הצהרת נכנס לאתר

 

האתר מיועד לרוקחים ולאנשי מקצוע בתחום הפרמצבטיקה בישראל וכן לרופאים, צוות רפואי ואחרים העוסקים בתחומים הרלוונטיים בישראל. המידע הכלול באתר הוא מידע מקצועי ומדעי ומנוסח בהתאם. 

 

האמור באתר ביחס לתכשירים, טיפולים, וטכנולוגיות רפואיות אחרות מיועד למתן מידע כללי בלבד, ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע.

 

השימוש בתכשירים, ובטכנולוגיות הרפואיות, או בטיפולים הנזכרים באתר כפוף לתנאי הרישום שלהם ולאמור בעלון לרופא ובעלון לצרכן הרלוונטיים, או למידע בספרות המקצועית הרלוונטית ואין לראות באמור באתר משום עידוד ו/או המלצה לעשיית שימוש בתכשירים, טיפולים וטכנולוגיות רפואיות אחרות שלא בהתאם לתנאים אלה.

 

המידע המופיע באתר זה אשר מובא מטעם חברות התרופות / מזון רפואי / ציוד רפואי, הינו על אחריות הגוף אשר העביר אלינו את המידע.

 

השימוש באתר הוא על פי "תנאי השימוש באתר" כפי שמתפרסמים באתר.

 

אני מסכים ומצהיר כי אני עומד בתנאים לכניסה לאתר× סגירה
להרחבה בנושא
כניסה למנויים
כתובת דוא"ל:
ססמא:
משתמש חדש

pharmaline-facebook

 

