הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתרכניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

גליון 14
"יש להוביל לשינוי דרמטי במקצוע הרוקחות, שאם לא כן, אנו הולכים לקראת הרס עצמי"
יעקב כץ נולד באנגליה ב-1951קרוב ללונדון, אליה נמלטה משפחתו בזמן ההפצצות על לונדון. הוא דור רביעי למשפחה יהודית בריטית, או כהגדרתו: "משפחה מסורתית בהבנה בריטית", דהיינו שומרים על כשרות ונוסעים לבית הכנסת.
תרופות לטיפול בחולי AIDS בהווה - ופיתוחים לעתיד
במהלך 25 השנים האחרונות הושקעו משאבים רבים הן בכוח-אדם והן בתקציבי ענק בפיתוח תרופות אנטי-וירליות, האמורות לתת מענה יעיל להידבקות בנגיף ה-HIV. כיום קיימת, באישור רשויות הבריאות (FDA), שורה ארוכה של תרופות הנמצאות בשימוש יומיומי בקרב חולי AIDS, אך יעילותן לאורך זמן מוטלת בספק. כמו כן, למרביתן מתלוות תופעות לוואי רבות, הקשורות לשימוש הרציף בהן לאורך שנים.
עדכונים מרשויות הבריאות
הוועדה האירופית מפרסמת עקרונות לקביעת שמות מסחריים הוועדה האירופית לתרופות (CHMP, לשעבר ה-CPMP) פרסמה לאחרונה עקרונות לקביעת שמות מסחריים של תרופות המאושרות בהליך הכלל-אירופי (Centralized): - השם אינו צריך להעביר מסר טיפולי או רוקחי מטעה. - אסור שייגרם בלבול בדפוס, בכתב-יד, ובדיבור עם שם קיים של תכשיר רפואי אחר. - השם אינו צריך להטעות באשר להרכב התכשיר.
סקירת ספרות
יעיל בקרב ילדים עם דלקת גרון בינונית - Mild-Croup היא דלקת גרון חריפה (Laryngotracheobronchitis), המופיעה בקרב 3% מהילדים עד גיל שש שנים. כ-5% מתוכם מתאשפזים עקב המחלה וכ-1%-2% אף נזקקים לצינרור הקנה (אינטובציה אנדו טרכיאלית). כ-60% מילדים אלה המגיעים לחדר מיון סובלים משיעול נבחני ללא stridor (שרנוק), ומשתחררים ללא טיפול תרופתי.
הטוב, הרע, הבחירה והחברה (בעקבות ירידתו הדרמטית של Vioxx מן הבמה)
לפני זמן-מה נתבשרה הקהילה הרפואית, בהודעה דחופה מטעם חברת Merck, על הפסקה מיידית של הייצור והשיווק של התרופה rofecoxib = Vioxx. לשון ההודעה, שהופצה בו-זמנית בכל העולם, בכל אמצעי התקשורת ולכל הציבור, הייתה: "הפסקה יזומה מרצון -Voluntary worldwide withdrawal ". צעד זה זכה, כמובן, להד תקשורתי מיידי ונרחב, אך האירוע עצמו מעורר, וחייב לעורר, תהיות ושאלות, הן לגופה של החלטה והן במישור העקרוני.
אחריות הרוקח במחקר הקליני
בשנים האחרונות התפתח בישראל תחום המחקר הקליני הבינלאומי. לתחום זה יתרונות רבים: חשיפה למוצרים חדשים בפיתוח והתנסות בשימוש בהם; חשיפה לפרוטוקולים של מחקר מהשורה הראשונה בהתאם לסטנדרט הבינלאומי המקובל; חשיפה בינלאומית למספר רב של רופאים ורוקחים ישראליים; חינוך דור צעיר של רופאים ורוקחים חוקרים, המביאים גם לקידום המחקר הרפואי העצמאי בישראל; יצירת מקומות עבודה במחקר, לרבות לעולים חדשים; וכמובן הכנסה משמעותית לקרנות המחקר של בתי החולים.
איתור חומרים בעזרת הטבעה מולקולרית
ההתפתחות הטכנולוגית דורשת שיטות אבחון, זיהוי וגילוי מדויקות, סלקטיביות, מהירות, וזולות. גלאים ביולוגיים, כגון נוגדנים ואנזימים, משמשים תדיר ככלים אנליטיים במעבדות מחקר וברפואה, הודות לרגישות ולייחודיות (סלקטיביות) הגבוהה שלהם. הבסיס לגלאי ביולוגי הוא יכולת הקישור והזיהוי שלו בין מולקולה אותה אנו מעוניינים לגלות לבין אתרי קישור ספציפיים. הבעיה העיקרית של גלאים מסוג זה היא חוסר היציבות לאורך זמן של האנזים ורגישות לתנאי הסביבה המגבילים את תוחלת השימוש ואת תנאי השימוש בהם. במהלך הניסיונות לייצר גלאים מלאכותיים, פותחה שיטת ההטבעה המולקולרית - MIP (Molecular Imprinting Polymer), עליה נרחיב בכתבה זו.
