הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתר× סגירה
להרחבה בנושא
כניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

סקירת ספרות
סקירת ספרות
מחקר שפורסם לאחרונה מצביע על כך שמינון יומי של חומצה פולית משפר משמעותית ביצועים קוגניטיביים אצל מבוגרים, במיוחד בכל הקשור בזיכרון ועיבוד מידע. המחקר כלל 818 מבוגרים בגילאים שבין 50 ל-70 שנה, עם חסר בחומצה פולית. ממצאי המחקר הראו שאלו שנטלו mcg 800 חומצה פולית ליום במשך 3 שנים, שיפרו משמעותית את הזיכרון ואת מהירות עיבוד המידע, בהשוואה לאלו שבקבוצת הפלצבו. ריכוזי הפולאט בסרום עלו ב-576% וריכוזי ההומוציסטאין בדם ירדו ב-26% בקרב משתתפי המחקר שנטלו חומצה פולית, בהשוואה לאלו שקיבלו פלצבו.
סקירת ספרות
בדיקה המבוססת על מדדים פרמקוקינטיים עשויה לזהות סיכון לפתח רעילות מ- 5-Fluorouracil קבוצת חוקרים מאיטליה דיווחה על אפשרות למנוע תופעות לוואי חמורות מנטילת 5-FU, ע"י מתן מנת מבחן של התרופה תוך לקיחת דגימות דם לקביעת מדדים פרמקוקינטיים של 5-FU והמטבוליט העיקרי שלו 5-FDHU. ל-Dihydropyrimidine dehydrogenase (DPD) תפקיד משמעותי במטבוליזם של 5-FU, ולכן חסר ב - DPD מהווה גורם סיכון חשוב החושף חולים לתופעות לוואי חמורות במתן 5-FU.
סקירת ספרות
Glucosamine והשפעתו על איזון סוכרת תיאורטית, Glucosamine עלול לשנות מטבוליזם של גלוקוז. תנגודת לאינסולין נצפתה במחקרים בבע"ח לאחר הזרקה תוך-ורידית של גלוקוזאמין, אך השפעות אלו לא נצפו בחולים סוכרתיים ואחרים שטופלו במינונים רגילים, פומיים. הנתונים שנאספו עד היום מוגבלים ומבוססים על מחקר אחד שבדק חולים סוכרתים מאוזנים (כפי שהתבטא בHbA1c-) לטווח קצר. במחקר זה לא נמצאה השפעה על מאזן הסוכרת. כדי לקבוע מהן ההשפעות של גלוקוזאמין לטווח ארוך בחולים סוכרתיים מאוזנים ומורכבים, יש צורך במחקרים מבוקרים. עד לקבלת נתונים נוספים, מומלץ לנטר רמות סוכר בקפדנות, בחולים סוכרתיים המתחילים טיפול ב-Glucosamine.
סקירת ספרות
Deferasirox (Exjade יעיל לטיפול בעודף ברזל כתוצאה מעירויי דם מתן פומי חד-יומי של Deferasirox קושר ברזל, נמצא יעיל לטיפול בעודף ברזל כתוצאה ממתן עירויי דם לחולי ביתא-טלסמיה. לדעת חוקרים מאיטליה, הקלות והנוחות של מתן טיפול פומי מאפשרים ליותר חולים הזקוקים לעירויי דם (במיוחד ילדים צעירים) לנהל אורח חיים נורמלי.
סקירת ספרות
לפי תוצאות מחקר שפורסם לאחרונה, שימוש ממושך בWarfarin- מעלה את הסיכון לשברים אוסטיאופורוטיים בגברים המטופלים באמצעות התרופה לפרפור פרוזדורים (AF). ה-Warfarin מונע קרישת דם ע"י חסימת השפעול של גורמי קרישה התלויים בוויטמין K, מאחר שוויטמין K משמש גם לשפעול של OSTEOCALCIN, וחלבוני מטריקס של העצם נוגדי וויטמין K כמו WARFARIN עלולים להגדיל את הסיכון לשברים אוסטאופורוטים.
סקירת ספרות
קולכיצין היא תרופה טובה לטיפול בהישנות פריקרדיטיס אחר כישלון טיפול קונבנציונלי. זוהי מסקנת מחקר ה-CORE TRIAL - Colchicine for Recurrent pericardtitis, שבדק במחקר פתוח, פרוספקטיבי, 84 חולים עם אירעות ראשונה של הישנות פריקרדיטיס. החולים חולקו באקראי, כשמחציתם טופלו באספירין ומחציתם באספירין + קולכיצין (mg 1-2 ביום הראשון ואח"כ 0.5 mg למשך 6 חודשים); חולים שהייתה לגביהם הוראת-נגד למתן אספירין, טופלו עם Prednisone (1-1.5 mg/kg/d) למשך חודש ואח"כ הופחת המינון בהדרגה.
