הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

גליון 17
זיהוי מנגנון חדשני של מלנומה להתחמקות מתאי ההרג הטבעיים
במהלך החיים מצוי גוף האדם במאבק מתמיד עם מגוון רחב של איומים חיצוניים ופנימיים, כמו פתוגנים או גידולים (בהתאמה). לכן אין זה מפתיע שמהלך האבולוציה הכתיב התפתחות של מערכת חיסונית מתוחכמת, בעלת יכולת תגובה ורסטילית כנגד גורמי המחלה השונים, המאפשרת את המשך היציבות הפיזיולוגית. מערכת החיסון מפעילה ביעילות מקסימלית שתי זרועות מתואמות היטב: הזרוע הטבעית (Innate immune branch) והזרוע הנרכשת (Adaptive immune branch).
חומצות שומן מסוג אומגה
בספטמבר 2004 התירה רשות המזון האמריקאית (FDA) לציין על מוצרים המכילים חומצות שומן מסוג אומגה את ההערה הבאה: "יש עדויות (לא חותכות) שצריכת חומצות שומן מסוג אומגה עשויה להוריד את הסיכון לחלות במחלת לב". להלן נסקור בקצרה את המידע הקיים לגבי חומרים אלו.
סקירת ספרות
יחסי גומלין בין Ciprofloxacin והורמוני התירואיד - היפותירואידזם בלתי מוסבר אובחן בשני חולים שטופלו ב-Ciprofloxacin. מקרה 1- אישה בת 80 הסובלת מסרטן מתקדם בבלוטת התריס, טופלה במנת אחזקה של125mcg Levothyroxine. בגלל אוסטאומיאליטיס, החלה טיפול ב- Ciprofloxacin במינון גבוה (750mg x 2d). לאחר ארבעה שבועות של טיפול החלה האישה להתלונן על עייפות, ובבדיקות נמצאו אצלה ערכים גבוהים של TSH (Thyroid Stimulating Hormone) וירידה בערכי T3 ו-T4. להגדלת המינון של Levothyroxine ל-200mcg לא הייתה השפעה, ואילו הפחתת המינון ל-125mcg והפסקת הטיפול ב- Ciprofloxacin החזירו את תפקודי התירואיד במהירות לנורמה.
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
ב-31 במאי צוין בישראל "היום הבינלאומי ללא עישון", במקביל ל"יום ללא עישון" אותו ציינו ברחבי העולם (במדינות החברות בארגון הבריאות העולמי (WHO) מציינים יום זה משנת 1987). מטרת קיומו של יום זה היא להעלות על סדר היום העולמי את מגיפת העישון ולהגביר את המודעות למניעת תמותה ותחלואה ממחלות הנגרמות בעקבות עישון טבק. המדינות המציינות יום זה מספקות לציבור מידע רב על הסכנות הטמונות בעישון טבק ומגבירות את פעילותן למלחמה בתופעה.
שיטה חדישה לאיתור ובדיקת תאים עובריים מדמה של האם
השאיפה להבטיח הולדת יילוד בריא הובילה לפיתוח מגוון בדיקות במהלך ההריון. כדי לאתר פגמים שמקורם במטען הגנטי של העובר, יש צורך להשיג תאים עובריים. בדיקת מי שפיר היא האמצעי המוכר ביותר לאבחון טרום-לידתי של מחלות גנטיות, והיא נעשית באמצעות תאים עובריים הנמצאים במי השפיר. בזמן הדיקור מוחדרת מחט דקה אל שק השפיר (הפעולה מתבצעת תחת הנחיית אולטראסאונד - כך שהמחט לא תפגע בעובר עצמו .(הסיכון לאיבוד העובר בבדיקה עקב דימום, ירידת מי שפיר והתכווצויות העלולות לגרום להפלה הינו 1:200 (0.5%). לעתים התאים לא צומחים בתרבית, ואז יידרש דיקור נוסף. הסיכון לאישה עצמה קטן מ-1:40,000 ונובע בעיקר מזיהום במי השפיר שמתפשט לדם האם.
עידכונים מרשויות הבריאות
משרד הבריאות הדני הקים יחידה לבטיחות צרכנים בחודש מאי הקים משרד הבריאות הדני יחידה לבטיחות צרכנים שתעסוק בתופעות לוואי של תרופות. היחידה מונה 17 אנשים והיא תבצע את הפעולות הבאות: מעקב אחר תופעות לוואי של תכשירים רפואיים טיפול בדיווחים שהתקבלו על תופעות לוואי הערכת דוחות תקופתיים של חברות על בטיחות תכשירים רפואיים (Periodic Safety Update Report- PSUR) גם משרד הבריאות הקנדי הקים באפריל יחידות אזוריות לדיווח, מעקב ופיקוח על תופעות לוואי של תרופות.
רוקחות מיערות הגשם
יערות גשם כיסו בעבר שטחים נרחבים של פני כדור הארץ. רוב היערות נהרסו בידי אדם ונותרו רק יערות מועטים המוגנים כשמורות טבע. התנאי להיווצרות יער גשם הוא טמפרטורה גבוהה במשך כל השנה וכמות משקעים שנתית של 3,000 מ"מ לפחות. בדרך כלל כמות המשקעים גדולה בהרבה ומגיעה לכדי 9,000 מ"מ בשנה.
