הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתר× סגירה
להרחבה בנושא
כניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

זרקור
חומצה פולית: רקע פרמקולוגי, מניעת מומים מולדים והשפעות בריאותיות אחרות
חומצה פולית (400 מק"ג) יעילה למניעת מומים מולדים בתעלה העצבית (מוח ועמוד השדרה), כשהטיפול ניתן מהתקופה הטרום-הריונית ועד סוף החודש השלישי להריון [1-6]. התעלה העצבית שמובילה מאזור המוח עד הגב התחתון מתפתחת כ-18 ימים אחרי ההפריה, ונסגרת עד 28 ימים אחרי ההפריה, בתקופה שהרבה נשים עדיין אינן מודעות להריונן. מכאן חשיבות הנטילה הרצופה של החומצה הפולית בתקופה הטרום-הריונית. התפתחות תקינה של התעלה העצבית הכרחית למניעת מומים בהתפתחות המוח ועמוד השדרה (NTD–Neural Tube Defects).
תרופת סרק ותועלת בצידה
הגישה המדעית גורסת כי יש לבחון כל הצעה לתרופה חדשה באופן אובייקטיבי ושיטתי על מנת למנוע הטיות והטעיות העלולות להכשיר אמצעי סרק כאילו יש בו תועלת רפואית. בדיקה כזו חייבת להתחשב בתופעה הידועה כי עצם העובדה שהחולה מודע לכך כי הוא מקבל טיפול כל שהוא עשויה להשפיע עליו, לטוב או לרע, גם אם בפועל הוא מקבל תרופת סרק חסרת כל פעילות ידועה.
האם רחצת ידיים היום? הקפדה על היגיינת ידיים - קריטית למניעת העברת מחלות
היתרונות של רחיצת ידיים והקפדה על היגיינת הידיים מוכרים מזה שנים רבות. ב-1822 פרסם רוקח צרפתי מאמר על רחיצת ידיים בתמיסה אנטיספטית. הוא הדגיש שלרופאים ולשאר המטפלים בחולים במחלות מדבקות תצמח תועלת רבה מרחיצת ידיהם בחומר מחטא. כיום טוען המרכז לבקרה ומניעת מחלות בארה"ב (CDC) כי רחיצת ידיים היא האמצעי הבודד החיוני ביותר למניעת העברת מחלות וזיהומים1. בשנים האחרונות בוצעו מחקרים רבים במטרה להעריך את השפעת מנהגי רחיצת הידיים בבתי חולים ובמוסדות רפואיים. ברובם נמצא כי פחות מ-50% מהצוות הרפואי נוהג בהתאם להמלצות הסטנדרטיות לרחיצת ידיים2. מחקרים אחרים מצביעים על כך כי המטפלים משקיעים רק 6.6-30 שניות לרחיצת ידיהם ולרוב אינם רוחצים את כל פני השטח של ידיהם3. בהתחשב בכך שבנושא זה קיימים סיכונים רבים הן למטפל עצמו והן לחולה, חשוב להכיר את המקור לחוסר ההיענות לנהלים ולהנחיות הקשורות בהיגיינת הידיים. הספרות בנושא זה מציעה מספר הסברים, ביניהם חוסר תרגול, מחסור בחומרים ועמדות ניקוי, גישות מוטעות ודעות קדומות בקשר למוצרים, מינוח (טרמינולוגיה) בלתי ברור ומבלבל ומחסור בזמן - התורמים כולם לרמה ירודה של היגיינת הידיים.
מחלות המועברות מבעלי חיים לבני אדם
לפי המילון הרפואי על שם דורלנד, זואונוזות (ZOONOSES) הן מחלות המועברות מבעלי חיים לבני אדם במצבים טבעיים. הגדרה זו דורשת ללא ספק מחשבה שנייה לאור התפתחויות שחלו בשנים האחרונות. כדאי לציין, כבר בשלב זה, שמרבית המחלות הזיהומיות שהגיחו לאחרונה (כמו AIDS, SARS, שפעת העופות ורבות אחרות) מקורן בבעלי חיים. קיימת רשימה ארוכה מאוד של מחוללי מחלות זיהומיות שמקורם בבעלי חיים ושמסוגלים לגרום למחלות בבני אדם. מתוך 1,407 מחוללי מחלות זיהומיות ידועים בבני אדם, 58% הם בקטגוריה של מחוללים זואונוטיים.
התקווה הכפולה להפחתת רמת הסוכר והשומנים בדם - עומדת להיגנז טרם לידתה
הפתגם הלטיני "primum non nocere" פירושו: "בראש ובראשונה, בל ייגרם נזק", והוא הפך זה מכבר למעין מוֹטוֹ ועקרון ברזל בעשייה הרפואית: כאשר מטפלים בחולה בטיפול כירורגי, או כאשר עושים זאת בטיפול תרופתי, או אפילו במתן עצה או הדרכה רפואית - בכל אלה היסוד המקצועי והמוּסרי העליון הוא בהקפדה על כך שהטיפול האמור לסייע למטופל ולהקל על סבלו, לא יתברר בדיעבד כגורם למטופל נזק עקיף. הדוגמה המובהקת ביותר לנזק בלתי צפוי בעשייה הרפואית היא טיפול באמצעות תרופות, שלעתים קרובות מתברר שיש להן, בצד ההטבה והיתרון למטופל, תופעות לוואי בלתי רצויות ולעתים אף קטלניות.
