הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתר× סגירה
להרחבה בנושא
כניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

רוקחות קלינית
מקרה מהחיים
ב.א, בן 57, הגיע לבית חולים ונותח עקב נפילה ושבר בעצם ה-Tibia רקע: יתר-לחץ דם, מאוזן ע"י טיפול תרופתי. תסמונת של כאב גב כרוני. בדיקה: לחץ דם 131/82 מ"מ כספית. דופק 68, קצב נשימות 15, חום 36.9 מעלות צלזיוס. בדיקה פונדוסקופית תקינה, אישונים שווים דו"צ ומגיבים לאור. אין עדות להגדלת בלוטת התריס או בלוטות לימפה. ריאות נקיות ללא צפצופים. קולות לב סדירים. בטן רכה. ללא הגדלת כבד או טחול.
מקרה מהחיים
ר.ג, בן 75, אושפז במחלקה הקרדיולוגית עקב פרפור פרוזדורים. רקע:: יתר לחץ דם, דיסליפידמיה. סובל מפרפור פרוזדורים פרוקסיזמלי, ומטופל ב-Warfarin וב-Verapamil להאטת הקצב. בדיקה ואבחנה: החולה אושפז בשל פרפור פרוזדורים מהיר, שהתבטא בפלפיטציות, כאב בחזה ושינויים איסכמיים בא.ק.ג.
מקרה מהחיים
ז.א, בת 71, אושפזה במחלקה פנימית עקב חום ופאנציטופניה (ירידה כמותית המערבת את כל השורות של תאי הדם השונים: כדוריות הדם האדומות, לויקוציטים וטסיות). רקע: יתר לחץ דם, כריתת כליה שמאלית עקב מחלת אבנים, אבני מרה. לפני כשנה, אובחן אצלה Chronic Lymphoid Leukemia (CLL) בדרגה IV, בעקבות ספירת דם לא תקינה, עם מעורבות של טחול ובלוטות לימפה בצוואר ובבית השחי. מטופלת במכון ההמטולוגי.
מקרה מהחיים
ג.ש, בת 70, הגיעה למחלקה הפנימית עם תלונות של עלייה במשקל הניכרת במיוחד בפנים, בצקת וכתמים סגולים על פני העור.
מקרה מהחיים
כ. ל., בת 21, סובלת מספר ימים מתחושה של צריבה ותכיפות ודחיפות במתן שתן. החלה ליטול Phenazopyridine (Sedural) על דעת עצמה. רקע: ידוע רקע משפחתי של חוסר ב-G6PD. היא פנתה לרופא המשפחה עקב התמשכות התלונות האורינריות, ורופא המשפחה התרשם מצהבת בלחמיות העיניים ובעור, והפנה אותה למיון.
מקרה מהחיים
ד.ר, בת 55, אושפזה במחלקה פנימית בשל הופעה של המטומות (שטפי דם בעור).
Terlipressin כטיפול חירום בתת-לחץ דם בלתי נשלט כתוצאה משוק ספטי בילדים
תת-לחץ דם בלתי נשלט כתוצאה משוק ספטי (septic shock) בילדים אחראי למרבית התמותה משוק ספטי בחולים אלו. במאמר זה נתאר מחקר שערכנו במחלקת טיפול נמרץ ילדים, ובו נבדק הטיפול בילדים שסבלו מתת-לחץ דם בלתי נשלט כתוצאה משוק ספטי ע"י טרליפרסין, ונסקור את תוצאות מחקר זה.
מקרה מהחיים
תיאור המקרה הגברת מ.א. הגיעה למחלקה פנימית לאחר שבמשך שלושה ימים טרם קבלתה סבלה מחום גבוה. מצבה הכללי היה טוב, חום 37.4, דופק 80 סדיר. רזון קיצוני ומראה קושינואידי, שינויים ניווניים בפרקים, כאשר הבולטים ביותר - בכפות הידיים. עור דק עם המטומות מרובות. במעבדה בלטה ספירת נויטרופילים נמוכה (400 תאים למיקרוליטר). באנמנזה לא נמצא מקור ברור לחום.
מקרה מהחיים
תיאור המקרה פ.י., בן 77, נשוי + 2, עצמאי ומתגורר בביתו, הגיע למחלקה פנימית עם תלונות על עייפות וחולשה מזה שבוע. ביום קבלתו חש חולשה קיצונית, מלווה בבחילה קשה וזיעה קרה. בבדיקות מעבדה נמצאה רמת סוכר 58, ורמת קראטינין בדם 2.9 mg/dL (נורמלי: 0.5-1.5 mg/dL)
מקרה מהחיים
תיאור המקרה ב.י., בן 93, אושפז במחלקה פנימית בחודש אוקטובר עקב זיהום בדרכי השתן.
טעויות ברישום תרופות - האם הן באמת כורח המציאות?
טעות בטיפול התרופתי (Medication Error)מוגדרת כאירוע העלול לגרום או להוביל לשימוש בלתי מתאים בתכשיר רפואי או לגרום נזק לחולה - כל עוד התכשיר נמצא ברשות הרופא, הרוקח, האחות או החולה. אירוע כזה פוגם באיכות הטיפול הרפואי, בין אם הוא מסתיים בפגיעה חמורה ואף קטלנית לחולה ובין אם נגרמו "רק" בלבול, חרדה או תסכול אצל המטפל או החולה.
פרמקוגנטיקה
מדע הפרמקוגנטיקה עוסק בהשפעתם של שינויים ברצף ה-DNA על האפקט של תרופות. חולים שונים מגיבים באופן שונה לטיפול תרופתי. למה שנקרא 'מנה סטנדרתית' של תרופה יכולה להיות תגובה טוקסית אצל חולים מסוימים, וחוסר תגובה אצל אחרים. הפרמקוגנטיקה החלה כתוצאה מתצפיות בהן נראו שינויים גנטיים בעלי משמעות קלינית במטבוליזם של תרופות. רק מאוחר יותר זוהו האנזימים והגנים המקודדים להם, והשינויים ברצף הגנטי.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007