אקסטזי - סם האהבה
אקסטזי (- MDMA 3,4-Methylene-dioxy-methamphethamine) הוא נגזרת כימית סמי-סינתטית של הסטימולנט methamphetamine ושל גורם ההזיותmescaline (טבלה מס' 1), ושייך לקבוצת הסמים המעוררים וגורמי ההזיות. זהו סם פסיכו-אקטיבי, פופולרי מאוד בקרב בני נוער, הצורכים אותו בעיקר במסיבות "אסיד" ו"טרנס", ובד"כ לא נלקח באופן יחידני בחיי היומיום. מחקרים מצביעים על צריכתו בשיעור של 5%-15% בקרב בני 18-30, ועל שיעור גבוה ביותר - 80%-95%, בקרב משתתפי מסיבות טרנס. אקסטזי נמכר בצורת כדור לבליעה. הכדורים מיוצרים בצורות ובצבעים מרהיבים ולעתים מוטבעת עליהם דוגמה נאה (איור 1). כדור ממוצע של אקסטזי מכיל 50-150 מ"ג חומר.
הגנה על מידע בתיקי הרישום (2): החקיקה בישראל
לאחרונה הושלמה חקיקת התיקון בחוק, הקובע לראשונה תקופת הגנה על המידע בתיקי הרישום של תרופות בישראל. לחקיקת החוק משמעות עקרונית מרחיקת לכת. במישור המעשי, תחולת החוק החדש היא חלקית בלבד, והוא צפוי לעורר בעתיד שאלות פרשניות רבות.
חודשיים ליציאת תרופות ללא מרשם אל מחוץ לבית המרקחת - מה קורה?
במדינת ישראל נמכרים בכל חודש כ- 3.8 מיליון תרופות מרשם שונות וכ-2.7 מיליון תרופות OTC. תרופות אלה נמכרות, לעת עתה בצינורות השיווק שהיו מקובלים עוד לפני הרפורמה בשוק ה-OTC. אם בשנת 2002 –דיווחו 0.3% על קנייה של תרופות ללא מרשם בחנויות מזון שבהן קיים בית מרקחת, היום, כחודשיים לאחר "המהפכה הקמעונית בשוק הOTC-", מדווחים פחות מאחוז אחד מהאוכלוסייה על רכישתן בחנויות מזון, מינימרקטים וסופרמרקטים שבהם קיים בית מרקחת.
חיזוי טכנולוגיות רפואיות
כמוזכר במאמרי הקודמים, קצב הפיתוח של טכנולוגיות רפואיות (תרופות, מכשור רפואי, פרוצדורות וכיו"ב) גדל והולך משנה לשנה, בעוד שהתקציב המופנה לטובת מתן שירותי בריאות גדל בקצב קטן יותר. במצב זה, נוצר פער בין מגוון שירותי הבריאות הקיימים לבין אלה שניתנים במסגרת הביטוח הציבורי. כאמור, ועדת הסל בעת מהלך עבודתה, עומדת בפני דילמות קשות בניסיון לקביעת סידרי העדיפויות לטכנולוגיות רפואיות חדשות. באותה מידה, גם קופות החולים ובתי החולים עומדים בפני דילמות קשות, עת ניצבת בפניהם טכנולוגיה חדשה שעליהם להתמודד כיצד להתייחס אליה – לספקה באופן חלקי, עם הגבלות, או רק לאחר שתיכלל בסל.
"במחלוקת בעניין חוק ה- Data Exclusivity - משרד המסחר האמריקאי יצג את האינטרס הצר של חברות הפארמה"
יואל ליפשיץ, נולד בארה"ב ועלה לישראל ב-1983. את לימודי המשפטים והכלכלה סיים באוניברסיטת בר אילן וב-1998 הצטרף ללשכה המשפטית במשרד הבריאות. מאז הוא מלווה, כיועץ משפטי, בעיקר את מינהל הטכנולוגיות ואגף הרוקחות, אך גם את אגף תקצוב ותמחור, המכון לרפואה משפטית, ועניינים נוספים שמשרד הבריאות מטיל עליו מעת לעת.
בדיקות סקר נשאות למחלות גנטיות
ההתפתחות המהירה בהבנת הבסיס הגנטי של עוד ועוד מחלות תורשתיות נוטעת בנו, העוסקים ברפואה, וגם בציבור הרחב, ציפיות רבות. הציפיות הן גם בתחום האבחנה, גם בתחום המניעה וגם בתחום הטיפול. אבל חשוב שנכיר במציאות, נישאר בפרופורציות הנכונות, ונזכור ונזכיר שהדרך להבנת סודות החיים עדיין ארוכה.
היערכות רשת סופר-פארם ליציאת OTC אל מחוץ לבית המרקחת
ב-10/05/05 נכנס לתוקפו החוק המאפשר מכירת תרופות ללא מרשם מחוץ לבתי המרקחת. בניגוד למדינות אחרות, בהם תהליך הוצאת התרופות ללא מרשם היה הדרגתי, בישראל הוחלט על יציאה בו-זמנית של למעלה מ-100 מרכיבים פעילים. משרד הבריאות טרם סיים לאשר את כל התרופות המיועדות למכירה מחוץ לבתי המרקחת, ובסיום תהליך האישור יוצבו כ-70 תרופות על המדפים מחוץ לבתי המרקחת.
מקרה מהחיים
תיאור המקרה הגברת מ.א. הגיעה למחלקה פנימית לאחר שבמשך שלושה ימים טרם קבלתה סבלה מחום גבוה. מצבה הכללי היה טוב, חום 37.4, דופק 80 סדיר. רזון קיצוני ומראה קושינואידי, שינויים ניווניים בפרקים, כאשר הבולטים ביותר - בכפות הידיים. עור דק עם המטומות מרובות. במעבדה בלטה ספירת נויטרופילים נמוכה (400 תאים למיקרוליטר). באנמנזה לא נמצא מקור ברור לחום.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007