אקסטזי - סם האהבה
אקסטזי (- MDMA 3,4-Methylene-dioxy-methamphethamine) הוא נגזרת כימית סמי-סינתטית של הסטימולנט methamphetamine ושל גורם ההזיותmescaline (טבלה מס' 1), ושייך לקבוצת הסמים המעוררים וגורמי ההזיות. זהו סם פסיכו-אקטיבי, פופולרי מאוד בקרב בני נוער, הצורכים אותו בעיקר במסיבות "אסיד" ו"טרנס", ובד"כ לא נלקח באופן יחידני בחיי היומיום. מחקרים מצביעים על צריכתו בשיעור של 5%-15% בקרב בני 18-30, ועל שיעור גבוה ביותר - 80%-95%, בקרב משתתפי מסיבות טרנס. אקסטזי נמכר בצורת כדור לבליעה. הכדורים מיוצרים בצורות ובצבעים מרהיבים ולעתים מוטבעת עליהם דוגמה נאה (איור 1). כדור ממוצע של אקסטזי מכיל 50-150 מ"ג חומר.
הטוב, הרע, הבחירה והחברה (בעקבות ירידתו הדרמטית של Vioxx מן הבמה)
לפני זמן-מה נתבשרה הקהילה הרפואית, בהודעה דחופה מטעם חברת Merck, על הפסקה מיידית של הייצור והשיווק של התרופה rofecoxib = Vioxx. לשון ההודעה, שהופצה בו-זמנית בכל העולם, בכל אמצעי התקשורת ולכל הציבור, הייתה: "הפסקה יזומה מרצון -Voluntary worldwide withdrawal ". צעד זה זכה, כמובן, להד תקשורתי מיידי ונרחב, אך האירוע עצמו מעורר, וחייב לעורר, תהיות ושאלות, הן לגופה של החלטה והן במישור העקרוני.
"אינך מממן ניסוי קליני שיפעל נגדך"
העיתונים הרפואיים הגדולים בעולם מנהלים מאבק - הדומה לעתים לקרב מאסף - מול חברות התרופות רבות-הכוח וההשפעה, בניסיון לשמור על החופש האקדמי יחסי הגומלין בין חברות התרופות לקהילה הרפואית עלו בשנים האחרונות לא אחת על סדר היום הציבורי, כאשר הדרישה לשקיפות מרבית במגעים שבין יצרניות התרופות לרופאים נשמעת יותר ויותר.
כיצד הפך רעלן הבּוֹטוּלינוּם המסוכן לתרופה בעלת שימושים נירולוגיים וקוסמטיים
עוד בסוף המאה ה-19, לפני למעלה ממאה שנים, תוארו לראשונה השפעותיו של רעלן (toxin) הבוטולינום. זאת, בעקבות מקרים של מחלת עצב-שריר קשה שהופיעה בדרך כלל כתוצאה מאכילת מזון המזוהם בחיידק האנ?ארוֹבי- קלוסטרידיום בוטולינום. המחלה כונתה אז בוטוליזם, ובחלק לא מבוטל מהמקרים נגרמה כתוצאה מאכילת נקניק מקולקל, ומכאן נגזר שמה העברי - נקנקת.
כשרות תרופתית
בדיון שנערך לא מכבר בוועדת העבודה של הכנסת, העוסקת בהכנתו של החוק המאפשר מכירת תרופות OTC מחוץ לבתי המרקחת, העלה יו"ר הוועדה, ח"כ שאול יהלום, את בעיית היעדר המענה לשאלות בדבר כשרותן של התרופות, כאשר הן ישווקו שלא ע"י רוקחים. ח"כ יהלום, כמו אנשים רבים אחרים, מניח כי הידע המקצועי של הרוקח אמור לתת לו גם את הכלים לדעת אם יש בהרכב התרופה רכיבים שאינם כשרים.
על המשמעות הביולוגית והקלינית של יתר-הומוציסטאין בדם
מאז תחילת שנות ה-90 אנו עדים לגל גואה של מחקרים ומאמרים, המצביעים ברובם הגדול על רמה מוגברת של הומוציסטאין בדם כעל גורם סיכון משמעותי בתחלואה של כלי-דם. הומוציסטאין היא חומצת אמינו בהרכבה, אם כי אינה נכללת ב-20 חומצות האמינו המרכיבות את חלבוני הגוף, אלא נוצרת בגוף כתוצר ביניים מטבולי על ידי דה-מתילציה של מתיונין, חומצת אמינו חיונית המכילה אטום גופרית. כאשר נוצרת מולקולת הומוציסטאין, היא עשויה להיכנס לאחד משני מסלולים מטבוליים (ראה תרשים): המסלול המוכר כ"טרנס-סולפורציה", בו מוסב ההומוציסטאין בשני שלבים אנזימיים לציסטאין, כאשר אנזים המפתח במסלול זה הוא CBS ((cysthationine-β synthase, הזקוק לוויטמין B6 כקו-פקטור.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007