אגף הרוקחות/משרד הבריאות
תכשירים אישיים לדחיית יתושים
עקיצות חרקים מטרידות אנשים באזורים רבים בעולם, ובאזורים חמים זוהי בעיה קבועה. עקיצות החרקים עלולות לגרום העברת מחלות כגון מלריה, קדחת הנילוס וקדחת צהובה. כמו כן, העקיצה עצמה גורמת לגירוי העור, מה שעלול לעתים להביא להתפתחות זיהום משני ואף להופעת רגישות.
קידום בריאות בבית המרקחת
בתי מרקחת ממוקמים ברחבי העולם במרכז ההוויה הקהילתית, כלומר במקום בו נמצאים לקוחותיהם: רחובות סואנים, קניונים הומי אדם, בתי חולים ובסמוך למרפאות של קופות החולים השונות, או - כפי שהם נקראות עכשיו - שירותי הבריאות. מחקרים בסקוטלנד, למשל, ,, מצביעים על כך שקרוב ל-94% מהאוכלוסייה פוקדים בית מרקחת לפחות פעם אחת בשנה וכ-67% מבקרים בבית מרקחת פעם בחודש לפחות. נתונים אלו מראים כי הרוקחים, ושאר עובדי בית המרקחת זוכים לחשיפה מתמדת לדרישות, לצרכים ולחסרים הייחודיים של לקוחותיהם באשר הם. בישראל המפגש הוא עם אוכלוסייה מגוונת במיוחד: עירונים, תושבי כפרים ערביים, עולים חדשים ועולים ותיקים, תושבי עיירות הפיתוח, או קבוצות אוכלוסייה הומוגניות יחסית כגון קשישים, אמהות צעירות, אוכלוסייה חרדית ועוד.
טסטים קליניים בתמרוקים
במאמר הקודם סקרנו את תהליך רישוי התמרוקים בישראל המוסדר בצו הפיקוח על מצרכים ושירותים (תמרוקים), תשל"ג-1973. על גבי תוויות המוצרים מופיעות טענות שיווקיות (CLAIMS). אימות טענות שיווקיות במוצרים קוסמטיים הוא תחום בעל חשיבות רבה הן לתעשייה והן לציבור הצרכנים. לא אחת אנו מוצאים כתוב על גבי התוויות של מוצרים: היפואלרגני, נבדק דרמטולוגי, נון-קומודוגני, אל-דמע וכו'. במאמר זה נסקור את פשרם של מונחים אלו ומה עומד מאחוריהם.
סל שירותי הבריאות - עדכון 2006
מאז 1995 מתעדכן בכל שנה סל שירותי הבריאות שלפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי. בכל שנה, לאחר הוצאת חוזר המנהל הכללי של משרד הבריאות כ"קול קורא", מוגשות בקשות לעדכון הסל ע"י מנהלי קופות החולים, מנהלי בתי החולים, יושבי ראש המועצות הלאומית, ההסתדרות הרפואית בישראל, יחידות משרד הבריאות, חברות תרופות, קבוצות חולים, פוליטיקאים, נציבת קבילות הציבור לחוק ביטוח בריאות ממלכתי ועוד.
רישום תמרוקים בישראל
כיום רשומים במדינת ישראל כ-25,000 תמרוקים, ומדי שנה נרשמים כ-5,000 תמרוקים חדשים. נושא התמרוקים מוסדר על פי צו פיקוח מצרכים ושירותים (תמרוקים) תשל"ג-1973, ועפ"י נוהלי משרד הבריאות. בהתאם להוראות החוק, תמרוק מוגדר: "כל מוצר המשמש או המיועד לשמש לטיפול, לייפוי, לניקוי, לצביעה, לשינוי או לשיפור של עור הפנים, עור הגוף, השיער, חלל הפה, הציפורניים או השיניים, לרבות מוצרים כיוצא באלה". בקטגוריה זו נכללים מוצרים כגון צבעי שיער, תכשירים לשטיפה וגינלית, תכשירי הגנה מפני קרינת השמש ומשחות שיניים.
טיפול מרובה-תרופות(polypharmacy) בקשישים וחולים כרוניים בקהילה: אפיון הבעיות ותוכניות התערבות בתחום
הטיפול התרופתי בקשישים בקהילה הינו סוגיה מורכבת הדורשת מודעות וגיבוש דרכי התייחסות מתאימות. הנושא נדון במסגרת ועדה מטעם המועצה הלאומית לגריאטריה, שהיו חברים בה נציגים ממשרד הבריאות ומקופות החולים. העבודה לא הסתיימה, אך חשוב להביא את העובדות המרכזיות כפי שהן עולות מסקירת הספרות בנושא.
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
ב-31 במאי צוין בישראל "היום הבינלאומי ללא עישון", במקביל ל"יום ללא עישון" אותו ציינו ברחבי העולם (במדינות החברות בארגון הבריאות העולמי (WHO) מציינים יום זה משנת 1987). מטרת קיומו של יום זה היא להעלות על סדר היום העולמי את מגיפת העישון ולהגביר את המודעות למניעת תמותה ותחלואה ממחלות הנגרמות בעקבות עישון טבק. המדינות המציינות יום זה מספקות לציבור מידע רב על הסכנות הטמונות בעישון טבק ומגבירות את פעילותן למלחמה בתופעה.
סרטן העור - גורמים ומניעה-הסברה לקידום בריאות הציבור
בין התאריכים 5-10 בחודש יוני ייערך שבוע המודעות לסרטן העור ואנו מצטרפים למסע ההסברה של האגודה למלחמה בסרטן וקופות החולים. שלב מקדים לפעילויות הרוקחים ובתי המרקחת הוא עדכון הרוקחים בחומר מקצועי. אנו בטוחים כי הרוקחים מוכשרים להדריך את הציבור אודות מלנומה ממאירה, חומרתה ואפשרויות מניעתה; להזהיר אנשים השייכים לקבוצות סיכון ולהפנותם לרופא עור כדי לאפשר גילוי מוקדם; לעודד התנהגות מונעת בקרב הציבור ולתת הסברים על מסנני קרינה; להדגיש את חשיבות הגילוי המוקדם ולהפיץ מידע ועלונים בנושא.
תרופות ללא מרשם לשיווק כללי
כבר בשנת 2000 יזם משרד הבריאות מהלך לרפורמה בשוק התרופות ללא מרשם, במסגרתו נבדק המצב החוקי בעולם וכיצד ניתן ליישמו אצלנו. הוקמה ועדה בראשותו של פרופ' הלקין, שאת מסקנותיה ניתן למצוא באתר האינטרנט של משרד הבריאות. בשנת 2002, בחוק ההסדרים, הוביל משרד הבריאות, בשיתוף עם משרד האוצר, מהלך חקיקה לפיו ניתן לשווק תרופות בלא מרשם שלא בידי רוקח גם מחוץ לבתי המרקחת.
הבעייתיות בטיפול תרופתי בכאב
בשנים האחרונות הושקעו בארץ מאמצים רבים לשיפור הטיפול בכאב. הגישה הטיפולית השתנתה והמודעות לנושא עלתה הן בקרב החולים והן בקרב המטפלים. עם זאת, לעתים קרובות אנו עדים עדיין לכך, שכאב כרוני אינו מבוקר דיו בחולים אונקולוגיים ובחולים אחרים הסובלים מכאב כרוני
הנפקת תכשירים על סמך מרשמים מחו"ל - חוקית או לא חוקית?
רוקחים נתקלים מעת לעת בעבודתם השוטפת בדרישה מצד תיירים חולים לנפק להם תכשירים רפואיים, בהתבסס על מרשמי רופאים זרים. הם עומדים לא אחת בפני הדילמה: האם מחובתם כאנשי מקצוע רפואיים לכבד מרשמים אלו ולעזור לחולים, או שמא ניפוק כזה הוא בניגוד להוראות החוק הרלוונטיות.
תרומת הרוקח לקידום הבריאות בקהילה
מקצוע הרוקחות עבר באחרונה שינויים מהותיים מבחינת ייעודו והאופן בו הוא נתפס בעיני הציבור. הרוקח כמטפל החליף את התפקיד הקלאסי של רקיחת תרופות. תהליך זה הוא תוצאה של שילוב בין ההכרה בחשיבות העברת מידע עדכני ומהימן לחולים, וההתפתחויות מרחיקות הלכת בתחומי הרפואה השונים. מאמרים רבים בעולם דנים בהעצמת המטופל בכל הקשור לטיפול הרפואי בו, ובמיוחד בשימוש המושכל בתרופות. במקביל, בשנים האחרונות אנו עדים לשינוי בהתייחסות לחולה וראייתו כ"צרכן בריאות", תוך העצמתו כפרט. ביטוי לכך ניתן למצוא בחוק זכויות החולה (אוגוסט) 1996 , המציב את המטופל במרכז מערכת הבריאות.
תנאי השימוש באתרקישוריםצור קשר • כל הזכויות שמורות פארמה-ליין © 2007