הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

גליון 16
2005-2006 - היערכות בית המרקחת לשינויים שבפתח
יציאת תרופות ה-OTC, המשך צמיחת רשתות הפארם ומותגים פרטיים בקופות החולים, דורשים מבתי המרקחת להיערך אחרת כבר השנה ובעיקר לקראת השנה הבאה.
פקליטקסל מוכוון לטיפול בסרטן המעי הגס
סרטן המעי הגס הוא הגידול השני בשכיחותו בקרב האוכלוסייה בישראל (אחרי סרטן השד אצל נשים וסרטן הערמונית אצל גברים) ומופיע בשיעור דומה אצל גברים ונשים. על-פי נתוני רישום במשרד הבריאות, ב-2004 אובחנו בישראל כ-3,200 נשים וגברים כחולי סרטן המעי הגס והחלחולת, כ-1,900 מתוכם מתו. ברוב המקרים, סרטן המעי הגס מתפתח באיטיות וגם אינו ממהר לפתח גרורות, לכן קיים סיכוי של כ-60% לריפוי מלא, בתנאי שאובחן בשלב מוקדם. אולם אם התפתחו גרורות לאיברים אחרים, סיכויי הריפוי נמוכים.
רישיון זמני לרוקחים
החוק מאפשר למשרד הבריאות להעניק לרוקחים רישיון זמני בנסיבות מסוימות. בפועל, ניתנים רישיונות זמניים לרוקחים כדבר שבשגרה, והמעבר לרישיון הקבוע הוא במרבית המקרים הליך בירוקרטי ותו לא. הרישיון לעסוק ברוקחות, בדומה ליתר הרישיונות לעסוק במקצועות שונים בישראל, אינו מוגבל בזמן. מי שעמד בדרישות הכשירות שקבע החוק, רשאי לעסוק ברוקחות כל ימי חייו, אלא אם כן נשלל רישיונו בהליך משמעתי. ככל שמדובר ברוקחים, רק במקרים נדירים ביותר נשלל רישיונו של רוקח, ובמרביתם נעשה הדבר לתקופות קצרות יחסית. רוקחים, בדומה ליתר בעלי המקצועות המוסדרים בישראל, אינם נדרשים על פי חוק לעדכן את ידיעותיהם המקצועיות, ואינם עומדים למבחן מחודש לאחר שניתן להם הרישיון.
סקירת ספרות - גיליון 16
מערכת אזהרה אלקטרונית במחשב,עשויה להגביר את השימוש בתרופות למניעת אירועים תרומבואמבוליים שימוש בתוכנת מחשב המזהה חולים בסיכון לפתח תרומבואמבוליזם ורידי הנזקקים לטיפול מונע, הפחית את מספר המקרים של פקקת ורידים (Deep Vein Thrombosis) (DVT) ותסחיפים ריאתיים Pulmonary embolism)) בקב חולים מאושפזים. זוהי מסקנת מחקר אקראי שפורסם ע"י קבוצת חוקרים מאוניברסיטת הארווארד.
שימוש בפולימרים בתעשייה הפארמצבטית
לפולימרים תפקיד מרכזי ומשמעותי בתעשייה הפארמצבטית. ניתן למצוא פולימרים המשמשים לשחרור מבוקר של תרופות, לציפויי צבע, להדבקת חלקיקים - כבינדרים וכדיסאינטגרנטים. ניתן למצוא פולימרים בתכשירים טראנס דרמליים, בהתקנים מושתלים, בצורות מתן תת-עוריות, דרך הפה (מוצקים ונוזלים) ובהזרקות.
עשור לחוק ביטוח בריאות ממלכתי
בתחילת חודש מארס השנה התקיים הכנס השנתי של המכון הלאומי לחקר שירותי הבריאות ומדיניות הבריאות, שעמד בסימן עשור לחוק ביטוח בריאות ממלכתי. הדיונים בכנס עסקו בחשבון נפש באשר לחוק - האם הושגו מטרות החוק כפי שהוגדרו, ומה ניתן עוד לשפר? לפיכך, מצאנו לנכון להתייחס בגיליון זה של פארמהליין לחוק ביטוח בריאות ממלכתי, הסיבות לחקיקתו והמטרות שהיה אמור להשיג. בהמשך לסקירת רקע זו, הראיון בגיליון זה הוא עם פרופ' אריה שירום שהיה חבר ועדת נתניהו לבדיקת תפקוד מערכת הבריאות שהמלצותיה הביאו לחקיקתו של החוק.
צמחים נוגדי סרטן
מחלת הסרטן עתיקה ויש עדויות לקיומה כבר לפני אלפי שנים. בכמה מומיות שנמצאו בפירמידה הגדולה בגיזה שבמצרים התגלה סרטן העצמות. פפירוס Ebers, שנכתב בשנת 2555 לפני הספירה, מתאר את המחלה וממליץ על שיטות טיפול בה.
"בפועל הופר העיקרון הבסיסי של שוויון וצדק לכל אזרחי המדינה, עליו הושתת חוק ביטוח בריאות ממלכתי"
חוק ביטוח בריאות ממלכתי נכנס לתוקף בראשית שנת 1995. היום, במלאות עשור ליישומו, באנו (מערכת PharmaLine) לשוחח עם פרופ' אריה שירום מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל-אביב על הולדתו של החוק, מה היו הציפיות אז, מה התממש ומה צריך עוד לתקן.