סקירת ספרות
METFORMIN משפר פוריות בנשים לא שמנות עם (PCOS)POLYCYSTIC OVARY SYNDROME מחקר שפורסם לאחרונה כלל שתי קבוצות נשים לא שמנות עם בעיות של חוסר ביוץ ו-PCOS. קבוצה אחת טופלה ב-Metformin ( 850mgפעמיים ביום) בתוספת פלצבו; הקבוצה השנייה טופלה ב-Clomiphene Citrate 150mg) ל-5 ימים) מהיום השלישי של הדימום לאחר הפסקת הפרוגסטרון, יחד עם פלצבו, למשך 6 חודשים.
סקירת ספרות
יחסי גומלין בין Ciprofloxacin והורמוני התירואיד - היפותירואידזם בלתי מוסבר אובחן בשני חולים שטופלו ב-Ciprofloxacin. מקרה 1- אישה בת 80 הסובלת מסרטן מתקדם בבלוטת התריס, טופלה במנת אחזקה של125mcg Levothyroxine. בגלל אוסטאומיאליטיס, החלה טיפול ב- Ciprofloxacin במינון גבוה (750mg x 2d). לאחר ארבעה שבועות של טיפול החלה האישה להתלונן על עייפות, ובבדיקות נמצאו אצלה ערכים גבוהים של TSH (Thyroid Stimulating Hormone) וירידה בערכי T3 ו-T4. להגדלת המינון של Levothyroxine ל-200mcg לא הייתה השפעה, ואילו הפחתת המינון ל-125mcg והפסקת הטיפול ב- Ciprofloxacin החזירו את תפקודי התירואיד במהירות לנורמה.
סקירת ספרות
תופעות לוואי כתוצאה של שימוש בתרופות (ADR - Adverse Reaction), הגורמות לאשפוז בבתי חולים, היא מעמסה כבדה על מערכת הבריאות - מבחינת תחלואה, תמותה ועלויות. כדי להגדיר את שכיחות התוצאה, הסיבה ואפשרות המניעה של אשפוזים עקב ADR ביצעה קבוצת חוקרים מאנגליה מחקר פרוספקטיבי ובדקה את הנתונים על אשפוזים בשני בתי חולים גדולים באנגליה, בתקופה שבין נובמבר 2001 לאפריל 2002. המחקר נמשך 6 חודשים ועקב אחרי 18,820 אשפוזים, מתוכם 1,225 (65%) נגרמו ע"י תופעות לוואי (ADR). הגיל הממוצע של החולים שאושפזו כתוצאה מ-ADR היה 76 שנים (65-83 שנים), רובם נשים (59%).
סקירת ספרות
יעיל בקרב ילדים עם דלקת גרון בינונית - Mild-Croup היא דלקת גרון חריפה (Laryngotracheobronchitis), המופיעה בקרב 3% מהילדים עד גיל שש שנים. כ-5% מתוכם מתאשפזים עקב המחלה וכ-1%-2% אף נזקקים לצינרור הקנה (אינטובציה אנדו טרכיאלית). כ-60% מילדים אלה המגיעים לחדר מיון סובלים משיעול נבחני ללא stridor (שרנוק), ומשתחררים ללא טיפול תרופתי.
סקירת ספרות
SSRI'S בילדים - סיכון מול תועלת טיפול יעיל בהפרעות דיכאוניות בקרב ילדים הוא חיוני, שכן עד 6% מכלל הילדים והמתבגרים סובלים מדיכאון. ניסיונות אובדנות נחשבים כגורם השלישי למוות בארצות מתפתחות בקרב צעירים בגיל שבין 10 ל-19 שנים.
סקירת ספרות
מחקר חדש מצביע על שכיחות של 21% ברגישות לאספירין בקרב מבוגרים אסתמטים - הרבה יותר ממה שחשבו בעבר. המחקר מבוסס על נתונים מ-21 מחקרים שציינו שכיחות התקף אסתמה שנגרם ע"י אספירין. מחקרים קודמים הצביעו על שכיחות נמוכה של 4% בלבד באוכלוסייה האסתמטית.
סקירת ספרות
אשה בת 65 נטלה טבליות שהכילו תמצית Gingko Biloba,40 mg X3 ביום למשך שנתיים .במהלך ניתוח קטרקט, לאחר הזרקת Lidocaine ו- Bupivacaine לאזור ה-Inferotemporal של ארובת העין השמאלית, פיתחה האישה בלט עין Proptosis)) ודימום באזור העפעפיים. האישה התלוננה על כאב בעין שמאל וירידה בחדות הראיה, העפעפיים היו מתוחות ותנועות העין היו מוגבלות. אובחן דימום חריף רטרובולברי והאישה הובהלה שוב לחדר הניתוח. שעתיים לאחר הניתוח, חלה הטבה והראיה שבה לקדמותה.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007