיקה ואבחנה

 

התקבלה במצב כללי טוב, נינוחה, צהבת בלחמיות העיניים, רגישות קלה בניקוש מותן ימין.

 

הטיפול במהלך האשפוז

 

הצהבת יוחסה להמוליזה על רקע טיפול ב-Phenazopyridine אצל חולה הסובלת מחוסר G6PD. בבדיקות מעבדה נמצאה רמת המוגלובין 9.7 g/dL , שירדה במהלך האשפוז ל-8.0, ולאחר מכן התייצבה. הוחל טיפול אנטיביוטי ב-T. Ciprofloxacin 500mg x2/day  נגד זיהום בדרכי השתן.

 

הטיפול שהומלץ בזמן השחרור

 

החולה שוחררה כעבור יומיים במצב כללי טוב, בהמלצה להמשך הטיפול האנטיביוטי, מעקב ע"י רופא המשפחה והימנעות מתרופות הידועות כאסורות לחסרי G6PD.

 

אנמיה המוליטית

 

אנמיה המוליטית היא מצב שבו קיים הרס מוגבר של כדוריות דם אדומות. אנמיה מופיעה כשקצב ההמוליזה עולה על קצב ייצורן ע"י מח העצם. 

תרופות עלולות לגרום למצב של אנמיה המוליטית באופן ישיר או עקיף. הדרך הישירה היא אפקט טוקסי ישיר על התאים כתוצאה מבעיות תורשתיות בפעילות של אנזימים או של ההמוגלובין. תאי הדם האדומים הופכים רגישים לפירוק בחשיפה לחומרים מסוימים. באופן עקיף, תרופות עשויות לעורר תגובה חיסונית, הגורמת להרס של תאי דם אדומים נורמליים (ללא שוני גנטי ספציפי). תופעה זו היא אידיוסינקרטית, דהיינו לא ניתן לצפות אותה אצל חולים מסוימים.

הרס הכדוריות אפשר שיתרחש בתוך כלי הדם (Intravascular Hemolysis) או מחוץ להם (Extravascular Hemolysis). הרס תאי הדם האדומים בתוך כלי הדם, האופייני יותר לבעיות תורשה, גורם לשחרור המוגלובין חופשי לזרם הדם. המוגלובין חופשי בכמות גדולה עלול לפגוע בכליה. לגוף מספר מנגנוני הגנה מפני הפגיעה של המוגלובין - במצבים של המוליזה קשה מאוד או ממושכת חלק מההמוגלובין יעבור פילטרציה גלומרולרית.

בהמוליזה מחוץ לכלי הדם, האופיינית יותר לתגובה חיסונית, תאי הדם האדומים נבלעים על ידי התאים הרטיקולואנדותליאליים, חלק מהם עובר מטבוליזם לבילירובין, ובמצבים קשים תהיה עלייה ברמות הבילירובין, שתתבטא בצהבת.

 

חוסר באנזים G6PD

 

גלוטטיון הוא אנטי-אוקסידנט המונע חמצון של המוגלובין. האנזים Glucose-6-Phosphate-Dehydrogenase אחראי על השמירה שלו במצב מחוזר (דרך NADP). תאי דם אדומים החסרים את האנזים G6PD, חשופים להמוליזה בחשיפה לתרופות מחמצנות. רמת ההמוליזה תלויה ברמת החסר של האנזים, בפוטנציאל החמצוני של התרופה ובמינון.
יותר מ-100 מיליון אנשים בעולם הם בעלי חסר גנטי של האנזים. התורשה קשורה במין (כרומוזום X). ספקטרום החסר רחב מאוד. זוהו יותר מ-150 וריאנטים של האנזים, ובחלקם יש ביטוי של פעילות מופחתת שלו ברמות שונות.
גורמים המעוררים המוליזה הם תרופות, זיהום, קטואצידוזיס סוכרתי, פול, וגורמים לא ידועים נוספים.

המוליזה בחסרי G6PD יוחסה לתרופות רבות. ועדה מטעם ההסתדרות הרפואית בישראל הכינה רשימה מעודכנת של תרופות האסורות לחולים החסרים את האנזים G6PD ובה: Dapsone, Methylene blue, Nitrofurantoin, Phenazopyridine ו Primaquine. כמו כן מומלץ להימנע מהתרופה Sulfamethoxasole.

(ראו דף תליה בבית מרקחת-"תרופות האסורות לשימוש בחולים חסרי אנזים  G6PD" Pharmaline; 4 October, 2002 )

 

הכותבים:

קובי שחם - רופא במרכז הרפואי תל-אביב

מגר' הילה זוהר -קונטנטה

 
הוסף תגובה חדשה
תגובות
לא נשלחו עדיין תגובות.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007