כמה עובדות על חוסמי משאבת הפרוטון -Proton pump (H+,K+ATPase) inhibitors(PPI)
מאחר שכדי לפעול יש צורך במשאבות פעילות, פעילות התרופות היא מקסימלית במתן 30-60 דקות לפני האוכל. נהוג לקחתן בבוקר, על קיבה ריקה. בנוסף, ל Lansoprazole יש ירידה של 50% בספיגה במתן עם האוכל
אדום - כחול לבן: השפעת רכיבי העגבנייה על מניעת מחלות ניווניות
העגבנייה זכתה לפופולריות שלה בגלל טעמה המיוחד וצבעה האדום האופייני, אולם בשנים האחרונות גוברת ההכרה שבנוסף לכך יש לה ערך תזונתי ייחודי. תחושה זו מגובה בשורה ארוכה של פרסומים מדעיים המצביעים על קשר מובהק בין תזונה עתירת עגבניות ומוצרי עגבניות לבין הקטנת הסיכון ללקות במחלות ניווניות מסוימות.
פרסום ישיר לצרכן של תרופות מרשם - יידוע או שכנוע?
הוצאתו של rofecoxib מהשוק על-ידי חברת Merck בספטמבר אשתקד והודעתה של חברת Pfizer בדצמבר אודות היתכנות סיכונים לבביים שקשורים במינוני גבוהים של celecoxib, הציתו מחדש את חילוקי הדעות בנוגע לקידום מכירות ופרסום של תרופות מרשם ישירות לצרכן (DTCA- Direct to consumer advertising). תרם לכך הפרסום הרב ישירות לצרכן לו זכו שתי תרופות אלו מעכבות ציקלואוקסיגנז 2. לאחר דיון עם מינהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA), השעתה חברת פייזר את כל ה-DTCA ל- celecoxib.
מניעה כימית של גידולים במעי הגס
סרטן המעי הגס והחלחולת הוא מחלה שכיחה הפוקדת כ 6% מכלל האוכלוסיה במהלך חייה. שיעורי התחלואה והתמותה בה משמעותיים ומגיעים עד כדי 50% מקרב אלו שחלו במחלה (1-3). ברור היום, שזמן הפיכת רקמה נורמלית לרקמה סרטנית נמשך כעשרים שנה בממוצע (4,5,36). התהוות הסרטן מתחילה בתאים נורמליים, המתחילים להתחלק בצורה מהירה, אך עדיין מבוקרת.
מקרה מהחיים
תיאור המקרה פ.י., בן 77, נשוי + 2, עצמאי ומתגורר בביתו, הגיע למחלקה פנימית עם תלונות על עייפות וחולשה מזה שבוע. ביום קבלתו חש חולשה קיצונית, מלווה בבחילה קשה וזיעה קרה. בבדיקות מעבדה נמצאה רמת סוכר 58, ורמת קראטינין בדם 2.9 mg/dL (נורמלי: 0.5-1.5 mg/dL)
מרכיבי המשלים (Complement), מעורבותם בתופעות פתולוגיות ומעכבים פוטנציאליים כאמצעי טיפולי במחלות אוטו
מערכת המשלים נתגלתה לפני עשרות שנים כמרכיב חלבוני פלסמתי, המגביר את פעילות האופסוניזאציה (Opsonization) של חיידקים ע"י נוגדנים ומאפשר בהמשך את הרס התא החיידקי. מכיוון שפעילות זו "השלימה" את הפעילות האימונית של הנוגדנים, נקבע שמה של מערכת זו כמערכת "המשלים" (complement). היא נחקרה באופן מעמיק מאז גילויה, וכיום ידועים למעלה מ-20 מרכיבים חלבוניים שונים המהווים את מערכת המשלים. זאת, בנוסף למציאותם של מספר גדול של קולטנים (רצפטורים) ייחודיים לחלק ממרכיבי המשלים, וכן מעכבים טבעיים לחלק ממרכיבי המפתח של המערכת, למניעת הפעלתה בתנאים פיסיולוגיים תקינים.
סרטן העור - גורמים ומניעה-הסברה לקידום בריאות הציבור
בין התאריכים 5-10 בחודש יוני ייערך שבוע המודעות לסרטן העור ואנו מצטרפים למסע ההסברה של האגודה למלחמה בסרטן וקופות החולים. שלב מקדים לפעילויות הרוקחים ובתי המרקחת הוא עדכון הרוקחים בחומר מקצועי. אנו בטוחים כי הרוקחים מוכשרים להדריך את הציבור אודות מלנומה ממאירה, חומרתה ואפשרויות מניעתה; להזהיר אנשים השייכים לקבוצות סיכון ולהפנותם לרופא עור כדי לאפשר גילוי מוקדם; לעודד התנהגות מונעת בקרב הציבור ולתת הסברים על מסנני קרינה; להדגיש את חשיבות הגילוי המוקדם ולהפיץ מידע ועלונים בנושא.
עידכונים מרשויות הבריאות
משרד הבריאות הקנדי מעדכן לגבי בטיחות השימוש ב-Mefloquine (LARIAM) למניעת מלריה בחודש ינואר עדכן משרד הבריאות הקנדי בעלון לצרכן מידע לגבי בטיחות השימוש ב-Mefloquine (LARIAM) למניעת מלריה, כלהלן: תופעות לוואי השכיחות בשימוש בתכשיר כגון בחילות, קושי להירדם וחלומות רעים, הן מתונות ואינן מהוות סיבה להפסקת השימוש בתכשיר. עם זאת, אנשים המטופלים בתכשיר עלולים לפתח לעתים תחושות של חרדה, נרדפות, הזיות (ראייה ושמיעה של דברים שאינם קיימים במציאות), דיכאון, התנהגות לא רגילה, חוסר כיוון. חלק מהמטופלים מפתחים מחשבות אובדניות, ולא ברור אם התאבדויות של מטופלים עם התכשיר נבעו מהשימוש בו. התקבלו דיווחים לפיהם בקרב חלק מהמטופלים נמשכות תופעות הלוואי גם לאחר הפסקת הטיפול בתכשיר.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007