בית מרקחת 2005 - כיצד לשרוד במציאות החדשה?
יציאת תרופות OTC אל נקודות מכירה ללא רוקח, פתיחת חנויות פארם בקצב מסחרר בכל פינה, המיתון ומדיניות קופות החולים - אלה הם חלק מהשינויים שדורשים מבתי המרקחת להסתגל כדי לשרוד במציאות הכלכלית החדשה. להלן מספר נקודות החשובות להצלחתו של בית המרקחת:
הגנה על מידע בתיקי הרישום
בימים אלה נדונה בכנסת הצעת חוק המבקשת לקבוע, לראשונה בישראל, מנגנון של הגנה על מידע בתיקי הרישום של תרופות, בדומה לחקיקה הקיימת ברוב המדינות המפותחות. בסקירה זו נתאר את הרקע לצורך בחקיקה מסוג זה ואת משמעותה לשוק התרופות.
טיפול עצמי - השלכותיו הכלכליות והציבוריות על מערכות הרווחה והבריאות
הטיפול העצמי מוכר כיום כממלא תפקיד חשוב במערכות הבריאות . לחשיבות ההולכת וגוברת של אחריותו האישית של כל אחד מאיתנו לבריאותו שלו, יש השלכות כלכליות על מדיניות מערכות הרווחה והבריאות במדינות השונות. בסקירה זו נציג מחקר מעודכן ומורחב, שממצאיו הראשונים התפרסמו במאי 1998, על ידי: Association Européenne des Spécialités Pharmaceutiques Grand Public
תרפיה תאית באמצעות תאי גזע
אחד היצורים המרתקים ביותר בסיפורי המיתולוגיה היוונית הוא הידרה (Hydra), מפלצת בעלת ראשים רבים, שיש לה היכולת להצמיח ראש חדש במקומו של כל ראש שנכרת על-ידי אויב. עד כמה שתכונה זו נראית דמיונית בעולם הפיזיולוגי בו אנו חיים, היווצרות מחדש (רגנרציה - regeneration) של רקמות היא עובדה מדעית מוכחת. כך למשל, עכברי מעבדה שעברו כריתה חלקית של הכבד, הצליחו להצמיח מחדש רקמת כבד במקום זו שנכרתה, וחלק מהווסתים הפיזיולוגיים של תופעה זו אף זוהו ובודדו ברמה המולקולרית [1] אמנם, יכולת זו של חיית המעבדה לא נצפתה ברקמת כבד אנושי עד היום, אך ההתחדשות והריפוי המהירים של רקמות אנושיות אחרות (לדוגמה, רקמת העור, או התחלופה המהירה של תאי אפיתל במערכת הקיבה והמעיים) מרמזת על קיומו של מנגנון אוניברסלי, שמטרתו שימור ותחזוקה של שלמות מבנה הרקמה.
תרופות ללא מרשם לשיווק כללי
כבר בשנת 2000 יזם משרד הבריאות מהלך לרפורמה בשוק התרופות ללא מרשם, במסגרתו נבדק המצב החוקי בעולם וכיצד ניתן ליישמו אצלנו. הוקמה ועדה בראשותו של פרופ' הלקין, שאת מסקנותיה ניתן למצוא באתר האינטרנט של משרד הבריאות. בשנת 2002, בחוק ההסדרים, הוביל משרד הבריאות, בשיתוף עם משרד האוצר, מהלך חקיקה לפיו ניתן לשווק תרופות בלא מרשם שלא בידי רוקח גם מחוץ לבתי המרקחת.
כל מה שצריך לדעת על תוצאות בדיקות המעבדה הרפואית
מצאנו לנכון להביא במדור זה, באופן יוצא מן הכלל, פרקים אחדים מספרו של פרופ' בן-עמי סלע "כל מה שצריך לדעת על תוצאות בדיקות המעבדה הרפואית". מטרת הספר הייתה להציג בפני הקוראים את מאה הבדיקות החשובות בתחום הכימיה וההמטולוגיה, תוך ציון תחום הערכים התקין והמשמעות הקלינית של סטיות מתחום זה. לכל מחלה הקשורה לסטייה במדד מעבדה זה או אחר, נוספו תסמיני המחלה, ללא פירוט הטיפול הרפואי הרלוונטי.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007